Blog

19.03.2020

Metoda czołowa

W artykule znajdziesz:

Metoda czołowa

 

Metoda czołowa

Metoda czołowa znajduje przeważnie zastosowanie przy wykonywaniu wąskich, krótkich i głębokich wykopów, np. przy wykonywaniu rowów bądź poprzecznym przerzucie wydobywanej ziemi. Do wykonywania wykopów metodą czołową największe zastosowanie znajdują koparki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Metodą warstwową wykop można wykonywać dwojako warstwami o niewielkiej grubości, za pomocą podłużnych wąskich przekopów o dużej grubości warstw. W przypadku pierwszym wykop wykonuje się cienkimi warstwami grubości kilkunastu centymetrów skrawanymi od razu na całej szerokości przekroju poprzecznego lub plantowanej powierzchni terenu.

Do wykonania wykopu w danym przypadku mają zastosowanie spycharki, zgarniarki itp. maszyny, które wymagają dużej powierzchni lub długiego frontu robót do naładowania i wyładowania przesuwanego bądź przewożonego urobku.
W przypadku drugim wykonuje się wąski przekop na całej długości wykopu szerokości zasięgu wysięgnika koparki, która przebija się przez wykop przejściami podłużnymi. Przekop ten jest następnie rozszerzany kolejnymi przejściami koparki na całą szerokość wykopu.
Profilowanie skarp. tj. nadawanie im prawidłowych kształtów, powinno odbywać się od razu po przejściach maszyn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pochylenia skarp tymczasowych budowli ziemnych (nasypów), wykonywanych w korzystnych warunkach gruntowo-wodnych, oraz tymczasowych wykopów można przyjmować wg danych przytoczonych. Wielkości pochyleń skarp np. w budownictwie komunikacyjnym lub wodnym, w przypadku budowli stałych zarówno w wykopach, jak i w nasypach, wynikają z warunków równowagi zboczy i uzależnione są od kąta stoku naturalnego gruntu. W gruntach piaszczystych, piaszczysto-gliniastych i gliniasto-piaszczystych wielkości te można przyjmować w stanie ich normalnej wilgotności.

Pochylenie skarp w wykopach, niezależnie od ich głębokości, oraz w nasypach do wysokości 6 nadaje się zwykle skarpom w dolnej ich części, w celu zwiększenia stateczności, pochylenie łagodniejsze (uprawnienia budowlane).

Wykopy szerokoprzestrzenne

Wykopy szerokoprzestrzenne dla obiektów komunikacyjnych lub dla posadowień obiektów budowlanych lub przemysłowych wykonuje się wg z góry opracowane] schematu (projektu organizacji robót), w którym m.in. ustala się usytuowanie dróg zjazdowych i wyjazdowych z wykopu, osie kolejnych przejść koparki, usytuowanie dróg dojazdowych dla środków transportowych oraz sposoby ujęcia, odprowadzeń i miejsca spływu wód opadowych.
Jeżeli w czasie wykonywania robót w wykopie zostanie odsłonięta warstwa wodonośi lub źródło wody zaskórnej. to wodę przesączającą się lub spływającą do wykopu n leży ująć za pomocą rowów, ścieków, korytek, studzienek itp. oraz odprowadzić poza obręb wykopu, aby dno wykonywanego wykopu było zabezpieczone przeciwilgoceniem lub nawodnieniem (program egzamin ustny).
Po wykonaniu wykopu szerokoprzestrzennego budowlanego wykonuje się w jej dnie. mechanicznie bądź ręcznie, dodatkowe doły wykopowe pod stopy i ławy fundamentowe, przy czym wydobytą z nich ziemię zwykle rozplantowuje się i zagęszcza.

Wykopy fundamentowe lub wykopy pod przewody rurociągowe należy wykonywać początkowo do głębokości o 0.1 - 0.2 m mniejszej od projektowanej, a następnie p głębiąc do właściwej głębokości bezpośrednio przed ułożeniem fundamentu lub przewodu rurociągowego (opinie o programie).
Nie należy dopuszczać do lokalnego przekraczania projektowanych głębokości wykopu, a następnie dosypywania gruntu w celu wyrównania różnic głębokości dna wykopu. gdyż przez to narusza się jednorodność stopnia zagęszczenia i nośność podłogi w jego stanie naturalnym.

Nie wolno również dopuszczać do nawilgacania gruntu r dnie wykopów fundamentowych (segregator aktów prawnych).
Wykopy wąskoprzestrzenne budowlane (rowy) wykonuje się ze ścianami pionowym ze ścianami pochylonymi lub ze ścianami pionowymi w dolnej części wykopu i pi chylonymi w jego górnej części.
Przy wykonywaniu płytkich wykopów tymczasowych w piasku i żwirach można stosować ściany pionowe bez umocnień do głębokości 1,0 m, w gruntach gliniastopił szczystych - do 1,25 m. zaś w suchych glinach oraz iłach - do 1,5 m, przy czym szerokość nie umocnionych wykopów nie może być mniejsza od 0,6 m (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami