Blog
Melafiry
W artykule znajdziesz:
Ze względu na własności emulgacyjne lego błota nie należy używać melafirów (szczególnie melafiru regulickiego) do budowy lekkich i średnich typów nawierzchni bitumicznych. Użycie kruszywa zwykłego z porfiru krakowskiego do budowy nawierzchni jest w’ zasadzie możliwe z zastrzeżeniem, że będą to odmiany kamienia świeżego (niezwietrzałego) o wysokich cechach wytrzymałościowych i nie wykazujące własności emulgacyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Melafiry podobnie jak diabazy i porfiry dolnośląskie mają wyraźniejszą budowę krystaliczną i wykazują mniejszy stopień zwietrzenia. Kilkakrotnie przeprowadzane badania przydatności tych materiałów zarówno laboratoryjne, jak i na drogach nie wykazały cech ujemnych w stosunku do lepiszcz bitumicznych. Z tego względu materiały te nadają się do produkcji kruszywa zwykłego i granulowanego do budowy nawierzchni bitumicznych pod warunkiem, że materiał nie będzie zwietrzały ani zanieczyszczony (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Diabaz z Niedźwiedziej Góry w powiecie chrzanowskim jako kruszywo zwykłe i granulowane hadaje się całkowicie do budowy wszelkiego rodzaju nawierzchni. Kruszywo musi być produkowane tylko z materiału świeżego. W kamieniołomie w Niedźwiedziej Górze ze względu na pokruszenie złoża skalnego i krótkopryzmatyczne płaszczyzny oddzielności poważna część materiału jest zwietrzała i tworzy otoczki dokoła rdzeni materiału niezwietrzałego. Przy prawidłowej produkcji należy urobek segregować i odrzucać materiał zwietrzały na hałdę (uprawnienia budowlane).
Andezyly pienińskie są stosowane w niewielkim tylko zakresie do wyrobu kruszywa zwykłego. Odmiany mocniejsze koloru ciemnego mogą nadawać się do wyrobu kruszywa granulowanego i produkcji grysów bitumowanych. Ze względu na oblitość skał osadowych w Polsce ogromne znaczenie ma zagadnienie dostosowania tych materiałów do wyrobu kruszywa, a zwłaszcza kruszywa granulowanego, co umożliwiłoby stosowanie go do budowy tanich nawierzchni ulepszonych i racjonalne zużytkowanie materiałów miejscowych. Wiele z tych materiałów znajduje już dość duże zastosowanie, np. dolomit z kopalni galmanu w Szarleju (do dolnych warstw nawierzchni bitumicznych), niektóre z piaskowców karpackich, zwłaszcza do budowy i utrzymania dróg tłuczniowych (program egzamin ustny).
Dywaniki smołowe
Stosunkowo duże znaczenie jako materiał do wyrobu kruszywa mają piaskowce i wapienie Pasma Krakowsko-Wieluńskiego, Wyżyny Śląskiej i Świętokrzyskiej i południowo-wschodnich województw Polski. Duży postęp w dostosowaniu wapieni twardych i średnio twardych dokonany został na terenie woj. kieleckiego. Prowadzone przez mgr inż. H. Pałysa kilkuletnie badania potwierdziły możliwość użycia wapieni twardych (Sitkówka, Czarnów, Górno, Zagnańsk) oraz średnio twardych z okolic Buska i Chmielnika do wyrobu kruszywa do grysów smołowanych (opinie o programie).
Wykonane z nich dywaniki smołowe zachowują się pod wpływem działania ruchu zupełnie dobrze, a koszty ich wykonania są niewspółmiernie mniejsze niż przy użyciu kruszywa dowożonego z kamieniołomów dolnośląskich. Kruszywem naturalnym nazywamy materiał skalny rozdrobniony wskutek działania wielu czynników, jak np. wiatru, wody (rzeki, jeziora i morza) oraz lodowców.
Kruszywo naturalne ze względu na wielkość poszczególnych ziarn dzieli się na:
- piaski,
- żwiry,
- pospółki,
- otoczaki,
- iły i gliny.
Ostatnio wydane Polskie Normy przewidują bardziej szczegółowy podział i charakterystykę piasków, żwirów i po spółek, a mianowicie PN/53-B-06711, B-06712, B-06713 (segregator aktów prawnych).
Ze względu na pochodzenie żwiry dzielą się na kopalne i rzeczne. Żwiry kopalne występują najczęściej jako złoża stanowiące nagromadzenie produktów segregacji wód cofających się lodowców z okresu dyluwialnego. Żwiry kopalne w rzadkich tylko przypadkach występują bez domieszek, najczęściej tworzą tzw. pospółkę, tj. mieszaninę ziarn grubszych i drobniejszych do pyłu włącznie oraz gliny. Pospółka jest bezpośrednio stosowana do niektórych robót drogowych (np. konserwacji nawierzchni tłuczniowych) (promocja 3 w 1). W większości przypadków wymagana jest większa czystość żwirów kopalnych, z tego względu muszą być one przed użyciem i przesiewane i przemywane.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32