Blog

Metoda montażu taśmowego
W artykule znajdziesz:
Metoda montażu taśmowego

Do wykonania pozostają drobne czynności związania segmentów ze sobą. Dokładność ustawienia konstrukcji w otworach na słupach jest bardzo duża, wynosi bowiem ok. 1 mm.
Ruchome rusztowanie przesuwa się z powrotem pod suwnicę bramową, a pomost z wózkiem zostaje zdjęty i odtransportowany na pierwsze stanowisko na taśmie montażowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy małej wysokości hal i przy odpowiednim przygotowaniu terenu przenoszenie i ustawianie kompletnie zmontowanego łącznie z instalacjami segmentu konstrukcji dachowej wykonuje się samojezdnymi żurawiami.
Przy budowie hal dla przemysłu samochodowego o powierzchni 42 400 m2 i siatce słupów 12×12 m zainstalowano taśmę montażową składającą się z 12 wózków, z cyklem przesuwania co 75 min (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wydajność montażu konstrukcji dachu wraz z pokryciem wynosiła 1000 m na 9-godzinną zmianę, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby robotników do ok. 30%, podczas gdy przy tradycyjnym montażu wydajność wynosiła tylko 435 m2.
Metoda montażu taśmowego dyktuje wyraźny rytm pracy, równy okresowi przesuwania taśmy; zmniejsza się przy tym czas transportu materiałów i dojścia pracowników oraz stosuje się mechanizację prac na składowisku prefabrykatów (uprawnienia budowlane). Jednocześnie podnosi się jakość wykonania dzięki specjalizacji robotników i produkcji zunifikowanych elementów w sposób przemysłowy.
Ustalono, że stosowanie taśm montażowych na budowie jest opłacalne przy wielkościach pokrycia powierzchni wynoszących ok. 50 000 m2, w przypadku wkalkulowania całego kosztu wyposażenia taśmy w koszty montażu.
Sposoby zorganizowania miejsca do montażu mogą być różne ze względu na stosowane urządzenia transportowe. Składowisko prefabrykatów można zlokalizować obok taśmy montażowej i wyposażyć je w suwnicę bramową (program egzamin ustny).
Prefabrykaty i materiały pokrycia
Prefabrykaty i materiały pokrycia rozmieszcza się wówczas wzdłuż stanowisk pracy na taśmie montażowej i podaje na taśmę za pomocą żurawi samojezdnych. Zamiast suwnicy bramowej i ruchomego rusztowania może być też stosowany samojezdny żuraw z dużym wysięgnikiem. Nad częścią taśmy montażowej można zmontować przekrycie, na przykład pneumatyczną powłokę, co ułatwi prace w okresie zimowym (opinie o programie).
Przy zastosowaniu taśmy montażowej był także realizowany montaż konstrukcji budynków fabryki samochodów o powierzchni 125 000 nr w Rosji. Wymiary siatki słupów wynosiły 12X24 m, wysokość słupów 10,90 m. Łącznie zmontowano 432 bloki (segmenty pokrycia) o wymiarach 12X24 m, o masie jednego bloku 45,0 t. Konstrukcja bloków została zaprojektowana z uwzględnieniem przyjętej wcześniej metody montażu. Taśma montażowa składała się z 15 wózków, a bloki przenoszono żurawiem wieżowym. Na dwie zmiany montowano 4 bloki. Uzyskano zwiększenie wydajności montażu konstrukcji do 60%, szczególnie w pracach związanych z wykonywaniem pokrycia dachu, przy skróceniu ogólnego czasu montażu do 25%.
Analiza wyników stosowania montażu taśmowego wykazuje opłacalność tej metody, szczególnie w przypadku gdy istnieje możliwość kilkakrotnego wykorzystania specjalnego wyposażenia linii montażowej (segregator aktów prawnych).
Dostosowanie konstrukcji dachu do metody montażu wymagało zastosowania podwójnych podciągów pod wiązary w celu utworzenia niezależnych bloków konstrukcji. Blok składa się z dwóch wiązarów, dwóch podciągów, wsporników płatwi i ze świetlików. Każdy blok tworzy stateczną całość, a bloki są łączone ze sobą śrubami. Przystosowanie konstrukcji do potokowego montażu spowodowało zwiększenie zużycia stali o 8% na dodatkowe stężenia.
Zastosowanie płatwi wspornikowych jest niekorzystne ze względu na trudności łączenia ich między blokami (promocja 3 w 1).
Zwiększone zużycie stali na konstrukcję jest rekompensowane znacznymi oszczędnościami pracochłonności, głównie w pracach scaleniowych. Duża powtarzalność elementów konstrukcji pozwala na stosowanie seryjnej metody produkcji w wytwórni.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32