Blog

Drogi oddechowe zdjęcie nr 2
09.10.2021

Pale wyciągane

W artykule znajdziesz:

Pale wyciągane

Drogi oddechowe zdjęcie nr 3
Pale wyciągane

Pale wyciągane, skierowane odwrotnie niż inne rzędy, stanowią zwykle jeden rząd, rzadziej dwa lub więcej. Zależnie od tego, czy są związane w kozły z sąsiednimi palami czy też nie, odległość ich głowic od głowic tych ostatnich może być różna. Osie takich pali mogą przecinać się ponad płaszczyzną ich głowic lub poniżej niej, na niewielkiej głębokości (jeżeli pale rozstawione są mijankowo).
Gdy ścianka szczelna jest żelbetowa, bardzo często z pionowego, przyściennego rzędu pali można zrezygnować (program uprawnienia budowlane na komputer).

W nabrzeżach o ściance szczelnej z tyłu pale wyciągane daje się pionowe, gdyż inaczej wchodziłyby w ściankę, albo też wbija się je za ścianką, od tyłu. Wtedy odstęp głowic pali tych rzędów musi rzecz jasna być taki, aby pomiędzy nimi ścianka się pomieściła.
Możliwe, ale gorsze, ze względu na liczne skrzyżowania rzędu pali wyciąganych z rzędami pali wciskanych, w którym pale wyciągane wbijane są tak, aby głowica ich znajdowała się w pobliżu głównej krawędzi nabrzeża, dolny koniec zaś oddalony był od ścianki o ok. 1 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pale w jednym rzędzie mogą być zestawiane w stosunku do pali innych rzędów równolegle, tj. ,,w jarzma”, albo też mijankowo. Bardzo często pale pierwszego rzędu oraz kozły, jeżeli są, wbija się w tych samych płaszczyznach, pozostałe zaś pale w połowie odległości pomiędzy tamtymi (uprawnienia budowlane).
W nabrzeżach ze ścianką szczelną z tyłu w każdym odcinku dylatacyjnym oraz w narożach nabrzeży powinna być przewidziana pewna liczba pali pochylonych w płaszczyźnie pionowej równoległej do krawędzi nabrzeża.

Pale takie zestawia się albo w rzędy na obu końcach odcinka i pochyla się co drugi w przeciwnym kierunku, albo też rozmieszcza się równomiernie wzdłuż całej długości nabrzeża. W nabrzeżach ze ścianką szczelną z przodu pale takie daje się jedynie w narożach (program egzamin ustny).
Głowy żelbetowych pali ściskanych wpuszcza się zwykle na głębokość 15-30 cm w fundament. Gdy nie można ich dobić do projektowanego położenia, nadmiernie wystające głowy rozkuwa się, a wkładki odcina lub (lepiej) wpuszcza w nadbudowę.

Rozciągane pale drewniane

Gdy pale mają być rozciągane („wyciągane”), konieczne jest odpowiednie ich zakotwienie w nadbudowie. Zwykle, w takim wypadku głowę pala żelbetowego się rozkuwa, a górne końce wkładek oczyszczone z betonu wpuszcza w nadbudowę (opinie o programie). Długość wkładek wpuszczanych w nadbudowę powinna być taka, aby przeniosły one przez swą przyczepność do betonu siłę występującą w palu. Stąd długość pali rozciąganych powinna być nieco powiększona w stosunku do długości pali ściskanych wbijanych na tę samą głębokość.

Niekiedy celem uzyskania lepszego zakotwienia pala w nadbudowie, końce wkładek łączy się za pomocą dodatkowych przyspawanych prętów w kabłąki wpuszczone w nadbudowę.
To samo dotyczy pali, których górne końce mają być utwierdzone w nadbudowie. Tu długość ogołoconych z betonu i wpuszczonych w fundament wkładek powinna być taka, aby przeniosły one moment zginający występujący w górnym końcu pala (segregator aktów prawnych).
Rozciągane pale drewniane muszą mieć górne końce wpuszczone w nadbudowę odpowiednio przedtem obrobione, przez nadanie głowicy pala kształtu odwróconego stożka ściętego o wysokości 80-90 cm, i otoczenie go w odległości 5 cm od powierzchni pala stalowym uzwojeniem.

Gdy siły wyciągające są niewielkie, może wystarczyć przycięcie głowicy we wręby ukośne zapewniające zakotwienie pala w betonie.
Wyciągane pale stalowe powinny mieć wąsy przyspawane do górnych ich końców i wpuszczone w nadbudowę na odpowiednią długość (promocja 3 w 1).

W dawniejszych nabrzeżach na głowicach pali zakładane były tzw. ruszty złożone z belek drewnianych, układanych w dwu kierunkach, a na rusztach tych budowano mur nadwodny. Jeżeli szerokość nabrzeża z jakichś względów (np. słaby grunt nakazujący wbicie większej liczby. Nabrzeże starszego typu na szerokim ruszcie palowym (praktycznie nabrzeże pomostowe pali) musiała być większa, rozszerzano sam ruszt wraz z układem pali, a mur nadwodny wykonywano wąski.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Drogi oddechowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Drogi oddechowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Drogi oddechowe zdjęcie nr 8 Drogi oddechowe zdjęcie nr 9 Drogi oddechowe zdjęcie nr 10
Drogi oddechowe zdjęcie nr 11
Drogi oddechowe zdjęcie nr 12 Drogi oddechowe zdjęcie nr 13 Drogi oddechowe zdjęcie nr 14
Drogi oddechowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Drogi oddechowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Drogi oddechowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami