Blog

Kwas solny zdjęcie nr 2
07.10.2020

Metoda mieszana

W artykule znajdziesz:

Metoda mieszana

Kwas solny zdjęcie nr 3
Metoda mieszana

Przesuwając położenie pali, zmieniając ich nachylenie, można w pewnych granicach dowolnie regulować wielkości sił w palach i wykonując szereg prób wybrać taki układ pali, który da najlepsze ich wyzyskanie przy równomiernym rozłożeniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeśli jest więcej niż trzy rzędy pali, ale niektóre z nich są do siebie równoległe, tak że nadal pozostają tylko trzy zasadnicze kierunki pali, zastosowanie metody Culmanna jest również możliwe, z tym jednak, że wyniki są już mniej dokładne.

Postępowanie jest takie samo jak poprzednio, przy czym grupę pali równoległych do siebie zastępuje się palem zastępczym, umieszczonym w osi grupy.
Oś grupy może być geometryczna, gdy wszystkie pale są jednakowe, w innym wypadku może położenie jej być wyznaczone za pomocą wieloboku sznurowego, wykreślonego dla sił proporcjonalnych do nośności rzędu pali przypadającej na rozpatrywaną długość (np. 1 m) fundamentu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po wyznaczeniu siły w palu zastępczym jak poprzednio dzieli się otrzymaną wartość na równe części, jeśli wszystkie pale są jednakowe, a na części proporcjonalne do nośności pali, gdy pale są niejednakowe.

Przy większej liczbie kierunków pali metoda Culmanna nie daje nawet w przybliżeniu wyników wiarygodnych. W takich wypadkach należy posługiwać się metodami dokładniejszymi, uwzględniającymi sprężyste odkształcenia elementów ustroju. Istnieje kilka metod tego rodzaju, przy czym zależnie od stopnia sztywności i sposobu podparcia płyty można je podzielić na trzy grupy:
a) dla ustrojów palowych z płytą sztywną (metoda Gersewanowa, Ostenfelda, Nokkentveda i in.),
b) dla ustrojów z płytą sprężystą, uważaną za płytę opartą na podporach sprężystych (metoda Smorodyńskiego),
c) dla ustrojów palowych z płytą sprężystą, tworzącą wraz ze ścianką i palami ramę (metoda Goriunowa, Antonowa-Mejersona i in.) (uprawnienia budowlane).

Ustrój palowy

Metody a) i b) są już znane w polskiej literaturze technicznej, ograniczymy się tu więc do przedstawienia metody Antonowa-Mejersona. Metody grupy c) wydają się być dla ustrojów z palami żelbetowymi bardziej właściwe niż metody grup pozostałych ze względu na dość dużą sztywność pali żelbetowych i ich niewątpliwy wpływ na rozkład momentów w płycie. Omawianą metodę można zastosować zarówno do pali utwierdzonych w dolnym i górnym końcu (w gruncie i w płycie), jak i do pali jednostronnie lub obustronnie uchwyconych przegubowo (program egzamin ustny).

Omawiana metoda należy do „metod mieszanych” (częściowo sił, częściowo odkształceń) rozwiązywania ustrojów statycznie niewyznaczalnych. Nie wchodząc zatem w jej szczegóły, ograniczymy się do podania toku postępowania, zwracając uwagę jedynie na okoliczności, związane z zagadnieniem. W danym wypadku nie można stosować np. zwykłego przy obliczaniu ram uproszczenia, polegającego na nieuwzględnianiu sił osiowych w słupach ramy, bowiem właśnie o wyznaczenie tych sił przede wszystkim chodzi Zgodnie z ogólnie przyjętą terminologią płytę w tym wypadku nazywać będziemy również ryglem ramy (opinie o programie).

Rozpatrując ustrój palowy jako ramę, należy przyjąć, że pod wpływem obciążeń zewnętrznych ulegnie ona odkształceniom, które można sprowadzić do przesunięć pionowych bn i poziomych 6 poszczególnych węzłów. Jeżeli pominiemy odkształcenia podłużne samej płyty (rygla) jako nieistotne, będziemy mogli przyjąć, że wszystkie węzły rygla przesuwają się poziomo o tę samą wartość. Aby wyznaczyć wielkość przesunięć, należy założyć we wszystkich węzłach fikcyjne podpory przeciwdziałające przesunięciom i wyznaczyć oddziaływania, które w nich wystąpią pod wpływem obciążeń rzeczywistych (segregator aktów prawnych).

Ściankami szczelnymi nazywamy ściany złożone z podłużnych elementów drewnianych, stalowych lub żelbetowych, zagłębianych (najczęściej wbijanych) w grunt, ściśle jeden obok drugiego. Elementy te, pracujące w ścianie jako dźwigary pionowe, poddawane głównie siłom poziomym: parcia gruntu i wody, a niekiedy i obciążeniom pionowym, nazywane są w polskiej literaturze technicznej „brusami”, potocznie zaś „balami”, „szpuntpalami” lub wprost „szpuntami”. (Ostatnio zaproponowano tu również termin „grodzice”) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

16.10.2024
Kwas solny zdjęcie nr 4
Posiadanie certyfikatu SEP

Uprawnienia SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) do certyfikatów, które umożliwiają korzystanie z instalacji, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Dzielą się na uprawnienia…

15.10.2024
Kwas solny zdjęcie nr 5
Zdobycie uprawnień budowlanych w innych krajach

Zdobycie uprawnień budowlanych w innych krajach zależy od kontroli i wymagań w poszczególnych krajach. W różnych krajach mogą być stosowane…

Kwas solny zdjęcie nr 8 Kwas solny zdjęcie nr 9 Kwas solny zdjęcie nr 10
Kwas solny zdjęcie nr 11
Kwas solny zdjęcie nr 12 Kwas solny zdjęcie nr 13 Kwas solny zdjęcie nr 14
Kwas solny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kwas solny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kwas solny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami