Blog

23.05.2022

Metale anodyzowane

W artykule znajdziesz:

Metale anodyzowane

Metale anodyzowane tylko odtłuszcza się. Stopy aluminiowe poddaje się działaniu mieszaniny kwasów siarkowego i chromowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Okleiny można kleić bez specjalnego przygotowania, natomiast sklejkę trzeba lekko przetrzeć szklistym papierem. Powierzchnię metalu lub tworzywa należy najpierw pokryć klejem Redux w płynie, a następnie spryskać tym samym klejem w postaci proszku. Redux płynny stosuje się również do sklejek, ale bez użycia proszku. Oklein nie należy pokrywać Reduxem w żadnej postaci, lecz łączyć je na sucho z powierzchniami innych materiałów, powleczonymi poprzednio warstwą kleju. Do pokrycia płaszczyzny metalu lub tworzywa sztucznego o powierzchni 10 nr potrzeba płynnego kleju Redux od 0,45 do 0,55 kg, a do sklejki - od 0,55 do 0,67 kg. Dla tej samej powierzchni metalu lub tworzywa potrzeba 0,45 kg proszku Redux (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wiązanie następuje pod wpływem nacisku w temperaturze wynoszącej co najmniej 60°C, przy czym czas wiązania uzależniony jest od temperatury (uprawnienia budowlane). Z barwy spoiny można wyciągnąć następujące wnioski: spoina o kolorze czarnym jest zazwyczaj zbyt utwardzona, podczas gdy spoina koloru jasnożółtego jest utwardzona za słabo. Właściwy kolor jest ciemnobrązowy.

Stosowane ogólnie żywice termoutwardzalne dzielą się na trzy grupy:

1) fenolowo-formaldehydowe,

2) mocznikowo-formaldehydowe,

3) melaminowo-formaldehydowe (program egzamin ustny).

Użycie żywicy fenolowej

Użycie żywicy fenolowej jako kleju opatentowano po raz pierwszy w Anglii w 1901 r. Kleje syntetyczne znalazły zastosowanie na skalę przemysłową dopiero w roku 1915, kiedy to użyto ich do sklejek w produkcji samolotów. Żywice fenolowo-formaldehydowe dzielą się na dwie podgrupy, a mianowicie na zwykłe fenolowo-formaldehydowe i rezorcynowo-formaldehydowe (opinie o programie).

Zwykłe kleje fenolowo-formaldehydowe utwardza się przeważnie w temperaturze od 120°C do 160°C. Produkuje się je w postaci płynów i proszków, a właściwą konsystencję uzyskuje się przez zmieszanie z alkoholem i wodą. Ten rodzaj kleju nadaje się głównie do wyrobu prasowanych na gorąco sklejek płaskich lub wygiętych. Czasem dodaje się w czasie przerobu mączkę z łupin orzechów jako wypełniacz w celu uzyskania jednakowego przenikania klejów. Kleje rezorcynowo-formaldehydowe wymagają do utwardzenia temperatury od 65°C do 92°C. Produkuje się je wyłącznie w postaci płynu. Stosunkowo wysoka cena ogranicza możność stosowania ich przy montażach oraz do produkcji konstrukcyjnych laminatów z drewna.

Kleje z żywic fenolowo-formaldehydowych produkuje się pod nazwą handlową Tego Gluefilm. Ich produkcja na skalę handlową datuje się od roku 1930. Stosuje się je do klejenia cienkich sklejek i do wyrobu drewna utwardzonego. Wytrzymałość zależy od grubości okleiny, która nie powinna przekraczać 0,9 mm. Pozwala to na łatwe wykonywanie różnych wyrobów o rozmaitej zwartości i na uzyskanie drewna o dużej elastyczności i udarności (segregator aktów prawnych).

Normy Brytyjskie obejmują różne kleje oparte na żywicach syntetycznych z podaniem ich zastosowania. Najprostszym sposobem klejenia jest użycie żywicznej błony klejowej. Fenolową błonę klejową stosuje się do sporządzania sklejek z dokładnie obciętych i starannie wysuszonych oklein o gładkiej powierzchni. Klej nakłada się gładką warstwą, której nie wolno pogrubiać dla wyrównania nierówności płaszczyzny. Producenci udzielają ścisłych wskazówek dotyczących dopuszczalnej zawartości wilgoci w okleinach  (promocja 3 w 1).

Płynne kleje fenolowo-formaldehydowe do prasowania na gorąco występują w handlu w postaci: a) proszków do rozpuszczania i mieszania z wodą, alkoholem denaturowanym lub mieszaniną wody i alkoholu, b) płynów gotowych do użycia, c) płynów wymagających bezpośrednio przed użyciem dodania katalizatorów i utwardzaczy. W przypadku suchych proszków należy ściśle przestrzegać sposobu użycia. Klej nakłada się za pomocą pędzla, powlekarki lub pistoletu natryskowego.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami