Blog

15.07.2021

Materiały powłokowe bitumiczne

W artykule znajdziesz:

Materiały powłokowe bitumiczne

Materiały powłokowe bitumiczne

Materiały powłokowe bitumiczne, stosowane do izolacji zbiorników wody czystej oraz zbiorników na przetwory owocowe i jarzynowe, nie powinny po odparowaniu rozpuszczalnika zawierać rozpuszczalnych składników trujących i wpływających na czystość i smak. Z tego względu nadają się tutaj emulsje asfaltowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Izolacja wodoszczelna może też być wykonana z zaprawy asfaltowej (mastyksów lub asfaltu lanego).

Wskazane jest wzmocnienie powłoki izolacyjnej siatką metalową, zwłaszcza na ścianach pionowych. Siatka powinna być przymocowana do górnej krawędzi zbiornika. Przy wykonywaniu izolacji umocowuje się najpierw wąski pasek siatki, do którego następnie dowiązuje się siatkę.
Na tego rodzaju izolacji ze względu na możliwość uszkodzeń mechanicznych nakłada się najczęściej warstwę ochronną z klinkieru.
Opisaną izolację stosuje się w przypadkach, gdy w zbiornikach są ciecze działające rozkładająco na beton i gdy z tych samych względów izolacje z wkładkami pochodzenia organicznego (z papy lub juty) nie nadają się (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeśli w konstrukcjach mogą występować rysy lub gdy konieczne jest praktycznie całkowite zapewnienie wodoszczelności, stosuje się izolacje ciężkie z wkładkami. Należy nadmienić, że izolacje zbiorników, basenów itp. mogą być dociśnięte jedynie dzięki zastosowaniu płyt żelbetowych z kotwami talerzowymi, przy czym płyty są równocześnie warstwą ochronną. Rozwiązanie to niewiele różni się od rozwiązania izolacji wewnętrznej (uprawnienia budowlane).

Różnica polega na tym, że płyta dociskowa nie przenosi parcia wody. Przeważnie jednak wystarcza cienka warstwa ochronna z betonu lub zaprawy, która służy do przytrzymania izolacji bitumicznej oraz zabezpieczenia jej przed spełzaniem. Jeśli warstwa ochronna ma być trwała i odporna na pękanie, to powinna być wzmocniona siatką stalową, która wraz z warstwą ochronną powinna być ponad górnym brzegiem izolacji należycie połączona z konstrukcją zbiornika lub basenu (program egzamin ustny).

Zapewnienie izolacji wewnętrznej

Zapewnienie izolacji wewnętrznej zbiorników docisku o wielkości co najmniej 0,1 kG/cm2 jest praktycznie niemożliwe. Praktyka jednak wykazała, że nie ma to istotnego wpływu na trwałość izolacji zbiorników. Tłumaczy się to tym, że jednak izolacja jest ujęta pomiędzy dwa ciała sztywne i że po napełnieniu zbiornika wodą nie podlega ona takim wpływom destrukcyjnym, jak to się dzieje z izolacją tarasów, czy pomostów mostów, gdzie jest ona narażona na bezpośrednie wpływy atmosferyczne. W przypadku wysokich ścian należy rozważyć, czy dla pewniejszej ochrony izolacji nie trzeba wprowadzić umocowania pośredniego za pomocą kotew talerzowych (opinie o programie).

Przy głębokościach zbiorników przekraczających 2,0 m zaleca się stosować umocowanie pośrednie. Jeśli przy niewielkich zbiornikach można zrezygnować z umocowania konstrukcji dociskowej w miejscach pośrednich, to górny brzeg tej konstrukcji powinien być należycie połączony z konstrukcją dźwigającą zbiornika. Woda, która utrzymuje się nieco dłużej w warstwie ochronnej lub między tą warstwą a izolacją, wywierając dodatkowe parcie na stosunkowo cienką warstwę ochronną, może spowodować wyboczenie tej ostatniej i całkowite lub częściowe oderwanie się jej od izolacji.

W celu uniknięcia rys skurczowych w warstwie ochronnej dna należy warstwę tę podzielić szczelinami dylatacyjnymi, które nie znajdują swoich odpowiedników w konstrukcji dźwigającej zbiornika (segregator aktów prawnych).
Warstwę ochronną, którą najlepiej jest nakładać za pomocą torkret- nicy, wyrównuje się wyprawą nakładaną ręcznie w celu uzyskania gładkiej powierzchni lub wykłada płytkami glazurowanymi bądź terakotowymi na zaprawie cementowej.

Niekiedy może zdarzyć się, że zajdzie potrzeba wybudowania zbiornika na wodę (wodociągową), znajdującego się częściowo poniżej normalnego poziomu zwierciadła wody gruntowej. Do zbiornika tego typu należy zastosować izolację zewnętrzną wodoszczelną, która ma za zadanie zabezpieczyć go przed przedostawaniem się wody gruntowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami