Blog

04.01.2021

Materiały wiążące

W artykule znajdziesz:

Materiały wiążące

Materiały wiążące

Materiały wiążące dzieli się najczęściej na dwie grupy, w zależności od ich zachowania się w środowisku wodnym:
a) powietrzne,
b) hydrauliczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Spoiwo powietrzne po zarobieniu wodą wiąże i twardnieje tylko na powietrzu, poddane zaś po związaniu i początkowym twardnieniu działaniu wody traci własności wiążące i wytrzymałość. Spoiwo hydrauliczne po zarobieniu wodą wiąże i następnie twardnieje na powietrzu lub w wodzie bez dostępu powietrza.
Materiały wiążące powietrzne dzieli się w zależności od surowca użytego do ich produkcji na wapno palone (powietrzne), magnezyt kaustyczny, dolomit kaustyczny i spoiwa gipsowe. Powyższe materiały wiążące mają zastosowanie w budownictwie nadziemnym, ponieważ nie mogą być narażone na dłuższe lub stale działanie wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Materiały wiążące hydrauliczne dzieli się na dwie grupy, zależnie od sposobu ich wypalania:
c) tworzywa otrzymane przez wypalanie surowca w temperaturze niższej od temperatury spiekania, np. wapno hydrauliczne i stosowany dawniej cement romański,
d) tworzywa otrzymane przez wypalanie w temperaturze spiekania lub stopienia odpowiednio do zestawionej mieszaniny surowcowej; do tej grupy należą cementy, które w zależności od rodzaju surowców użytych do ich produkcji dzielą się na: cement portlandzki, cement glinowy, cementy żużlowe (hutnicze), cementy pucolanowe, cementy mieszane i cementy specjalne (np. cement ekspansywny); roczna produkcja cementów w Polsce obecnie przekracza 400 min ton.

Materiały wiążące wytwarzane są z naturalnych skał (czasem i z materiałów sztucznych) o określonym składzie chemicznym. Podstawowymi surowcami są: wapienie, margle i gliny, martwice wulkaniczne, boksyty, żużle wielkopiecowe oraz gips.
Z jednego surowca wytwarzane są w zasadzie spoiwa o prostej budowie chemicznej (wapno, gips), spoiwa zaś złożone - tylko w przypadku, gdy skała z natury zawiera potrzebne składniki i to w potrzebnym stosunku (wapna hydrauliczne, cementy naturalne) (uprawnienia budowlane).

Składniki spoin

Większa część składników spoiw musi być specjalnie przygotowana w następujących cyklach technologicznych:
a) wydobycie i transport surowców,
b) rozdrobnienie surowców na mączkę (mokrą lub suchą),
c) nadanie mączce określonego składu chemicznego przez dozowanie i mieszanie,
d) wypalenie mączki w odpowiedniej temperaturze,
e) odpowiedni przebieg chłodzenia produktu wypalania,
f) zmieszanie i przemielenie (może być w odwrotnej kolejności) wszystkich składników.

Schemat produkcji cementu, gdzie wyróżnić można wszystkie wyżej wymienione cykle technologiczne schemat pracy zakładu wapienniczego (program egzamin ustny).
Przy produkcji poszczególnych materiałów wiążących szczegóły technologiczne są odmienne. Niemniej jednak zasadniczy schemat przebiegu produkcji jest podobny i dlatego niżej omówiono ogólnie tylko najistotniejsze cykle technologiczne materiałów wiążących, z uwzględnieniem ich powiązania z obiektami budowlanymi. Szczegóły można znaleźć w pracach.
Wydobycie surowca odbywa się przeważnie w kamieniołomach, rzadziej w kopalniach podziemnych (opinie o programie). Skały odspaja się od ścian wyrobiska najczęściej przez odstrzał.

W kamieniołomach instaluje się urządzenia sortujące i rozdrabniające. Zasadniczymi elementami tych urządzeń są kruszarki (łamacze) oraz sita sortujące, połączone przenośnikami taśmowymi.
Transport surowca z kamieniołomu do cementowni może odbywać się różnymi sposobami; generalną zasadą jest unikanie przeładunków (segregator aktów prawnych).

Rozdrabnianie surowców odbywa się nieraz w dwóch stadiach (np. w przemyśle cementowym): pierwsze, wstępne stadium polega na ich rozdrabnianiu w kruszarkach, drugie  -na zmieleniu w młynach.
W niektórych cementowniach produkujących metodą mokrą z surowca miękkiego proces wstępnego rozdrabniania surowców jest uzupełniony rozszlamowywaniem w basenach szlamowych, zwanych szlamatorami. Proces szlamowania ma na celu rozprowadzenie surowca do postaci zawiesiny wodnej (szlamu), z równoczesnym oddzieleniem od niego niepożądanych domieszek (kamienie, żwir, piasek itp.) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami