Blog

26.03.2020

Materiały rolowe

W artykule znajdziesz:

Materiały rolowe

Materiały rolowe

Papy asfaltowe (PN-70/B-27617). Papy asfaltowe dzielą się na następujące rodzaje:
- papa asfaltowa izolacyjna, otrzymywana z tektury filcowej nasyconej masą asfaltową bez powłoki i posypki.
- papa asfaltowa z obustronną powloką, otrzymywana jak poprzednio, ale powłoką asfaltową z obu stron i posypką mineralną (program uprawnienia budowlane na komputer).
- papa asfaltowa z obustronną powloką mineralizowaną i papa asfaltowa specjalna S. otrzymywane przez nasycenie tektury asfaltem, powleczenie z obu stron masą asfaltową z wypełniaczem oraz posypanie posypką mineralną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od gramatury I m2 tektury rozróżnia się następujące odmiany papy asfaltowej: 250. 320. 400. 500. S 320 i S 400 (BN-7I/675I-02). Oprócz pap produkuje się jeszcze następujące:
3 papa asfaltowa na osnowie z tkanin technicznych nasyconych asfaltem z obustronną powloką asfaltową i posypką mineralną (BN-7I/675I-02) (uprawnienia budowlane).
4 papa asfaltowa na osnowie z welonu szklanego obustronnie powleczonego asfaltem ponaftowym zawierającym wypełniacz z dwustronną posypką mineralną (BN-72/ /675I-03),
5 papy asfaltowe z folią aluminiową; według BN-73/6751-01:
- rodzaj A - papa asfaltowa na osnowie tektury impregnowanej z folią aluminiową na wierzchu i drobnoziarnistą posypką mineralną od spodu;
- rodzaj B - papa złożona z jednej warstwy folii aluminiowej i warstwy nałożonego na nią asfaltu z powierzchniową drobnoziarnistą posypką mineralną (program egzamin ustny).
Rolki papy na osnowie tekturowej przewozi się i przechowuje w pozycji stojącej (co zapobiega łamaniu papy), natomiast papy asfaltowo-aluminiowe przewozi się i przechowuje w pozycji leżącej, gdyż są one nawinięte na rdzenie drewniane lub tekturowe zapobiega zgnieceniu rolek. Przechowywać je trzeba w pomieszczeniach krytych nakładając dwuwarstwowo.
Przy odbiorze papy na budowie należy zwrócić uwagę czy brzegi arkuszy nie są polane lub postrzępione i czy powloką z obu stron papy nie ma przerw, jak również czy » arkuszach nic ma dziur, załamań lub innych uszkodzeń (opinie o programie).

Papy asfaltowe

Papy asfaltowe są stosowane w izolacjach i pokryciach.
Pipy smołowe (PN-70, B-27604). Papy smołowe dzielą się na następujące rodzaje: a papa smołowa izolacyjna otrzymywana przez nasycenie tektury surowej masą smołową papa smołowa z obustronną nicmineralizowaną powloką otrzymywana jak poprzednia. z powloką i posypką mineralną z obu stron, ci papa smołowa z obustronną mineralizowaną powloką i papa specjalna S (segregator aktów prawnych).

Odmiany papy (a i b): 320. 400. 500. Odmiany papy (c): 320. 400. jednej rolce o szerokości 1.00; 1.05: l.lOi 1.20 m jest 10. 20 lub 40 m papy.

Rolki papy należy przewozić i składować w pozycji stojącej i zabezpieczać przed działaniem słońca oraz opadów. Papa smołowa jest używana jedynie jako izolacja pozioma ścian i podłóg w budynkach wiejskich oraz na pokrycia tych budynków. Folie z polichlorku winylu (PCW).

Folię izolacyjną otrzymuje się z PCW przepuszczanego przez walce (kalandry) w temperaturze ok. 180 C (promocja 3 w 1).

Folia ma grubość 0.8 mm. szerokość 1.20 m i długość 20 m. Jest ona nawijana na rdzenie papierowe i owijana papierem pakowym. Ciężar folii w I rulonie nie przekracza 30 kG. Należy ją przechowywać w suchym pomieszczeniu, w 0+25 C z dala od urządzeń grzejnych i osłoniętą przed działaniem słońca.

Jest ona niepalna, ale mięknie pod wpływem temperatury wyższej niż 50 C. Ciężar folii 1,10 kG/m2. Folie PCW mogą mieć zastosowanie jako izolacje wodochronne w poważnych obiektach. Mogą być przyklejane do betonu i sklejane między sobą klejem winylowym lub spawane za pomocą gorącego powietrza.

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami