Blog

Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 2
31.03.2020

Roboty dekarskie i blacharskie

W artykule znajdziesz:

Roboty dekarskie i blacharskie

 

Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 3
Roboty dekarskie i blacharskie

W analogiczny sposób można obrabiać wystające nad dach przewody z elementów azbestowo-cementowych lub innych, w których nie można wykonać wydry. Obróbki rur wystających ponad dach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odpowietrzniki z blachy ocynkowanej, zakładane na piony kanalizacji sanitarnej, powinny być zaopatrzone w odpowiednie kołnierze z tej samej blachy. Kołnierze powinny być ściśle zespolone z pokryciem dachu. Przy pokryciu blaszanym kołnierz ma szerokość ok. 3 cm i jest na całym obwodzie przylutowany do pokrycia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy pokryciu z dachówek lub płyt azbestowo-cementowych kołnierz powinien mieć szerokość co najmniej 15 cm z 3 stron i nieco więcej od strony odboju. Podsuwa go się pod płyty z boku i od góry (od strony kalenicy), a wypuszcza na pokrycie u dołu, tj. od strony okapu, podobnie jak przy kominie. Kołnierz z blachy ocynkowanej o grubości minimum 0,5 mm powinien mieć szerokość co najmniej 15 cm, a jego część odchylona ku górze (tzw. mankiet), obejmująca odpowietrznik, powinna mieć kształt stożka ściętego, pod który przy montażu podkłada się kit uszczelniający i dociska do pierwszej warstwy papy (uprawnienia budowlane).
Górne brzegi mankietu powinny być dokładnie przylutowane na całym obwodzie spoiwem lutowniczym o zawartości co najmniej 50% cyny.
Rury żeliwne. Obecnie często wykonuje się stropodachy, ponad które wyprowadza się piony z rur żeliwnych, wymagające odrębnego sposobu uszczelnienia w styku z pokryciem (program egzamin ustny). W przypadku takim można stosować rozwiązanie tj. uszczelnić styk rury z pokryciem za pomocą mankietu (wokół pionu) z kołnierzem z blachy ocynkowanej, wsuniętym między warstwy pokrycia. Górny brzeg mankietu i jego styk z górną warstwą papy należy dodatkowo uszczelniać kitem Bitizol KF lub SB albo Polkitem.

Rury stalowe

Rury stalowe wystające ponad dach, np. maszty antenowe, mogą być uszczelnione w styku z pokryciem w analogiczny sposób, z tym że przy stosowaniu mankietu z kołnierzem z blachy ocynkowanej należy górny jego brzeg zaciskać ściągaczem. Mankiet z kołnierzem z blachy ocynkowanej należy stosować w pokryciach blaszanych oraz z płyt lub dachówek (opinie o programie).

Przy pokryciach papowych może on być wykonany z blachy stalowej o grubości ok. 3 mm, przyspawanej do rury wystającej nad dach. Obróbka włazów kominowych. Pokrywa włazu powinna być kryta całym kawałkiem blachy, bez sztukowania, o grubości co najmniej 0.5 mm.

Ramę włazu należy zabezpieczyć blachą na całym obwodzie, dokonując wywinięcia pasa blachy na pokrycie od strony okapu, a pod pokrycie z pozostałych 3 stron. Obróbka podpórek do zwodów odgromowych (segregator aktów prawnych).

Miejsca przenikania podpórek przez pokrycie powinny być uszczelnione za pomocą odwróconych lejków z blachy, przylutowanych do blachy pokrycia i do podpórek. W pokryciach dachówkowych lub z płyt azbestowo-cementowych należy umieszczać. Roboty dekarskie i blacharskie pod lejki specjalnie przycięte kawałki blachy wsuwając je pod płytki górne. Na dachach żelbetowych krytych papą należy osadzać podpórki stalowe w bloczkach betonowych (najlepiej o kształcie stożka ściętego o podstawie 10-12 cm i wysokości 6-8 cm.

Bloczki te przykleja się do pokrycia lepikiem asfaltowym na gorąco. Elementy metalowe o znacznym ciężarze wymagają kotwienia w stropach, a zatem przenikają przez pokrycie.

Uszczelnienie ich w styku z pokryciem papowym jest możliwe przez zastosowanie kołnierzy uprzednio przyspawanych do masztu, na które nakleja się warstwy pokrycia, a na styku z masztem dodatkowo nakłada się kit asfaltowy uszczelniający. Na pokryciu blaszanym stosuje się przy maszcie lejki z blachy przylutowane do pokrycia (dolny) i do masztu (górny) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 8 Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 9 Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 10
Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 11
Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 12 Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 13 Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 14
Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Specjalne zagadnienia konstrukcyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami