Blog

Materiały rysunkowe
W artykule znajdziesz:

Materiały rysunkowe, materiały kreślarskie - materiały, na których lub którymi sporządza się szkice, rysunki, wykresy, mapy itd.; m.r. obejmują papiery rysunkowe, ołówki, gumę ołówkową i do tuszu, pióra do opisywania rysunków, tusz itd. Materiały schudzające - teram, składniki mas ceramicznych (np. piasek, szamot) zmniejszające kurczliwość wyrobów w czasie suszenia i wypalania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Materiały strzelnicze - materiały używane do robót strzelniczych, np. materiał wybuchowy, sprężony dwutlenek węgla, ciekłe powietrze materiały ścierne, ścierniwa - materiały naturalne lub sztuczne odznaczające się (najczęściej) dużą twardością i małą ścieralnością, stosowane w postaci rozdrobnionej jako podstawowe składniki do wyrobu narzędzi ściernych, past i cieczy ściernych; spośród znanych materiałów ściernych powszechnie stosowane są: węglik boru - wytwarzany przemysłowo; korund naturalny oraz syntetyczny, zwany elektrokorundem; diament naturalny oraz sztuczny; szmergiel, tj. mieszanina naturalnego korundu, krzemionki i innych domieszek; kwarc czyli dwutlenek krzemu oraz krzemień, szkło, pumeks materiały światłoczułe - materiały przeznaczone do wykonywania zdjęć lub kopii fotograficznych i kinematograficznych oraz do rejestracji fotograficznej, składające się z przepuszczającej lub nie przepuszczającej światła warstwy podłoża (np. płyty szklanej, folii lub papieru) i z nałożonej na podłoże jednej albo kilku warstw światłoczułych zawierających sole chlorowcowe srebra materiały tarte - tarcica (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Materiały termoizolacyjne - materiały zwykle bardzo porowate o małej przewodności cieplnej właściwej, stosowane w urządzeniach o temperaturze wyższej od temperatury otoczenia (izolacja cieplna) lub do zabezpieczenia przed nagrzewaniem się urządzeń sztucznie chłodzonych (izolacja zimnochronna) (uprawnienia budowlane).
Materiały transparentowe - materiały na półprzezroczystym podłożu papierowym przeznaczone do obserwacji wzrokowej jako przezrocza lub do kopiowania w świetle przepuszczonym jako negatywy dokumentowe materiały wiążące - substancje mające tę własność, że sproszkowane po zarobieniu wodą lub roztworem chemicznym tworzą plastyczne, ruchliwe, łatwe do formowania ciasto-zaczyn, który z czasem tężeje, traci plastyczność i wiąże inne materiały zmieniając się w ciało stałe, które w miarę upływu czasu nabiera coraz większej wytrzymałości mechanicznej; m.w. dzielą się na powietrzne i hydrauliczne; m.w. są stosowane m.in. w budownictwie jako składniki zapraw i betonów, w’ odlewnictwie jako składniki masy formierskiej itp. (program egzamin ustny).
Materiały wsadowe
Materiały wsadowe - materiały ładowane do pieca metalurgicznego jako wsad (rudy, topniki, koks, złom, surówka). Materiały wybuchowe - związki chemiczne lub ich mieszaniny, które pod wpływem podwyższenia temperatury, czynników mechanicznych, jak tarcie, uderzenie itp., lub pod wpływem materiałów inicjujących ulegają wybuchowi, tj. bardzo szybkiemu rozkładowi z wydzieleniem ciepła i znacznej ilości gazów (opinie o programie).
Materiały wybuchowe bezpieczne, materiały wybuchowe powietrzne - materiały wybuchowe kruszące amonowo-saletrzane dopuszczone do stosowania w górnictwie węglowym, w kopalniach pyłowych i gazowych materiały wybuchowe górnicze - materiały wybuchowe kruszące stosowane w górnictwie do robót strzelniczych.
Materiały wybuchowe inicjujące - związki chemiczne lub ich mieszaniny odznaczające się stosunkowo słabą silą wybuchu i dużą wrażliwością na bodźce mechaniczne: uderzenie, nakłucie, tarcie oraz termiczne: iskrę elektryczną, palący się są stosowane do wyrobu spłonek i zapalników (segregator aktów prawnych).
Materiały wybuchowe kruszące - materiały wybuchowe o dużej szybkości detonacji i wielkiej sile wybuchu, stosunkowo mało wrażliwe na bodźce, np. trotyl, pentryt, dynamit, materiały wybuchowe amonowo-saletrzane itd.; m.w.k. są stosowane do napełniania granatów’, min. bomb. sporządzania burzących ładunków saperskich, w górnictwie, kamieniołomach oraz do robót ziemnych (promocja 3 w 1).
Materiały wybuchowe miotające - materiały wybuchowe detonujące dopiero pod wpływem silnych detonatorów, które rozkładają się najwolniej i służą głównie do wyrzucania pocisków z broni palnej (np. proch czarny, bezdymny, bezbłyskowy); stosowane głównie do celów wojskowych.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32