Blog

Zaczyn cementowy zdjęcie nr 2
26.02.2020

Metoda kąpieli uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

 

Metoda kąpieli uprawnienia budowlane

Zaczyn cementowy zdjęcie nr 3
Metoda kąpieli uprawnienia budowlane

Metoda kąpieli polega na nasycaniu drewna przez zanurzenie go w płynie impregnacyjnym. Preparaty solne są stosowane w postaci wodnych roztworów o stężeniu 10% - dla drewna powietrznosuchego, oraz o stężeniu 15-20% - dla drewna o podwyższonej wilgotności (ponad 28%) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Głębokość nasycenia drewna jest zależna od czasu zanurzenia (30 min) i temperatury cieczy, szczególnie oleistej (20-60°C). Kąpiel wykonuje się w kadziach, korytach, wannach i basenach z drewna, stali, betonu i tworzywa sztucznego. Urządzenia te należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi i w miarę możliwości zapewnić ogrzewanie ich w okresie chłodów.

Kąpiel gorąco-zimna, polegająca na zanurzeniu drewna najpierw w płynie impregnacyjnym o temperaturze 60-90°C na okres 2 do 4 godzin, a następnie w takim samym płynie o temperaturze otoczenia (ok. 20°C) aż do ostudzenia, zapewnia nasycenie suchego drewna bielastego sosny na głębokość 20-30 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Metoda suchej impregnacji polega na ułożeniu tarcicy o znacznej wilgotności (powyżej 28%) warstwami w ścisły stos bez przekładek i posypaniu każdej warstwy solą impregnacyjną. Stos należy zakryć brezentem, folią lub papą na okres około 10 dni w celu ochrony przed wysuszeniem drewna do czasu całkowitego nasycenia drewna. Impregnat wnika do drewna na zasadzie zjawiska dyfuzji (uprawnienia budowlane).

Metoda ta jest zalecana do stosowania szczególnie w budownictwie indywidualnym, którego inwestorom trudno jest zdobyć urządzenia kąpielowe i opryskiwacze. Ponadto jest to zabieg jednorazowy dla całej ilości drewna przeznaczonego do wbudowania i okres wyczekiwania na zakończenie dyfuzji nie ma istotnego znaczenia dla indywidualnego inwestora (program egzamin ustny).

Metoda nawiercania otworów

Metoda nawiercania otworów polega na wprowadzeniu do uprzednio wywierconych otworów w drewnie solnego impregnatu w proszku lub paścii grzybobójczej, które wnikają do drewna, w miarę jego zawilgocenia, na zasadzie dyfuzji. Otwory należy rozmieścić szeregowo w formie szachownicy w odstępach 25 cm wzdłuż włókien i co 5 cm w poprzek włókien, tak aby nic tworzyły jednej płaszczyzny przecięcia. Otwory należy następnie zakołkować. Metoda ta może mieć zastosowanie do zabezpieczania elementów o dużym przekroju, pracujących na ściskanie, jak np. podwaliny, murłaty, bale ścian wieńcowych itp. Pozwala ona na skuteczne zabezpieczenie drewna zdrowego, jak również porażonego przez grzyby i owady bez potrzeby dokonywania rozbiórki.

Metoda pastowania polega na powleczeniu powierzchni drewna pastą grzybobójczą (sól grzybobójcza+lepiszcze dla przyczepności) w miejscach styku drewna z murem lub ziemią. W przypadku zawilgocenia sól topi się i na zasadzie dyfuzji wnika do drewna, zabezpieczając go przed biotyczną korozją. Pastowanie stosuje się jako impregnację uzupełniającą (opinie o programie).
Do najbardziej skutecznych należą metody próżniowo-ciśnieniowej impregnacji drewna.

W nasycalniach kolejowych do impregnacji podkładów kolejowych oraz słupów teleenergetycznych stosuje się ciśnieniowo-próżnio, metodę oszczędnościową Riipinga przy użyciu stalowych cylindrów (autoklawów), pomp ssąco-tłoczących, podgrzewaczy i kompresorów. Cylindry załadowuje się drewnem na wózkach wprowadzanych po szynach.
Materiały wypełniające (podsypki, zasypki) można impregnować metodą suchej impregnacji przez mieszanie sproszkowanego impregnatu z materiałem wypełniającym (piaskiem, trocinami), przy użyciu 3 kg soli na jeden metr przestrzenny podsypki lub zasypki.
Płyty pilśniowe i paździerzowe powinny być impregnowane podczas ich procesu produkcyjnego (segregator aktów prawnych).

Drewno przed impregnacją powinno być dokładnie oczyszczone z reszt kory, łyka i ziemi. Po zaimpregnowaniu należy drewno sezonować przez ok 4 tygodnie w przewiewnych stosach. W okresie tym następuje chemie związanie składników preparatu z drewnem, w wyniku czego preparat staje się trudno wymywalny.

W tym czasie następuje również wyparowanie lotny, składników impregnatu szkodliwych lub uciążliwych dla ludzi (promocja 3 w 1). Okres sezonowania dotyczy również zabiegów odgrzybieniowych w budynku, który należy ogrzewać i wietrzyć szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zaczyn cementowy zdjęcie nr 8 Zaczyn cementowy zdjęcie nr 9 Zaczyn cementowy zdjęcie nr 10
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 11
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 12 Zaczyn cementowy zdjęcie nr 13 Zaczyn cementowy zdjęcie nr 14
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zaczyn cementowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami