Blog

24.02.2020

Ocieplanie warstwowych ścian zewnętrznych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ocieplanie warstwowych ścian zewnętrznych uprawnienia budowlane

Ocieplanie warstwowych ścian zewnętrznych uprawnienia budowlane

Przy nieznacznym obniżeniu się izolacyjności termicznej ściany w pomieszczeniu wystarczającym sposobem likwidacji tego zjawiska będzie zwiększenie liczby elementów grzejnych w takich pomieszczeniach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeśli w pomieszczeniach obniżenie stopnia izolacyjności ścian jest znaczne i powoduje wyraźne mostki termiczne z częściowym zawilgoceniem powierzchni ścian, to zwiększenie liczby elementów grzejnych może okazać się niewystarczające. Konieczne będzie wówczas wykonanie docieplenia ścian. Docieplenie jednego lub kilku elementów ściennych. W tym celu należy z powierzchni elementu ściennego usunąć warstwę tynku czy też masy szpachlowej i ścianę dokładnie oczyścić szczotkami metalowymi z resztek tynku.

Ocieplenie ściany można wykonać dwiema metodami. Przy zastosowaniu pierwszej metody w górnej części elementu w betonie konstrukcyjnym należy wykonać otwory o średnicy 20 mm i głębokości 10 cm i orientacyjnym rozmieszczeniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W otworach należy osadzić na zaprawie marki 50 trzpienie stalowe średnicy 16 mm i długości około 12 cm do zawieszenia siatki zbrojeniowej.

Po oczyszczeniu powierzchni ściany z kurzu sprężonym powietrzem do powierzchni ściany przykleja się płyty styropianu grubości 2 cm lub większej, w zależności od wyników obliczeń współczynnika przenikania ciepła K. Do klejenia należy używać płyty styropianu nie uszkodzone, o równych krawędziach i co najmniej po trzech miesiącach od ich wyprodukowania, i klenia stanowiącego mieszaninę kleju lateksowego ekstra i cementu portlandzkiego £• w stosunku wagowym od 1:1 do 1:2 (uprawnienia budowlane). Mieszaninę przygotowuje się w takiej ilości, by została zużyta w ciągu 1 godziny, gdyż po tym czasie następuje wiązanie cementu i mieszanina nie nadaje się do użytku.

Masę klejącą nanosi się na ścianę i płyty styropianu ząbkowaną warstwą grubości 1 mm. Po 7-MO min, lecz przed tworzeniem się błonki za warstwie mieszaniny klejącej, płytę styropianu dociska się do ściany, a wyrżniętą masę rozprowadza się równomiernie wzdłuż spoin po powierzchni płyt (program egzamin ustny). Następnie na trzpieniach stalowych zawiesza się siatkę zgrzewaną z prętów średnicy 3 mm o oczkach 25X25 cm, przy czym pręt siatki, na którym się ją zawiesza, powinien mieć średnicę 8 mm. Po zawieszeniu siatki wykorzystuje się narzut z zaprawy cementowej marki 80 o grubości 12-M5 mm, a po jej związaniu wyrównuje się powierzchnie ściany za pomocą masy szpachlowej grubości około 2 mm.

Metody ocieplenia ściany

Przy zastosowaniu drugiej metody ocieplenia ściany nie zachodzi potrzeba otworów i mocowania w nich stalowych trzpieni. Po dokładnym oczyszczeniu z tynku powierzchni ściany i jej odpyleniu sprężonym powietrzem przykleja się, jak poprzednio, mieszaniną kleju lateksowego ekstra i cementu portlandzkiego 350 miękkie płyty spilśnione grubości 19 mm lub 22 mm. Taką iamą masą smaruje się następnie płyty i rozprowadza się ją ząbkowaną śzpachlą warstwą grubości 1 mm, w którą, poczynając od góry, wciska się 5-atkę z włókna szklanego o symbolli St-16 lub St-56. Siatka powinna być dobrze naciągnięta, nie może mieć sfalowań i musi być równomiernie nadęta. Siatkę należy dociskać drewnianą packą tak, aby wszystkie włókna były pokryte mieszaniną.

Po wyschnięciu mieszaaiiny powierzchnie ściany pokrywa się masą szpachlową warstwą grubości 2-3 mm (opinie o programie).
Tego rodzaju ocieplenie ściany nie powoduje roszenia między warstwą ocieplającą i materiałem konstrukcyjnym ściany.
Ocieplanie ścian na całej powierzchni. W przypadku gdy obniżenie izolacyjności termicznej ścian występuje w znacznej liczbie lub nawet we wszystkich pomieszczeniach budynku, ocieplenie ścian zewnętrznych wykonuje się na całej ich powierzchni, przy czym zakres robót jest ściśle uzależniony od przyczyn obniżenia izolacyjności.

Przy ocieplaniu ścian zewnętrznych bez konieczności usuwania zniszczonej warstwy izolacji termicznej stosuje się dwie metody (segregator aktów prawnych).
Stosując pierwszą metodę, we wszystkich ocieplanych elementach ściennych, w górnej ich części, wykuwa się otwory o średnicy 25-30 mm i głębokości około 10-12 cm o orientacyjnym rozmieszczeniu na zabetonowanie trzpieni o średnicy 20-22 mm i długości 20 cm. Szczegół zamocowania trzpieni w wykutych otworach ściany zewnętrznej. Trzpienie mają na końcu dospawany odcinek pręta średnicy 4,5 mm o długości 4 cm, zabezpieczający siatkę przed zsunięciem się. Na trzpieniach zawiesza się siatki zgrzewane z prętów o średnicy 4,5 mm i oczkach 25X25 cm. Pręt siatki, na którym zawiesza się ją na trzpieniach, powinien mieć średnicę 12 mm.

Przed przystąpieniem do właściwego ocieplania ściany należy sprawdzić stan techniczny faktury, usuwając odspojone i luźne jej fragmenty. Miejsca te następnie tynkuje się zaprawą cementową marki 30. Poza tym należy zdemontować obróbki blacharskie w ościeżach okiennych i ścianach kolankowych, gzymsach oraz blachy okapnikowe w spoinach pionowych, a także rury spustowe (promocja 3 w 1).

Przed klejeniem płyt styropianu powierzchnie ścian należy oczyścić szczotkami metalowymi i odpylić sprężonym powietrzem, a następnie zagruntować Abizolem R, Asfaltiną lub Bitizolem R na suchej i czystej powierzchni ścian.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami