Blog

22.07.2020

Metoda Muraszowa

W artykule znajdziesz:

Metoda Muraszowa

Metoda Muraszowa

W Polsce najszerzej stosowana jest metoda Muraszowa. Metoda ta, opracowana w zasadzie tylko dla obliczania ugięć konstrukcji pod obciążeniem krótkotrwałym, została w normie radzieckiej z roku 1955 NiTU 123-55 rozszerzona - dość przybliżony zresztą sposób - również i do obliczania ugięć konstrukcji pod obciążeniem długotrwałym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nową, uściśloną wersję metody Muraszowa, z uwględnieniem wpływu na wielkość ugięć pod obciążeniem długotrwałym różnej wilgotności środowiska, podaje aktualna norma radziecka SNiP II-W. 1-62. Wersja ta przyjęta została jako metoda miarodajna w normie konstrukcji żelbetowych RWPG, a w związku z tym również i w instrukcjach projektowania płyt zbrojonych z betonów lekkich, opracowanych przez ITB.
Dla konstrukcji z betonu zwykłego przeprowadzono stosunkowo dużo badań, w związku z czym parametry liczbowe, podawane w normie, są już dość ścisłe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla płyt z betonów lekkich badań tych było znacznie mniej, a jednocześnie różnice cech fizycznych poszczególnych odmian betonów są tu znacznie większe. Z tego więc względu, parametry liczbowe dla płyt z betonów lekkich w wielu przypadkach stanowią dopiero pierwsze przybliżenie.

Podana w instrukcjach ITB wersja tej metody obliczeń stanowi już w dużej mierze wynik weryfikacji doświadczalnej prowadzonej w zakresie betonów lekkich w Instytucie Techniki Budowlanej Dla płyt z betonu keramzytowego o wytrzymałości R[p2o~ 300 kG/cm2, wykonanego przy użyciu keramzytu o ciężarze objętościowym ok. 700 kG/m3 i piasku naturalnego (stosunkowo ciężka odmiana keramzytobetonu) Kudriawcew podaje - dla środowiska o średniej wilgotności c = 2,5.
Wartość współczynnika c dla betonów kruszywowych wyższych marek była również badana w ITB [6.82], Badania objęły belki wykonane z betonu z kruszywa „Knurów” z dodatkiem piasku naturalnego (wytrzymałość R(jl6 = - 250 kG/cm2, ciężar objętościowy 1750 kG/m8), oraz z dodatkiem popiołu lotnego (wytrzymałość ~ 140 kG/cm2, ciężar objętościowy 1500 kG/m3). Belki pracowały pod obciążeniem użytkowym przez okres 450 dni przy wilgotności 40-75% (uprawnienia budowlane).

Przyrost odkształceń w czasie

Uzyskane wartości c w granicach średnio 2,0 zbliżone są do wartości współczynnika c dla betonu zwykłego. Trzeba jednak zaznaczyć, że belki miały dużą ilość zbrojenia w strefie ściskanej - 50 i 100% przekroju zbrojenia rozciąganego, co korzystnie wpłynęło na przyrost odkształceń w czasie. Na podstawie przeprowadzonych badań można sądzić, że odkształcalność płyt wykonanych z elementów z kruszyw sztucznych o wysokich wytrzymałościach R016>2OO kG/cm2 praktycznie nie różni się od odkształcalności płyt z betonu zwykłego (program egzamin ustny).

W tych samych warunkach przeprowadzone badania belek z autoklawizo- wanego betonu komórkowego odmiany 07 wykazały, że dla środowiska o średniej wilgotności można przyjąć c = 2, dla środowiska zaś o małej wilgotności c = 3. Podobne wyniki dla płyt z betonu komórkowego uzyskał Makariczow (opinie o programie).
Jeżeli otrzymana z obliczeń wielkość przekracza podany zakres należy przyjąć do obliczeń wielkość skrajną.
Parametr v we wzorze wyraża wpływ pełzania betonu na wielkość ugięć. Przy krótkotrwałym działaniu obciążenia przyjmuje się \h = 0,5, analogicznie jak dla betonu zwykłego. Wyniki badań potwierdzają na ogół w dość szerokim zakresie słuszność takiego założenia (segregator aktów prawnych).

Wyników badań ugięć płyt z betonów lekkich pod obciążeniem długotrwałym na podstawie których można by określić wartości jest stosunkowo niedużo.
Dla betonów komórkowych norma SN 287-65 podaje wartości współczynnika - podobnie jak współczynnika c - w zależności od wilgotności środowiska i rodzaju konstrukcji.
Podane wartości dotyczą betonów wykonanych przy użyciu kruszyw, których ciężar nasypowy (w stanie luźnym) nie przekracza 700 kG/m3.

W przypadku kruszyw o większym ciężarze nasypowym lub gdy do betonu stosowany jest dodatek piasku naturalnego (niezależnie od ciężaru nasypowego samego kruszywa) wartości współczynnika vj należy przyjmować zgodnie z wynikami badań. Nie mogą one jednak być wyższe od wartości współczynników przyjmowanych dla betonu zwykłego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami