Blog

Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 2
22.07.2020

Metoda Muraszowa

W artykule znajdziesz:

Metoda Muraszowa

Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 3
Metoda Muraszowa

W Polsce najszerzej stosowana jest metoda Muraszowa. Metoda ta, opracowana w zasadzie tylko dla obliczania ugięć konstrukcji pod obciążeniem krótkotrwałym, została w normie radzieckiej z roku 1955 NiTU 123-55 rozszerzona - dość przybliżony zresztą sposób - również i do obliczania ugięć konstrukcji pod obciążeniem długotrwałym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nową, uściśloną wersję metody Muraszowa, z uwględnieniem wpływu na wielkość ugięć pod obciążeniem długotrwałym różnej wilgotności środowiska, podaje aktualna norma radziecka SNiP II-W. 1-62. Wersja ta przyjęta została jako metoda miarodajna w normie konstrukcji żelbetowych RWPG, a w związku z tym również i w instrukcjach projektowania płyt zbrojonych z betonów lekkich, opracowanych przez ITB.
Dla konstrukcji z betonu zwykłego przeprowadzono stosunkowo dużo badań, w związku z czym parametry liczbowe, podawane w normie, są już dość ścisłe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla płyt z betonów lekkich badań tych było znacznie mniej, a jednocześnie różnice cech fizycznych poszczególnych odmian betonów są tu znacznie większe. Z tego więc względu, parametry liczbowe dla płyt z betonów lekkich w wielu przypadkach stanowią dopiero pierwsze przybliżenie.

Podana w instrukcjach ITB wersja tej metody obliczeń stanowi już w dużej mierze wynik weryfikacji doświadczalnej prowadzonej w zakresie betonów lekkich w Instytucie Techniki Budowlanej Dla płyt z betonu keramzytowego o wytrzymałości R[p2o~ 300 kG/cm2, wykonanego przy użyciu keramzytu o ciężarze objętościowym ok. 700 kG/m3 i piasku naturalnego (stosunkowo ciężka odmiana keramzytobetonu) Kudriawcew podaje - dla środowiska o średniej wilgotności c = 2,5.
Wartość współczynnika c dla betonów kruszywowych wyższych marek była również badana w ITB [6.82], Badania objęły belki wykonane z betonu z kruszywa „Knurów” z dodatkiem piasku naturalnego (wytrzymałość R(jl6 = - 250 kG/cm2, ciężar objętościowy 1750 kG/m8), oraz z dodatkiem popiołu lotnego (wytrzymałość ~ 140 kG/cm2, ciężar objętościowy 1500 kG/m3). Belki pracowały pod obciążeniem użytkowym przez okres 450 dni przy wilgotności 40-75% (uprawnienia budowlane).

Przyrost odkształceń w czasie

Uzyskane wartości c w granicach średnio 2,0 zbliżone są do wartości współczynnika c dla betonu zwykłego. Trzeba jednak zaznaczyć, że belki miały dużą ilość zbrojenia w strefie ściskanej - 50 i 100% przekroju zbrojenia rozciąganego, co korzystnie wpłynęło na przyrost odkształceń w czasie. Na podstawie przeprowadzonych badań można sądzić, że odkształcalność płyt wykonanych z elementów z kruszyw sztucznych o wysokich wytrzymałościach R016>2OO kG/cm2 praktycznie nie różni się od odkształcalności płyt z betonu zwykłego (program egzamin ustny).

W tych samych warunkach przeprowadzone badania belek z autoklawizo- wanego betonu komórkowego odmiany 07 wykazały, że dla środowiska o średniej wilgotności można przyjąć c = 2, dla środowiska zaś o małej wilgotności c = 3. Podobne wyniki dla płyt z betonu komórkowego uzyskał Makariczow (opinie o programie).
Jeżeli otrzymana z obliczeń wielkość przekracza podany zakres należy przyjąć do obliczeń wielkość skrajną.
Parametr v we wzorze wyraża wpływ pełzania betonu na wielkość ugięć. Przy krótkotrwałym działaniu obciążenia przyjmuje się \h = 0,5, analogicznie jak dla betonu zwykłego. Wyniki badań potwierdzają na ogół w dość szerokim zakresie słuszność takiego założenia (segregator aktów prawnych).

Wyników badań ugięć płyt z betonów lekkich pod obciążeniem długotrwałym na podstawie których można by określić wartości jest stosunkowo niedużo.
Dla betonów komórkowych norma SN 287-65 podaje wartości współczynnika - podobnie jak współczynnika c - w zależności od wilgotności środowiska i rodzaju konstrukcji.
Podane wartości dotyczą betonów wykonanych przy użyciu kruszyw, których ciężar nasypowy (w stanie luźnym) nie przekracza 700 kG/m3.

W przypadku kruszyw o większym ciężarze nasypowym lub gdy do betonu stosowany jest dodatek piasku naturalnego (niezależnie od ciężaru nasypowego samego kruszywa) wartości współczynnika vj należy przyjmować zgodnie z wynikami badań. Nie mogą one jednak być wyższe od wartości współczynników przyjmowanych dla betonu zwykłego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 8 Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 9 Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 10
Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 11
Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 12 Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 13 Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 14
Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Planowanie przestrzenne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami