Blog

Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 2
09.09.2021

Materiały wiążące pochodzenia organicznego

W artykule znajdziesz:

Materiały wiążące pochodzenia organicznego

Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 3
Materiały wiążące pochodzenia organicznego

Lepiszczami nazywamy materiały wiążące pochodzenia organicznego, które znajdują zastosowanie w poszczególnych dziedzinach budownictwa oraz przemysłu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nazwa lepiszcza jest nazwą konwencjonalną, umożliwiającą ich odróżnienie od materiałów wiążących pochodzenia nieorganicznego, dla których stosuje się w technice nazwę spoiw. Przeważna część lepiszcz, a zwłaszcza podstawowa grupa bitumów, do której należą asfalty i smoły, zawdzięcza swe własności lepiące zjawiskom fizycznym (adhezji i kohezji), zachodzącym przy zmianach temperatury, powodowanych ich podgrzewaniem lub też odparowaniem dodanego rozpuszczalnika.

Reakcje chemiczne mają mniejsze znaczenie i wpływ na własności wiążące lepiszcz, powodują natomiast ich kruchość i utwardzanie wskutek procesów utleniania i polimeryzacji składników pod wpływem czynników atmosferycznych.
Wiązanie lepiszcz bitumicznych jest zatem zjawiskiem fizycznym powtarzalnym, w odróżnieniu od wiązania i twardnienia spoiw nieorganicznych zarówno powietrznych, jak hydraulicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jak to już podkreślono przy charakterystyce spoiw mineralnych, ich wiązanie i twardnienie jest efektem reakcji chemicznych i fizykochemicznych, zachodzących po wymieszaniu ich z wodą (np. cementy) lub roztworami soli (np. spoiwa magnezjowe).
Zjawisko wiązania i twardnienia zachodzi w spoiwach mineralnych jeden raz i nie jest powtarzalne (uprawnienia budowlane).

Oczywistym tego przykładem będzie następujące doświadczenie. Przygotujmy dwie próbki piasku. Do jednej z nich po podgrzaniu dodajmy roztopionego asfaltu (np. 10% ciężarowych) i po dokładnym wymieszaniu uformujmy z uzyskanej masy sześcian przez ubicie lub sprasowanie w formie. Do drugiej analogicznej próbki piasku dodajmy cementu portlandzkiego (np. również w ilości 10% ciężarowych) i po zadaniu odpowiednią ilością wody i dokładnym wymieszaniu uformujmy podobny sześcian (program egzamin ustny).

Próbka asfaltowa

Obserwując obydwie próbki stwierdzimy już po upływie np. 1 godziny, że próbka z lepiszczem asfaltowym po ostygnięciu do temperatury otoczenia stanowi zwartą masę, dającą się łatwo wyjąć z formy. Próbka ze spoiwem cementowym jest jeszcze całkowicie plastyczna i nie daje się z formy wyjąć.
W miarę upływu czasu, np. po 3 godzinach, w próbce asfaltowej nie stwierdzamy żadnych widocznych zmian, w cementowej natomiast stwierdzamy początek wiązania spoiwa, co charakteryzuje się utratą plastyczności masy (opinie o programie).

Po upływie np. 24 godzin próbka asfaltowa pozostaje bez zmian, próbka cementowa wykazuje wyraźne związanie masy piaskowo-cementowej oraz dostateczną twardość i zwięzłość umożliwiającą wyjęcie jej z formy. Dalsze obserwacje nie wskazują na zmiany we własnościach próbki asfaltowej, o ile temperatura otoczenia nie będzie podlegać większym wahaniom. Próbka zaś cementowa przechowywana w środowisku wilgotnym wykaże w miarę upływu czasu wyraźny wzrost twardości i zwartości, aż wreszcie osiągnie pewną graniczną zwartość zależną od rodzaju i ilości dodanego spoiwa.

Gdybyśmy obie stwardniałe próbki poddali ogrzewaniu, to próbka asfaltowa zacznie mięknąć i da się rozkruszyć na masę, która po włożeniu do formy, ubiciu i ostygnięciu utworzy ponownie próbkę o tych samych własnościach co poprzednia (segregator aktów prawnych). Próbka stwardniałej zaprawy piasku z cementem przy ogrzewaniu początkowo nie ulega większym zmianom, przy dalszym pod wyższaniu temperatury i przedłużaniu czasu ogrzewania popęka i rozpadnie się. Gdybyśmy ją poddali następnie dalszemu rozdrobnieniu na proszek, wymieszali z wodą i spróbowali zagęścić w formie, to stwierdzimy, że nie zajdzie ponowne związanie i utwardzenie masy lub tylko w stopniu bardzo słabym.

Masa pierwotnej zaprawy piasku z cementem uległa pod wpływem wody reakcjom chemicznym hydrolizy i uwodnienia, przy czym nastąpiło utworzenie się nowych nie istniejących uprzednio produktów tej reakcji. Reakcja chemiczna przebiegła w kierunku utworzenia końcowych produktów i nie jest powtarzalna w kierunku odwrotnym w warunkach przeprowadzonego doświadczenia, stąd też masa skruszonej zaprawy nie jest zdolna do ponownego wiązania i twardnienia pod wpływem wody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 8 Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 9 Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 10
Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 11
Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 12 Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 13 Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 14
Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Anizotropia monokryształu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami