Blog

27.02.2020

Mechanizacja robót remontowych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Mechanizacja robót remontowych uprawnienia budowlane

Mechanizacja robót remontowych uprawnienia budowlane

Roboty remontowe i modernizacyjne są dotychczas stosunkowo słabo zmechanizowane, mimo wysokiej ich pracochłonności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przewidywany w najbliższym czasie wzrost zakresu tych robót, konieczność niezwłocznego przyspieszenia ich realizacji oraz zmniejszenia pracochłonności wskazują na pilną potrzebę maksymalnego wykorzystania istniejących maszyn i urządzeń budowlanych w wykonawstwie remontowym.

W rozdziale ograniczono się do omówienia tylko tych maszyn i urządzeń, które mogą być ze względu na swe parametry techniczne efektywnie wykorzystane w robotach remontowych i modernizacyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sprężarki są maszynami służącymi do sprężania i przetłaczania powietrza i gazów. Wielkościami charakteryzującymi sprężarki są: wydajność w m/min. lub m3/h oraz ciśnienie sprężonego gazu w MPa.
W budownictwie najczęściej stosuje się sprężarki tłokowe, jedno lub wielocylindrowe (uprawnienia budowlane).

Zespół: sprężarka z silnikiem napędzającym, zmontowany na wspólnej ramie nosi nazwę agregatu sprężarkowego. Jak źródło napędu stosuje się silniki spalinowe i elektryczne.
Agregaty sprężarkowe mogą być stacjonarne lub przewoźne. W warunkach budowlanych najchętniej stosuje się agregaty przewoźne, na kołach ogumionych, przystosowane do holowania za samochodem. Wydajność ich waha się od kilku do kilkunastu mVmin., zaś ciśnienie od 0,1 do 1,0 MPa (program egzamin ustny).

Sprężarki stosuje się przy robotach:
- wyburzeniowych, do napędu młotów pneumatycznych,
- betonowych, do transportu pneumatycznego betonu i narzutu betonu oraz do napędu wibratorów pneumatycznych,
- wykończeniowych, do transportu i narzutu tynku oraz malowania.

Podstawowym środkiem transportu drogowego w budownictwie są samochody ciężarowe różnych typów (opinie o programie).
Zadania transportu samochodowego w budownictwie są bardzo zróżnicowane, począwszy od przewozu materiałów sypkich i kawałkowych, poprzez przewóz elementów średniowymiarowych, aż do najcięższych prefabrykatów wielkowymiarowych.
Samochody ciężarowe skrzyniowe i dostawcze
Do przewozu materiałów kawałkowych, elementów drobno- i średniowymiarowych służą samochody ciężarowe skrzyniowe o nośności 2-20 t oraz samochody dostawcze o nośności 0,5-l,0 t.
W przypadku materiałów sypkich, jak kruszywo, wapno itp., oraz materiałów kawałkowych, jak cegły, bloczki gazobetonowe, deszczułki podłogowe itp. stosuje się - w celu ułatwienia transportu i przeładunku - coraz częściej pakietyzację, paletyzację bądź konteneryzację przewożonych materiałów (segregator aktów prawnych).

Samochody dostawcze (furgony, skrzyniowe, towarowo-osobowe itp.) o nośności do 1,0 t stosowane są w budownictwie do szybkich dostaw małych partii materiałów i urządzeń oraz jako wozy serwisowe, pogotowia technicznego, wozy pilotujące transporty przekraczające skrajnię drogową itp.

Samochody samowyładowcze

Samochody samowyładowcze (wywrotki) są przeznaczone do przewozu materiałów sypkich i zbrylonych, np. odspojonego gruntu, piasku, kruszywa, łomu skalnego i różnych kopalin.
Zależnie od możliwości ruchów wyładowczych skrzyni mogą być wywrotki: jednostronne - z przechyłem skrzyni i wyładunkiem do tyłu, trójstronne - z wyładunkiem do tyłu, na lewy lub prawy bok.

Maszyny do transportu pionowego dzielimy na dwie grupy:
- wyciągi budowlane,
- żurawie budowlane, spośród których rozróżniamy: żurawiki i żurawie przejezdne, żurawie wieżowe.

W robotach remontowych i modernizacyjnych stosowane są maszyny obu grup. Do szybkiego transportu pionowego materiałów budowlanych do wysokości 30 m służą wyciągi masztowe. Wyładunek materiałów odbywa się przez ręczny obrót platformy o 90° w kierunku obsługiwanego obiektu (promocja 3 w 1).
Podstawowymi elementami konstrukcji są:
- maszt o wysokości 9 m i człony dodatkowe o długości po 3 m,
- elementy mocowania do muru wraz z wyposażeniem,
- wózek jezdny z osią transportową,
- wciągarka z silnikiem napędowym elektrycznym,
- platforma ładunkowa obracana ręcznie o 90° w obie strony.

Wciągarka jest wyposażona w wyłączniki krańcowe i hamulce z luzownikiem, co zapewnia bezpieczną pracę. Wyciąg montuje się samodzielnie za pomocą własnej wciągarki i wyposażenia montażowego. Wyciąg może być wyposażony w uchwyt do transportu belek stropowych itp. elementów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami