Blog

20.05.2021

Mechanizm zamykający

W artykule znajdziesz:

Mechanizm zamykający

Mechanizm zamykający

Pewność działania wymaga w pierwszym rzędzie warunku, aby w czasie pożaru otwór był zamknięty. Warunek ten może być spełniony, o ile drzwi będą wyposażone w mechanizm samozamykający (program uprawnienia budowlane na komputer). Z tego względu odróżniamy:
- drzwi samo zamykają cesję, które normalnie są zamknięte, zaś po otwarciu wracają do położenia pierwotnego (np. za pomocą przeciwciężaru lub sprężyny); niezbędnym warunkiem zamknięcia jest przy tym zatrzaśnięcie drzwi na zatrzask lub za pomocą innego urządzenia;
- drzwi samoczynne, które normalnie są otwarte, zaś w czasie pożaru zamykają się samoczynnie pod wpływem działania ciepła.

Mechanizm zamykający może być w tym wypadku zwalniany za pomocą łatwo topliwych ogniw, bimetali i termostatów reagujących na podniesienie się temperatury ponad normę w dowolnym punkcie pomieszczenia.
Pewność działania zależy poza tym od samego sposobu zamykania drzwi, co może być utrudnione lub uniemożliwione w czasie pożaru na skutek różnych zewnętrznych przeszkód (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ze względu na sposób działania można odróżnić następujące typy drzwi:
a. zasuwane poziomo,
b. obracane na zawiasach,
c. zasuwane pionowo.

Drzwi zasuwane poziomo wymagają do działania małej wolnej powierzchni podłogi, -w małym stopniu narażone są na unieruchomienie na skutek zewnętrznych przeszkód, mogą być użyte do zamykania dużych otworów, dają się łatwo wyważyć (wybalansować) i nie wymagają skomplikowanych urządzeń do samoczynnego zwalniania. Mogą być one stosowane tam, gdzie jest dość miejsca na ścianach obok i powyżej otworów.
Drzwi przesuwane pionowo wymagają dużej przestrzeni powyżej otworu i muszą być wyważone przeciwwagą, aby mogły się poruszać; poza tym są one najmniej narażone na unieruchomienie i dają się łatwo dostosować do samoczynnego zwalniania.

Drzwi pożarowe

Drzwi pożarowe w pewnych warunkach mogą służyć jako drogi ratunkowe (uprawnienia budowlane).
W tym wypadku łatwość ich otworzenia przez ludzi, ciężar drzwi, szybkość i sposób ich zamykania się może mieć decydujące znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dla życia ludzkiego.
Pod tym względem najwięcej zastrzeżeń budzą drzwi zasuwane pionowo, które mogą powodować poważne obrażenia w razie uruchomienia ich w momencie, gdy ludzie przez nie przechodzą. Poza tym podniesienie drzwi po samoczynnym zamknięciu też nie jest łatwe. Z tego punktu widzenia mniej zastrzeżeń wywołują drzwi przesuwane poziomo, zaś najmniej - drzwi obracane (program egzamin ustny).

Dlatego też jest rzeczą niezmiernie ważną, aby przy doborze typu drzwi stosowana była konstrukcja właściwa, odpowiadająca rodzajowi i przeznaczeniu otworów.
Amerykańskie przepisy wymagają, aby drzwi pożarowe były odpowiednio znakowane celem ułatwienia orientacji co do sposobu ich otwierania, jak np. rysunek strzałki na drzwiach zasuwanych z napisem „otwierać" lub odpowiednie objaśnienia na drzwiach obracanych.
Ponieważ wartość ochronna drzwi zależy od ich rozmiarów, należy dążyć do tego, aby otwory były możliwie mniejsze.
Ogólne wymagania stawiane da okiennic odnoszą się do ich odporności ogniowej oraz pewności działania (opinie o programie).

W praktyce są stosowane następujące typy okiennic: obracane, zasuwane poziomo i żaluzjowe.
Wg. przepisów amerykańskich rozmiary okiennic nie powinny przekraczać wysokości 300 cm i szerokości dla okiennic jednoskrzydłowych - 120 cm, zaś dla dwuskrzydłowych - 180 cm (segregator aktów prawnych).
Okiennice powinny szczelnie zamykać się w przylgach futryn lub szczelnie przykrywać otwór okienny z boków i u góry, jednocześnie przylegając ściśle do parapetu.
Okiennice dwuskrzydłowe uważane są za mniej pewne od jednoskrzydłowych.

Okiennice mogą być instalowane od zewnątrz i wewnątrz budynku. Instalacja okiennic zasuwanych od strony zewnętrznej wymaga ochrony za pomocą daszku, aby zapobiec gromadzeniu się śniegu i lodu na szynie i rowkach kierowniczych.
Uruchomienie okiennic może następować ręcznie i samoczynnie za pomocą elementów łatwo topliwych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami