Blog
Materiały wyjściowe
W artykule znajdziesz:
Natomiast opracowania szczegółowe przejmują przedsiębiorstwa budowlane lepiej zorientowane w tym zakresie oraz mogące właściwiej dostosowywać projektowane rozwiązania wykonawcze do własnych możliwości i potrzeb. Ponadto tylko one mogą określić, które rodzaje robót wymagają w określonych warunkach szczegółowego opracowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Systematyka opracowania projektów technologii i organizacji budowy zależy od licznych okoliczności, w szczególności od charakteru technicznego inwestycji, jej wielkości, przeznaczenia, warunków wykonania robót itp. Z tego względu zakres projektowania organizacji i wykonywania budowy powinien być każdorazowo dostosowany do jej potrzeb (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wobec tego niżej podane będą przede wszystkim zasady tej systematyki, a tam gdzie wymienione będą jej szczegóły, będzie to miało jedynie charakter przykładowy. Jeśli projekt technologii i organizacji budowy opracowywany jest w trzech etapach, systematyka i specyfika ich sporządzania może się kształtować następująco. Wstępny projekt technologii i organizacji budowy stanowi ogólną koncepcję sposobu realizacji budowy (uprawnienia budowlane).
Materiały wyjściowe do opracowania wstępnego projektu stanowią:
- wstępny projekt techniczny budowy,
- wstępny kosztorys budowy,
- kompleksy rozruchowe (użytkowe),
- minima rozruchowe (program egzamin ustny).
Główne elementy wstępnego projektu technologii i organizacji budowy są następujące:
- lokalizacja budowy, plan sytuacyjny rejonu budowy oraz placu budowy,
- opis konstrukcji obiektów składających się na całość zamierzonej inwestycji budowlanej,
- warunki topograficzne, geologiczne i hydrograficzne placu budowy,
- istniejące środki zaopatrzenia w rejonie budowy: siły robocze, materiały, półfabrykaty, prefabrykaty, trasy komunikacyjne, źródła zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną, sprężone powietrze itp.
- orientacyjne zestawienie ilości zasadniczych robót wykonywanych na budowie w oparciu o wskaźniki podawane na 100 m3 przestrzeni zabudowanej w zależności od charakteru i przeznaczenia budowy lub znane ilości robót na budowie identycznych lub podobnych obiektów,
- orientacyjne metody wykonania zasadniczych robót,
- dyrektywny przebieg budowy ustalający terminy rozpoczęcia oraz uruchomienia i przekazania do eksploatacji poszczególnych obiektów i robót wraz z wysokością nakładów finansowych na poszczególne lata,
- orientacyjne zapotrzebowanie siły roboczej, maszyn budowlanych, środków transportowych, materiałów, półfabrykatów, prefabrykatów, energii elektrycznej, wody, sprężonego powietrza itp., z podziałem na roczne okresy realizacji budowy,
- wytyczne organizacji zaplecza technicznego budowy,
- koncepcyjny plan zagospodarowania placu budowy,
- orientacyjny kosztorys robót związanych z zagospodarowaniem placu budowy oraz wykonaniem robót przygotowawczych (wytwórnie pomocnicze, baza usługowa, doprowadzenie linii komunikacyjnych do placu budowy itp.) (opinie o programie).
Ogólny projekt technologii
Ogólny projekt technologii i organizacji budowy stanowi rozwinięcie wstępnego projektu organizacji wykonania budowy. Rozwiązuje on w zasadzie wszystkie podstawowe elementy technologii i organizacji budowy w odróżnieniu od projektu wstępnego, który obejmuje tylko główne elementy i to przede wszystkim te, które dotyczą robót przygotowawczych.
Ilości robót przyjmowane w ogólnym projekcie technologii organizacji budowy oparte są na przedmiarach projektu technicznego podstawowego (segregator aktów prawnych).
Metody wykonania robót w ogólnym projekcie technologii i organizacji budowy są znacznie dokładniej opracowane niż w projekcie wstępnym. Również i dane dotyczące warunków wykonania są bardziej szczegółowe, co znajduje wyraz w opracowaniu danych dotyczących rejonu i terenu budowy w postaci „karty rejonu budowy”.
Zawartość karty rejonu budowy, jednego z ważniejszych elementów ogólnego projektu organizacji i wykonania budowy, podaje się przykładowo:
- warunki topograficzne terenu budowy, rysunek sytuacyjny i warstwicowy, istniejące na terenie obiekty i urządzenia jak budynki, drogi, sieć instalacyjna,
- warunki geologiczne jw. (przekroje geologiczne, kategorie gruntu),
- warunki hydrologiczne jw., tj. poziomy wód gruntowych i warunki ich odprowadzenia,
- istniejąca baza zaopatrzenia w rejonie budowy (źródła zaopatrzenia, odległości i sposoby dostaw),
- siły robocze, maszyny budowlane i środki transportowe,
- materiały budowlane masowe (żwir, cegła, drewno itp.),
- materiały pomocnicze (drobnicowe),
- półfabrykaty i prefabrykaty,
- istniejące trasy komunikacyjne w rejonie budowy,
- możliwości wyposażenia budowy w środki transportowe miejscowe (promocja 3 w 1),
- źródła zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną, sprężone powietrze, parę itp.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32