Blog

Metoda stabilizacji zdjęcie nr 2
24.11.2022

Roztwory alkoholów

W artykule znajdziesz:

Metoda stabilizacji zdjęcie nr 3
Roztwory alkoholów

Roztwory alkoholów działają silniej na drewno niż kwasy. Drewno jest również stosunkowo odporne na działanie związków azotowych. Na przykład w przemyśle tych związków (Mościce) były stosowane konstrukcje drewniane dachowe. Stosując drewno należy mieć na uwadze, że w środowisku wilgotnym jest ono podatne na niszczenie przez grzyby, larwy owadów i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kamienie naturalne należą na ogół do najbardziej odpornych na korozję chemiczną materiałów budowlanych, jednakże i one ulegają korozji. Na kamienie, które zawierają w spoiwie wapiennym węglany, a więc wapienie, dolomity, piaskowce, działa niszcząco kwas siarkowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Otrzymany w wyniku reakcji kwas węglowy rozpuszcza niektóre materiały mineralne, a siarczany krystalizują ze znaczną ilością wody, zwiększając przez to wielokrotnie swoją objętość. W ten sposób następuje rozsadzanie kamienia przez powstający w porach produkt reakcji. Z tego wynika, że do budowli narażonych na działanie kwasu siarkowego lub siarczanów należy używać kamienia o odpowiednim składzie chemicznym, o strukturze drobnoziarnistej, bez rys i pęknięć, o uwarstwieniu poziomym (uprawnienia budowlane).

Do kamieni stosunkowo odpornych na działanie nawet silnego środowiska korozji należą kamienie ze skał pochodzenia wulkanicznego, jak bazalt, granit, andezyt. Ten ostatni na przykład używany jest do budowy elektrofiltrów w wytwórniach kwasu siarkowego. Jako bezpośrednią ochronę kamienia naturalnego przed korozją wywołaną czynnikami znajdującymi się w atmosferze należy stosować fluatowanic (program egzamin ustny).

Cegła ceramiczna ma niezbyt dużą odporność chemiczną na skutek pewnej zawartości wapna oraz swej porowatości i nasiąkliwości. W warunkach stałego nawilżania i wysychania następuje krystalizacja soli w porach, powodująca zwykle rozsadzenie cegły. Cegła wapienno-krzemowa jest również nieodporna ze względu na swoją porowatość, zawartość wapna i węglanu wapniowego (opinie o programie).

Czynniki atmosferyczne

Zaprawa w spoinach muru jeszcze szybciej może ulegać korozji niż cegła. Należy dodać, że konstrukcje murowe z cegły ceramicznej w dobrym gatunku są jednak bardziej odporne na działanie korozji niż inne materiały masowo stosowane w budownictwie (segregator aktów prawnych). Czynniki atmosferyczne, na które są narażone wszystkie budowle, wywołują w miarę upływu czasu korozję materiałów i konstrukcji budowlanych. W okolicach nieuprzemysłowionych, gdzie powietrze nie jest zanieczyszczone gazami fabrycznymi, główną przyczyną korozji są częste zmiany temperatury, szczególnie w okolicach 0°C. Zmiany temperatury wywołują w materiałach zmianę ich objętości, które zależne są od współczynników rozszerzalności poszczególnych minerałów lub pierwiastków wchodzących w skład materiałów.

Zmiany temperatury, szczególnie przy dużej ich częstotliwości, co właśnie w klimacie Polski ma miejsce, działają niszcząco przede wszystkim na materiały o niejednolitej budowie, jak np. na kamienie ze skał różnego pochodzenia, w skład których wchodzą minerały o różnych współczynnikach rozszerzalności termicznej (skaleń, kalcyt), lub betony składające się z okruchów różnych skał i spoiwa cementowego. Minerały o większej rozszerzalności termicznej przy wzroście temperatury rozsadzają materiał, powodując w nim pęknięcia, do których dostaje się woda i inne czynniki wywołujące korozję (promocja 3 w 1).

Woda zamarzająca w porach i rysach materiałów zmienia swoją objętość i działa na nie rozsadzająco. Objętość lodu przy temperaturze 0°C jest o ok. 9% większa od objętości wody. Kamienie naturalne i sztuczne (beton, cegła, zaprawa itp.), na które działają czynniki atmosferyczne, ulegają stopniowo niszczeniu polegającemu na rozkruszaniu się i utracie wytrzymałości.

Wody opadowe w okolicach nieuprzemysłowionych są chemicznie czyste, a więc miękkie i jako takie działają na materiały ługująco, rozpuszczając i wymywając z materiałów budowlanych składniki rozpuszczalne w wodzie. W taki sposób w betonie ulegają wyługowaniu związki wapnia mamy wówczas do czynienia z korozją ługującą.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Metoda stabilizacji zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Metoda stabilizacji zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Metoda stabilizacji zdjęcie nr 8 Metoda stabilizacji zdjęcie nr 9 Metoda stabilizacji zdjęcie nr 10
Metoda stabilizacji zdjęcie nr 11
Metoda stabilizacji zdjęcie nr 12 Metoda stabilizacji zdjęcie nr 13 Metoda stabilizacji zdjęcie nr 14
Metoda stabilizacji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metoda stabilizacji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metoda stabilizacji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami