Blog

06.05.2021

Ogniotrwałość

W artykule znajdziesz:

Ogniotrwałość

Ogniotrwałość

Znajdujące się w wysokiej temperaturze bryłki bądź kształtki spiekanego klinkieru są, jak wiadomo, nasiąknięte ciekłym stopem, którego ilość i lepkość zależy od składu chemicznego i zmienia się wraz z temperaturą. Są one więc w różnym stopniu odkształcalne pod wpływem obciążeń mechanicznych działających w wysokich temperaturach (program uprawnienia budowlane na komputer). W celu oznaczenia wskaźnika M sięgnięto do znanej metody określania ogniotrwałości pod obciążeniem, stosowanej przez producentów i użytkowników materiałów ogniotrwałych.

Z kalcynowanej mieszanki surowcowej sporządza się przez prasowanie cylindryczne kształtki o wymiarach 0 20X20 mm i umieszcza w piecu, obciążając je stałą siłą wywierającą nacisk jednostkowy 0,2 N/cm2. W miarę ogrzewania pieca notuje się zmniejszenie wysokości próbki, a temperatura, przy której wysokość próbki zmniejszy się o 5%, stanowi liczbową wartość wskaźnika M (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Trzeba stwierdzić, że niezależnie od liczbowych wartości wskaźników K, L i M dodatkową ocenę spiekalności określonych surowców uzyskuje się przez analizę przebiegu krzywych obrazujących zmiany zawartości wolnego tlenku wapniowego w czasie ogrzewania mieszanki oraz krzywych odwzorowujących zmiany wysokości kształtek w wyniku ich zgniatania w wysokich temperaturach.

Jako przykład można przytoczyć wyniki badania spiekalności czterech przemysłowych mieszanek surowcowych, pochodzących z cementowni eksploatujących złoża surowców, bardzo różniące się od siebie pod względem pochodzenia geologicznego (uprawnienia budowlane).
Tablica 4-3 podaje skład chemiczny badanych mieszanek w przeliczeniu na substancję wyprażoną.

Mieszanki te nastawione są na stosunkowo wysokie zawartości tlenku wapniowego, ponieważ wszystkie cztery cementownie opalają swoje piece obrotowe węgłem kamiennym o wysokiej zawartości popiołu, który w znacznej swej części wchodzi do spiekanego materiału i obniża zawartość CaO w klinkierze. Przebieg zmian zawartości wolnego CaO w funkcji temperatur ogrzewania; u dołu przedstawiono graficznie i liczbowo długości interwałów temperatur, w zakresie których zawartości wolnego tlenku wapniowego przekraczają 10% (wskaźnik C)(program egzamin ustny).

Obciążenie statyczne

Z danych tych wynika, że spośród badanych mieszanek najłatwiej spieka się mieszanka A. Największa zawartość wolnego CaO w czasie jej ogrzewania nie osiąga 25°/o, wskaźnik K jest najniższy spośród czterech badanych mieszanek, a temperaturowy zakres występowania więcej niż 10°/o wolnego CaO jest najkrótszy, obejmuje bowiem zaledwie 290°C (123(H-940°C)(opinie o programie).

Wniosek o łatwej spiekalności mieszanki A nasuwa się także w wyniku analizy, na którym przedstawiono przebieg zgniatania kształtek z kalcynowanej mieszanki pod obciążeniem statycznym w czasie ich ogrzewania. Spośród wszystkich 4 mieszanek najwcześniej zaczęła się odkształcać mieszanka A, wykazując zmniejszenie swej wysokości o 5% już przy 1200′ C, a więc w porównaniu z pozostałymi mieszankami przy temperaturze bardzo niskiej.
Wskaźniki dla wszystkich czterech badanych mieszanek. Przegląd tych wskaźników i analiza przebiegu krzywych pozwala stwierdzić znaczne różnice spiekalności badanych mieszanek, przy czym różnice te nie znajdują uzasadnienia w różnicach składu chemicznego mieszanek (segregator aktów prawnych).

Warto zwrócić uwagę na to, że najłatwiej spiekająca się mieszanka A zawiera najmniejszą ilość tzw. topników (A1203 + Fe2Os), pozbawiona jest tlenku magnezowego i wykazuje największą wartość modułu krzemianowego. Dobra spiekalność tej mieszanki tłumaczy się jej składem mineralnym, gdyż jest ona zestawiona z czystej kredy oraz margli kredowych. Oba te składniki wykazują daleko posuniętą naturalną dyspersję i pozbawione są domieszki piasku kwarcowego, a minerały ilaste rozmieszczone są równomiernie w jednorodnym marglu kredowym.

Pozostałe trzy, trudniej spiekalne mieszanki zawierają twardy i dobrze wykrystalizowany wapień, a ponadto mniejsza lub większa część zawartej w nich krzemionki przypada na trudny do mielęnia, mało aktywny chemicznie kwarc (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami