Blog

01.09.2022

Malownicze krajobrazy

W artykule znajdziesz:

Malownicze krajobrazy

Naturalne, malownicze krajobrazy Białorusi / licznymi wzniesieniami polodowcowymi, jeziorami, bagnami, łąkami oraz dużymi połaciami pierwotnych lasów (lasy iglaste - 69%) tworzą specyficzny zespół walorów stanowiący podstawę do rozwoju ekoturystyki. Najcenniejsze z tych obszarów objęte są szczególną ochroną w ramach parków narodowych: Puszczy Białowieskiej, Naroczańskiego, jezior Brasławskich, Rzeki Prypeć oraz rezerwatu biosfery Berezyna (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wśród olbrzymiego bogactwa przyrodni- czego szczególną atrakcyjnością odznaczają się pierwotne kompleksy puszczańskie, które wraz z lasami pn.-wsch. Polski oraz Litwy tworzą tzw. Zielone Płuca Europy. Są to puszcze: Białowieska (87,6 tys. ha), Nalibocka (140 tys. ha). Grodzieńska (40 tys. ha), Rużańska (15 tys. ha) i in. Występując e w nich bogactwo zwierzyny łownej sprzyja rozwojowi turystyki myśliwskiej (na terenie kraju funkcjonuje prawie 200 gospodarstw leśno-myśliwskich i myśliwskich). Dużą wartość posiada także dobrze rozwinięta sieć rzek i jezior (20 tys. rzek, 10 tys. jezior, z których ok. I tys. ma powierzchnie powyżej I ha) umożliwiająca rozwój turystyki wodnej (największą atrakcyjnością odznaczają się wielkie jeziora: Narocz, Oświejskie, Eukomskie, Dryświaty, Snudy, Świr). Gł. szlaki kajakowe prowadzą z jeziora Narocz rzekami Naroczanka i Wilia, rzeką Niemen, a żeglarskie po rzekach Prypeć i Berezyna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ważną rolę w rozwoju turystyki odgrywają również zasoby leczniczych weki mineralnych (ok. 40 źródeł o różnym stopniu mineralizacji i składzie chemicznym) oraz peloidów, na bazie których powstało kilkanaście uzdrowisk (m.in. Zdanowiczi, Narocz, Nowojelnia i Wierchniedwieńsk) (uprawnienia budowlane).

Bogata historia ziem Białorusi znajduje odzwierciedlenie w licznych obiektach zabytkowych rozsianych na obszarze całego kraju (ok. 2 tys. obiektów). Ich największą koncentracją odznaczają się: Mińsk, Grodno, Brześć, Nieśwież i Nowogródek. Miasta te są zarazem najważniejszymi ośrodkami turystycznymi kraju (program egzamin ustny).

Szlak komunikacyjny

Mińsk - stolica, a zarazem jedno z najstarszych miast Białorusi (pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1067) w końcu XI w. był ważnym ośrodkiem księstwa mińskiego, od XIV w. wchodził w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego, a od 1569 w skład Rzeczpospolitej. Liczne wojny spowodowały, że zachowało się tam niewiele zabytków. Do najcenniejszych należy zaliczyć: Cerkiew Petropawłowską z XVII w., cerkiew Aleksandra Newskiego z XIX w., kościół Św. Rocha z XIX w., barokowe klasztory Bernardynów i Bernardynek z XVII w., zamek. We współczesnej zabudowie miasta przeważają monumentalne gmachy użyteczności publicznej oraz typowe dla miast socjalistycznych dzielnic e bloków mieszkalnych (opinie o programie).

Grodno - miasto położone nad Niemnem, na ważnym szlaku komunikacyjnym z Polski na Litwę, wzmiankowane w dokumentach już w 1128 jako ważny gród książąt ruskich. Od I 576 pełniło funkcję drugiej obok Wilna stolic y Wielkiego Księstwa Litewskiego, a w latach I 576- I 586 było gł. rezydencją króla Stefana Batorego. Wśród licznych obiektów zabytkowych na szczególną uwagę zasługują: grodzisko z XI w. W okresie wojen napoleońskie li w I fi I 2 toczyły się Białorusi, zakończone klęską wycofującej się spod Moskwy Armii Napoleona I podcz.is jej przeprawę przez Berezynę (segregator aktów prawnych).

Stopniowy wzrost rozwój gospodarczy w. poł. XIX w. (w 1862 przeprowadzono uwłaszczenie chłopów) nie zmieniły ogólnej sytuacji kraju, który nadal pozostawał najbiedniejszym obszarem europejskiej części Rosji. Dojrzewające w tym okresie w państwie rosyjskim rewolucyjne wywierały znaczący wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej Białorusinów, którzy m.in. dość licznie wzięli udział w powstaniu styczniowym 186 5-1864 przeciwko caratowi. Kadykalizacji nastrojów społecznych i narodowych sprzyjały nędza i bezrobocie. W 160 5 utworzono pierwszą radykalną organizację białoruską p.n. Białoruska Socjalistyczna Hromada (rozwiązana w 1607 na skutek represji ze strony władz), a w rewolucji 1605-1607 Białorusini po raz pierwszy wystąpili z żądaniami narodowościowymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami