Blog
Metoda Janki
W artykule znajdziesz:
Metoda Janki
Wielkość ciężaru potrzebnego do wykonania tego zadania przyjmowano za liczbę twardości. Metoda ta dawała nierównomierne wyniki, gdyż igła o grubości zbliżonej do grubości elementów drewna trafia raz na naczynia, co powoduje zmniejszenie oporu, drugi raz na grubościenne elementy mechaniczne. Ze względu na duży rozrzut otrzymywanych wartości metoda ta ustąpiła w krótkim czasie miejsca innym, bardziej dokładnym metodom (program uprawnienia budowlane na komputer).
Próba Janki wprowadzona w życie w roku 1906 jest dotychczas - mimo istotnych braków - najbardziej rozpowszechniona. Polega ona na wciskaniu w drewno stalowej kulki o średnicy 11,284 mm, czyli o przekroju średnicowym 1 cm2, na głębokość promienia; powierzchnia rzutu wcisku wynosi zatem 1 cm2. Próbę twardości przeprowadza się na uniwersalnej maszynie do badania drewna stosując naporę z kulką Janki lub na prasie Brinella do badania twardości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Czas wykonania jednego wcisku powinien wynosić 2 minuty. Siła odczytana na siłomierzu maszyny probierczej i wyrażona w kG/cm2 (pola rzutu) stanowi liczbę twardości. Badania przeprowadza się na próbkach w postaci prostopadłościanów o wymiarach 5X5X7 cm (ostatni wymiar wzdłuż włókien).
Na dokładnie wygładzonym przekroju poprzecznym próbki wykonuje się 4 wciski rozmieszczone w ten sposób, by brzegi ich były
oddalone od siebie i od krawędzi próbki o 1 cm; w ten sposób unika się wzajemnego wpływu wcisków na siebie (uprawnienia budowlane). Średnia arytmetyczna z czterech uzyskanych w ten sposób wartości stanowi liczbę twardości Ty badanej próbki; w ten sposób uwzględna się nierównomierności w budowie drewna.
Po wykonaniu wcisków wycina się z próbki płytkę grubości 2 cm. odległą o 1,5 cm od badanego przekroju; stanowi ona materiał do określenia wilgotności.
Liczbę twardości przelicza się na poziom 15% stosując współczynnik przeliczenia a = 0,03(program egzamin ustny).
Systematyczne badania porównawcze
Systematyczne badania porównawcze przeprowadzone przez S t a- mera i Hubera wykazały, że próba Janki daje dobre wyniki zwłaszcza jaworu i buka, budzi do gatunków iglastych. W drewnie ostro odgraniczone i silnie zróżnicowane strefy drewna wczesnego i późnego; następstwem zmiennej liczby objętych kulką warstw jest duża nierównomierność wyników.
Przy wciskaniu kulki elementy drewna ulegają zgnieceniu i sprasowaniu, które bardziej równomiernie przebiega na przekroju poprzecznym niż na przekroju promieniowym lub stycznym; toteż wyniki badania twardości na przekrojach podłużnych są mniej dokładne (opinie o programie).
Twardość przekroju poprzecznego u gatunków iglastych jest średnio o 50%, a u liściastych o 15% wyższa od twardości przekrojów podłużnych. Twardość przekroju stycznego jest u gatunków o silnie rozwiniętych promieniach rdzeniowych (buk. dąb, wiąz) o 5-10% wyższa od twardości przekroju promieniowego; u pozostałych gatunków twardość obydwóch przekrojów jest w przybliżeniu równa.
Im mniejsza jest średnica lub głębokość wcisku przy danym obciążeniu, tym większa jest twardość drewna.
Wyniki badania przelicza się na poziom 15% wilgotności stosując współczynnik przeliczenia d = 0,03. Amerykańskie Forest Products Laboratory w Madison stosuje dla twardości Janki i Brinella współczynnik przeliczenia a = 0,04, dla przekroju poprzecznego i 0,025 dla twardości przekroju promieniowego lub stycznego (segregator aktów prawnych).
Liczbę twardości Brinella stanowi średnia arytmetyczna z kilku wcisków; projekt normy niemieckiej przewidywał średnią arytmetyczną wcisków oddalonych o 25 mm od siebie, a o 50 mm od brzegu próbki.
W próbie stosuje się trzy stopnie obciążeń o dużej rozpiętości, co wpływa na odmienne kształtowanie się wyników; brak jednolitego poziomu wyjściowego stawia pod znakiem zapytania porównywalność wyników (promocja 3 w 1).
Obliczanie twardości na podstawie wielkości obciążenia i średnicy wcisku daje wyniki o małej dokładności, zwłaszcza przy badaniu twardości na przekrojach podłużnych.
Średnica kulki (10 mm) jest zbyt mała dla obciążeń w wymiarze 10 kG, co wpływa ujemnie na dokładność wyników.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32