Blog
Skurcz plastyczny
W artykule znajdziesz:
Skurcz plastyczny wydaje się zależeć od pewnych fizycznych charakterystyk cementu, lecz problem ten musi być jeszcze dokładnie przestudiowany (program uprawnienia budowlane na komputer). Istnieją jeszcze pewne dalsze komplikacje, związane z betonowaniem w czasie upalnej pogody, np. trudniejsze jest napowietrzanie, chociaż można temu zaradzić przez zastosowanie większych ilości środka napowietrzającego. Pielęgnacja również stwarza trudności, ponieważ woda stosowana do pielęgnacji szybko wyparowuje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wymienione trudności można przezwyciężyć, stosując różne środki zaradcze. Przede wszystkim należy starać się o możliwie niską zawartość cementu, aby ciepło hydratacji nie pogarszało niepotrzebnie efektów wysokiej temperatury otoczenia. Temperaturę świeżego betonu można obniżyć przez oziębienie jednego lub więcej składników mieszanki. Zamiast części wody zarobowej można np. zastosować lód, lecz jest rzeczą istotną, aby lód stopił się całkowicie, nim zakończy się proces mieszania. Oziębianie kruszywa jest bardziej skomplikowane i z uwagi na niskie ciepło właściwe kru- budowę w okresie upalnej pogody powinna być możliwie niska; jako górną granicę często przyjmuje się 29°C. Temperaturę T świeżej mieszanki można łatwo obliczyć na podstawie temperatury (uprawnienia budowlane).
Dla wyjaśnienia można podać, że jeśli stosunek wodno-cementowy mieszanki wynosi 0,5, a stosunek kruszywa do cementu 5,6, to aby uzyskać spadek temperatury mieszanki o 1°C, należy obniżyć albo temperaturę cementu o 9°C, albo wody o 3,6°C, albo kruszywa o 1,6°C. Wynika stąd, że z uwagi na stosunkowo małą zawartość cementu w mieszance betonowej temperatura cementu jest mało istotna (program egzamin ustny).
Wpływ temperatury
Stosowanie gorącego cementu nie jest, samo przez się, szkodliwe dla wytrzymałości, lecz nie jest wskazane używanie cementu o temperaturze powyżej ok. 75°C. To stwierdzenie jest interesujące, ponieważ czasami gorący cement traktuje się nieufnie i był okres, w którym jego stosowaniu przypisywano różne szkodliwe efekty. Jednak jeśli gorący cement zostanie zwilżony niewielką ilością wody, nim zostanie dobrze zmieszany z innymi stałymi składnikami, może zacząć szybko wiązać i mogą tworzyć się wówczas grudki cementu (opinie o programie).
Wpływ temperatury w okresie wiązania na późniejszą wytrzymałość betonu wystarczy wspomnieć, że powinno dążyć się dotemperatury nie wyższej w miarę możliwości nie powinno się przekraczać 32°C. Beton po ułożeniu powinien być chroniony przed nasłonecznieniem, w przeciwnym bowiem przypadku, jeśli następuje potem chłodna noc, może powstać zarysowanie, którego zakres jest wprost proporcjonalny (segregator aktów prawnych).
W klimacie suchym nawilżanie hetonu i dopuszczenie do wyparowywania wody powoduje w rzeczywistości chłodzenie betonu; tego chłodzącego działania nie ma, gdy stosuje się pielęgnację za pomocą powłok; można wówczas osiągać wyższe temperatury. Duże powierzchnie betonowe, np. nawierzchnie drogowe lub płyty lotnisk wystawione na bezpośrednie działanie słońca są tu szczególnie wrażliwe. Szczegółowe wskazówki praktyczne dla betonowania w klimacie upalnym zostały niedawno opublikowane przez ACI.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to beton dostarczany na budowę z centralnej wytwórni, tak że unika się na budowie wszelkich czynności związanych z dozowaniem i mieszaniem składników. Ten rodzaj betonu jest szeroko stosowany, ponieważ ma on liczne zalety w porównaniu z tradycyjną metodą produkcji. W wielu krajach przeszło połowa betonu używanego na budowach pochodzi z centralnych wytwórni (promocja 3 w 1).
Beton dostarczany na budowę z wytwórni jest szczególnie użyteczny na ciasnych placach budowy lub przy budowie dróg, czyli tam, gdzie nie ma miejsca na ustawienie wytwórni betonu i magazynowanie odpowiedniej ilości kruszywa; jednak największą zaletą tego betonu jest produkowanie go w warunkach kontroli lepszej, niż jest to normalnie możliwe na zwykłej budowie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32