Blog

24.04.2021

Mechanizacja procesów budowlanych

W artykule znajdziesz:

Mechanizacja procesów budowlanych

Mechanizacja procesów budowlanych

Czas trwania budowy z elementów prefabrykowanych będzie właściwie czasem potrzebnym na wykonanie montażu elementów dostarczonych na plac budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zagadnienia prefabrykacji nie możemy zawęzić do elementów żelbetowych. Prefabrykowane mogą być również elementy z drewna czy ze stali, tym niemniej najwłaściwszym tworzywem dla prefabrykacji jest żelbet w najszerszym tego słowa znaczeniu, to jest łącznie ze strunobetonem i kablobetonem.

Oszczędności na robociźnie przy stosowaniu prefabrykatów uzyskuje się głównie dzięki pełnej mechanizacji pracy, związanej zarówno z wytwarzaniem, jak i montażem elementów prefabrykowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ogólnie można więc powiedzieć, że prefabrykacja jest jednym z podstawowych czynników postępu technicznego w budownictwie.
Obok prefabrykacji, podstawowym czynnikiem postępu technicznego w budownictwie, jest mechanizacja procesów budowlanych. Koparka o pojemności łyżki 0,5 m3, pracująca w gruncie kategorii II, wykona pracę odpowiadającą pracy ręcznej 46 kopaczy, pracujących w tym samym czasie co koparka (uprawnienia budowlane).

Betoniarka o pojemności roboczej 500 1 wykona pracę odpowiadającą pracy ręcznej 20 robotników, w tym samym czasie.
Dominującą część zadań związanych z mechanizacją procesów budowlanych przypada na transport (program egzamin ustny). O wielkości zadań związanych z transportem możemy sobie wyrobić zdanie, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że na 1 m3 zabudowanej przestrzeni budynku należy dostarczyć około 0,6 tony różnych materiałów. Jeżeli do tego dodamy ciężar mas ziemnych, usuwanych przy wykonywaniu fundamentów, to w sumie możemy przyjąć, że aby wznieść 1 m3 budynku mieszkalnego należy przenieść około 1,2 tony różnych materiałów oraz ziemi z wykopów.

Obok transportu mechanizacja odgrywa decydującą rolę przy robotach ziemnych, które, podobnie jak transport, są obecnie niemal w 100% zmechanizowane. Inne roboty, wymagające znacznego wysiłku fizycznego, są również w wysokim stopniu zmechanizowane (opinie o programie). Są to przykładowo następujące roboty: przygotowanie masy betonowej i zapraw, cięcie i gięcie stali, kruszenie i przesiewanie kruszywa itp.
Na budowie istnieje cały szereg takich procesów roboczych, które wymagają mniejszego wysiłku fizycznego, lecz większego wysiłku umysłowego. Są to takie roboty, jak wykonywanie zbrojenia, stolarki, praca układaczy, malarzy itp. Przy wykonywaniu tych robót stosowane są różnorodne zmechanizowane narzędzia i urządzenia usprawniające pracę, będące przeważnie rezultatem zastosowania pomysłów racjonalizatorskich.

Mechanizacja pracy

Wszelkie te narzędzia i urządzenia stanowią tak zwaną małą mechanizację budowy.
Dla uzupełnienia wiadomości o formach mechanizacji należy wymienić pojęcie mechanizacji kompleksowej.
Mechanizacja kompleksowa jest najwyższą formą organizacji mechanizacji na budowie (segregator aktów prawnych).

Pojęcie mechanizacji kompleksowej można sobie wyjaśnić w następujący sposób: maszyny stosowane w budownictwie mogą wykonywać tylko jedną operację procesu i to często tylko częściowo.
Można również powiedzieć, że mechanizacja i prefabrykacja leżą u podstaw postępu technicznego i że bez tych dwóch decydujących czynników żaden postęp w budownictwie nie byłby możliwy.
Pod pojęciem mechanizacji rozumiemy ogólnie zastąpienie pracy mięśni ludzkich pracą maszyn oraz przyśpieszenie procesów wytwórczych i przetwórczych przez wprowadzenie udoskonalonych narzędzi.
Mechanizacja pracy umożliwia wykonywanie robót w skali niedostępnej przy posługiwaniu się wyłącznie pracą ręczną (promocja 3 w 1).

Mechanizacja przyczynia się do ulepszenia i ujednolicenia produkcji. Przez skrócenie długości cyklu produkcyjnego przyczynia się ona również do powstawania oszczędności.
Mechanizacja eliminuje pracę ludzi niewykwalifikowanych, a stwarza nowy typ pracy, do wykonywania której potrzebne są odpowiednio wyższe kwalifikacje.

Z kolei praca wyżej kwalifikowana jest pracą wyżej płatną. Mechanizacja, eliminując wysiłek fizyczny, stwarza możliwości zastąpienia go wysiłkiem mózgu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami