Blog

14.10.2022

Metoda lekka

W artykule znajdziesz:

Metoda lekka

Stosując „metodę lekką” do remontu ścian cerbetowych należało wykonać pewne prace wstępne, które polegały na:

  1. zerwaniu odspajającej się warstwy faktury strukturalnej (z ok. 40% powierzchni elewacji),
  2. skuciu skorodowanej części ceramiki na głębokość do 8 cm,
  3. wmurowaniu na zaprawie wapienno-cementowej, w miejsce usuniętej ceramiki, bloczków z betonu komórkowego grubości 6 cm (program uprawnienia budowlane na komputer),
  4. wyrównaniu całej powierzchni prefabrykatów tynkiem cementowo-wapiennym grubości nie przekraczającej 1 cm.

Na tak przygotowane podłoże można było zastosować metodę lekką (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powyższa metoda zabezpieczeń znajduje również zastosowanie w remoncie ścian zewnętrznych, wykonanych jako wielowarstwowe, lekkie ściany osłonowe. Wszystkie lekkie ściany osłonowe zaprojektowane były jako szkieletowe o konstrukcji drewnianej. Konstrukcja drewniana ścian wypełniona była matą z przędzy szklanej grubości 4 cm, zawieszoną na pręcie ze stali zbrojeniowej 0 10 mm. Ściana ta, licząc od zewnątrz ku środkowi, miała następujące warstwy: płytę abzestowo-cementową grubości 4 mm, szczelinę wentylacyjną, papę bitumiczną, płytę pilśniową twardą grubości 4 mm, jutę bitumiczną, matę z przędzy szklanej grubości 2X40 mm, folię oraz płytę paździerzową grubości 12,5 mm. Uszczelnienie pomiędzy szkieletem ścian osłonowych i ścianami konstrukcyjnymi wykonane było za pomocą sznura konopnego smołowanego (uprawnienia budowlane).

Po 10-letnim okresie eksploatacji budynku wystąpiły w ścianach zniszczenia, jak:

  • znaczne opuszczenie się izolacji z przędzy szklanej na pręcie stalowym,
  • płyty azbestowo-cementowe przykręcone do ram drewnianych znacznie się odkształciły i popękały (takim zniszczeniom uległo ok. 80% płyt),
  • zastosowane okna uchylne znacznie się obluzowały w drewnianej ramie ściany osłonowej i były przyczyną przecieków wód opadowych (program egzamin ustny).

Roboty naprawcze

Przyjęty do realizacji wariant zabezpieczeń ścian zakładał, że lokatorzy nie będą wykwaterowani. Czynności przy naprawach obejmowały:

  • zdjęcie z całej elewacji wszystkich płyt eternitowych,
  • wymianę przędzy szklanej we wszystkich ścianach, w których wykazywała ona zmiany, na wkład styropianowy grubości 8 cm (2X4 cm), ściśle wypełniający ramę,
  • wzmocnienie połączenia ościeżnic okiennych z drewnianą ramą ściany osłonowej,
  • wykonanie wyprawy zewnętrznej wg „metody lekkiej” (opinie o programie).

Uruchomienie w kraju produkcji kolorowanych płyt azbestowo-cementowych o podwyższonych parametrach eksploatacyjnych pozwoliło na opracowanie nowych metod remontu ścian zewnętrznych, które są w pewnym sensie adaptacją rozwiązań obowiązujących w wykończeniu budynków nowo wznoszonych.

Zastosowanie płyt azbestowo-cementowych do remontu ścian zewnętrznych połączone jest z wprowadzeniem wełny mineralnej jako środka docieplenia ścian. Sposób tak wykonywanego remontu ścian ma podstawową zaletę, że w każdej porze roku można prowadzić roboty naprawcze. Ponadto umożliwia dokonywanie, w dowolnym miejscu i terminie, badań zachowania się dawnych faktur strukturalnych lub materiału konstrukcyjnego ściany (segregator aktów prawnych).

Przy podejmowaniu decyzji o remoncie ścian zewnętrznych celowe jest jednoczesne rozpatrzenie zagadnienia związanego ze zwiększeniem izolacyjności przegród, co w świetle narastających zwiększonych wymagań w tym zakresie i rosnących nakładów na ogrzewanie ma szczególne znaczenie. Można przypuszczać, że wiele istniejących rozwiązań ścian zewnętrznych będzie w przyszłości wymagało podjęcia prac remontowo-modernizacyjnych zmierzających do docieplenia tych ścian. Stąd też opisane metody napraw mogą być, z wprowadzeniem pewnych modyfikacji, z powodzeniem stosowane we wszystkich dotychczas realizowanych systemach budowania.

W miejsce tradycyjnych dachów o więźbach drewnianych i dużych spadkach obecnie stosuje się rozwiązania dostosowane do uprzemysłowionych form wznoszenia budynków. W coraz szerszym zakresie zaczęto stosować dachy prefabrykowane o małym stopniu nachylenia. Dotychczasowe połączone funkcje dachu i stropu poddasza przejął stropodach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami