Blog

27.08.2019

Melioracja

W artykule znajdziesz:

Melioracja to technologia ogólnie kojarzona z rolnictwem

Chociaż słowo melioracja najczęściej kojarzy się nam z pojęciem przemysłu rolniczego, warto pamiętać, że jest ona procesem o wiele bardziej rozbudowanym (program na komputer). Nie tylko służy ona polepszaniu stanu gleby i jej zdolności produkcyjnych. Melioracja to także proces mający na celu odwodnienie działki budowlanej.

Nieruchomość gruntowa, na której planowana jest budowa, wymaga sprawnego systemu odprowadzania wody napływowej

Melioracja

Wyobraźmy sobie sytuację, że kupiliśmy działkę i zaczynamy budować dom (program na telefon). Po kilku tygodniach przychodzi jednak ulewa i widzimy, że woda wcale nie wsiąka w grunt, a dookoła naszego przyszłego domu tworzy się zwyczajnie bajorko. Wszędzie jest paskudne błoto. Co to dla nas może oznaczać? No właśnie to, że nie zadbaliśmy o odwodnienie powierzchni działki (program egzamin ustny).
A gdzie z takim problemem się zgłosić? Mówiąc najprościej - osobą, która czuwa nad kwestiami hydrotechnicznymi każdej budowy jest inspektor nadzoru budowlanego. To właśnie on ma za zadanie wszystkie te kwestie kontrolować. Ale nie on sam takie odwodnienie wykonuje. W tym celu zamawia się specjalną firmę. Inspektor nadzoru budowlanego, jak sama nazwa wskazuje, sprawdza i kontroluje, czy wszystkie prace wykonywane są prawidłowo (opinie o programie).

A jak takie odwodnienie wygląda

Jeśli chodzi o działki budowlane, najskuteczniejszym sposobem odwodnienia jest tak zwany drenaż melioracyjny (segregator aktów prawnych). Szczególnie znajduje on zastosowanie tam, gdzie woda opadowa ma tendencje do długiego utrzymywania się. W tym miejscu warto podkreślić, że taki drenaż przeprowadzany jest nieco inaczej w przypadku budowy domu podpiwniczonego, a inaczej tam, gdzie piwnicy nie będzie. Niestety coraz częściej na rynku spotkać można się z usługami, które totalnie nie są dostosowane do tych warunków. Melioracja działki to nie tylko kwestia przyszłego komfortu. To także kwestia prawna. Zgodnie z prawem budowlanym każda działka przeznaczona do zabudowy, musi posiadać odpowiednią kanalizację, aby za jej pośrednictwem woda opadowa była odprowadzana w wyznaczone miejsce. I dlatego warto o tym pamiętać (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami