Blog
Melafiry
W artykule znajdziesz:
Melafiry
W skład melafirów wchodzą plagioklaz, augit, oliwin i szkliwo. Mają one budowę jednorodną nieraz z licznymi porami, barwę zaś ciemnoszarą z odcieniem brunatnym lub zielonawym. Melafiry stosowane są jako materiał na kostkę i tłuczeń do budowy dróg. Kamieniołomy melafirów znajdują się w pow. chrzanowskim, wałbrzyskim i kłodzkim (uprawnienia budowlane).
Tufy wulkaniczne są to wyrzucone podczas wybuchu wulkanów kawałki lawy i kamienie oraz piasek wulkaniczny, wszystko scementowane razem z biegiem czasu.
Zależnie od wielkości zlepionych cząstek mogą to być tufy pyłowe, piaskowe lub okruchowe. Zależnie od rodzaju tworzącej skały mogą być tufy porfirowo-kwarcowe, bazaltowe itp. Zależnie od rodzaju spoiwa (krzemionka, węglany, szkliwo) tufy mają różną wytrzymałość. Są dość lekkie (ciężar obj. ok. 1,6), porowate (program na telefon).
Jest to wierzchnia, bardzo gąbczasta powłoka lawy.
Duże złoża pumeksu znajdują się nad Renem i na Kaukazie.
W Polsce pumeksu brak. Pumeks stosowany jest jako kruszywo do lekkich betonów i jako kamień szlifierski. Marmur właściwy jest najstarszym wapieniem, nie zawierającym skamieniałości; jego budowa jest wyraźnie krystaliczna, składa się z mniej więcej równych ziaren Ca0O3, które we wszystkich kierunkach są ze sobą ściśle zlepione i tworzą masę podobną w przełomie do cukru w kawałkach (program na komputer). Marmur nie zawierający przymieszek ma barwę czysto białą; przy domieszkach żelaza, bitumu lub grafitu barwa może być jasnożółta, różowo- niebieskawa, szara lub czarna.
Marmur daje się łatwo obrabiać, szlifować i polerować. Najpiękniejsze odmiany marmuru białego noszą nazwę marmuru posągowego; są one bardzo drogie (program egzamin ustny).
Posągi z marmuru
Posągi z tego marmuru wyraźnie przeświecają; jeżeli patrzeć na nie pod światło, to przeświecanie jest podobne jak w ciele ludzkim (opinie o programie). Marmury białe i zabarwione (z żyłkami, smugami itp.) są bardzo pożądane we wnętrzach bogato wykończonych budynków, gdzie je stosują na posągi, kolumny, schody, ozdoby, podokienniki, balustrady itp. Mar mury właściwe stosowane są również i na zewnątrz budynków (np. posągi przed pałacem w Łazienkach), gdzie przejawiają średnią trwałość.
Marmury białe z biegiem czasu matowieją i żółkną na otwartym powietrzu, tracąc swój piękny pierwotny wygląd. Szczególnie szkodliwie oddziaływa na marmury, atmosfera ośrodków przemysłowych zawierająca gazy siarkowe.
Kamieniołomy marmurów białych istnieją od czasów starożytnych (segregator aktów prawnych). Z marmuru podobno zbudowana była świątynia Salomona, z marmurów wzniesiono wszystkie prawie monumentalne budowle w Grecji, jak np. Partenon itp. W czasie późniejszym (około 200 lat przed n.e.) najpiękniejsze marmury białe zaczęto wydobywać (i wydobywa się obecnie) w okolicach miasta Carrara we Włoszech.
W Polsce marmury krystaliczne występują tylko na Śląsku, gdzie znajdują się kamieniołomy marmurów białych, jasnopopielatych z ciemniejszymi żyłkami, marmurów białych z odcieniem różowym lub niebieskim oraz marmurów różowych i czerwonych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32