Blog

Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 2
27.01.2022

Mechaniczne zacieranie tynków

W artykule znajdziesz:

Mechaniczne zacieranie tynków
Mechaniczne zacieranie tynków

Do narzucania wierzchniej warstwy tynku, tj. gładzi (o grub. 2-3 mm) stosować można specjalne, stosunkowo lekkie aparaty trzymane w rękach, składające się ze zbiorniczka zaprawy o pojemności 5,5 I zaopatrzonego w dolnej części w końcówkę połączoną wężem gumowym z przewodem sprężonego powietrza. Najczęściej jednak stosowane jest u nas narzucanie warstwy gładzi tynku ręcznie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Mechaniczne zacieranie tynków nie dało jeszcze dotychczas zadowalających wyników, głównie z powodu znacznego ciężaru zacieraczek oraz małej ich wydajności. Przykład elektrycznej zacieraczki typu ZM-4 do zacierania i wygładzania tynków (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do napędu zacieraczki używa się wiertarki ręcznej typu PRCa-10 z silnikiem jednofazowym. Napęd zacieraczki umieszcza się w odpowiedniej torbie na ramieniu robotnika. Wydajność 20 :-30 m2/godz. Liczba obrotów tarczy 277 obr/min. Ciężar głowicy (bez silnika i wałka giętkiego)- 1,5 kG.

Ostatnio produkuje się zacieraczki typu 2T-26 o większej wydajności, a mianowicie 40 m2/godz i ciężarze 1,2 kG. Konsystencja (gęstość) zapraw stosowanych na poszczególne warstwy tynku jest różna i zależy od rodzaju warstwy i charakteru przepływu zaprawy przez rurociąg (uprawnienia budowlane). Na obrzutkę stosuje się zaprawę o konsystencji 10-12 cm wg stożka pomiarowego dla warstwy narzutu 9-10 cm. Na warstwę gładzi wapienno-piaskowej stosuje się zaprawę o konstystencji 11-12 cm.

Każdą następną warstwę narzuca się po przeschnięciu poprzedniej, gdy jej wilgotność obniży się do 10-12%. Wilgotność warstwy tynku można określić przez zważenie kawałka tynku w stanie naturalnym, a następnie po przesuszeniu go (program egzamin ustny).

Warstwy tynku

Wyrównywanie narzuconych mechanicznie warstw tynku odbywa się ręcznie podobnie jak i przy pracy ręcznej. Wyrównywanie obrzutki jest zbędne, podobnie zresztą jak i przy ręcznym jej narzucaniu. Natomiast wyrównywanie obydwu warstw narzutu jest niezbędne zarówno przy narzucaniu mechanicznym jak i ręcznym. Wyrównywanie warstw narzutu jest pracochłonne, a przy narzucaniu mechanicznym stanowi zadanie niełatwe pod względem organizacyjnym (znaczna liczba tynkarzy do wyrównywania warstw narzutu) (opinie o programie).

Do robót tynkowych wykonywanych metodą mechaniczną najlepiej jest stosować pasy kierunkowe w postaci prętów stalowych. Sposób obsadzania i pionowania tych prętów o przekroju okrągłym (0 10 mm), jak również ściągania narzucanych warstw tynku za pomocą pacy. U dołu wzdłuż tynkowanych ścian należy ułożyć deski, aby można było z nich zbierać część zaprawy odpryskująccj od ścian; ilość opadającej zaprawy nie powinna przewyższać 2 : 3% ogólnego jej zużycia. Przy tynkowaniu mechanicznym należy starannie zasłonić otwory drzwiowe, okienne, grzejniki itp.

Przed przystąpieniem do uruchamiania instalacji lub zespołu tynkowego sprawdza się stan wężów i połączeń, a operator powinien wyznaczyć stanowiska robocze z takim wyliczeniem, aby z jednego stanowiska mógł objąć jak największą powierzchnię tynkowanych ścian i stropów (segregator aktów prawnych). W czasie przerw w pracy należy baczyć na to, aby sieć rozprowadzająca nie znajdowała się pod ciśnieniem, gdyż może to spowodować powstawanie „korków”. Po zakończeniu pracy i po spuszczeniu zaprawy z sieci operator powinien przedmuchać przewód za pomocą sprężonego powietrza i dopiero potem przemyć go wodą.

Roboty tynkowe mogą być przeprowadzane w pomieszczeniach zamkniętych również w okresie zimowym, lecz tylko po uprzednim ich ociepleniu (promocja 3 w 1). Okres nagrzewania tych pomieszczeń nie może trwać krócej niż 2 do 5 dni przy temperaturze wewnętrznej -10 C; temperatura ta musi utrzymana być w pomieszczeniu przez cały czas robót i wysychania tynku.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 7 Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 8 Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 9
Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 10
Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 11 Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 12 Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 13
Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Każdego dnia rozwiązywać po kilka testów zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami