Blog

05.01.2023

Metoda plastyczna

W artykule znajdziesz:

Metoda plastyczna

Badania Lebiediewa, Zajonca, Polubojarinowa wykazały, że zmniejszenie uziarnienia szamotu przyczynia się do zwiększenia szczelności rur, co jest wskazane np. przy stosowaniu takich glin, jak troszkowska, i że działanie topników w ograniczonej ilości, np. 3% sjenitu nefel i nowego lub 7% talku, także sprzyja otrzymywaniu zwartego i nieprzepuszczalnego czerepu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jako topnik w masach do produkcji kamionki kanalizacyjnej zastosowano w kraju, z dużym powodzeniem, odpady energetyczne popioły lotno powstałe podczas spalania węgla brunatnego w elektrowni Turów. Schematy produkcji. Stosuje się dwa schematy przygotowania masy metodą plastyczną i metodą półsuchą. Metoda plastyczna jest niewygodna dlatego, że glina plastyczna źle miesza się z szamotem i otrzymuje się masę niedostatecznie jednorodną. Przy metodzie półsuchej (schemat 3-4) uprzednio drobno zmielona glina łatwiej miesza się z szamotem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bardziej nowoczesna jest metoda przyjęta w niektórych zakładach łącznego suszenia i mielenia gliny. Metoda ta pozwala wykorzystywać gliny zanieczyszczone niezbyt twardymi domieszkami (piryt, markazyt), które lepiej rozdrabniają się w młynie szybowym niż w dezyntegratorze (uprawnienia budowlane).

Glinę wypala się na szamot w piecu obrotowym lub szybowym. W piecu obrotowym można wypalać glinę w kawałkach, zawilgoconą do 18%. Piec obrotowy w postaci bębna stalowego o długości 17,6 m i objętości 31 m3, wyłożonego szamotowym materiałem ogniotrwałym, zużywa 114-^-120 kg paliwa umownego na 1 t szamotu przy wypalaniu do 1180-i-1200oC. Uzyskuje się tym sposobem 0,081 t/m3 materiału w ciągu 1 h. Pod względem zużycia ciepła piec obrotowy ustępuje znacznie szybowemu.

Piec szybowy o wysokości 11,4 m, objętości 73 m3 i wydajności 60 t szamotu na dobę zużywa 500 m3 gazu generatorowego lub 85-90 kg umownego węgla na 1 t szamotu. W ciągu 1 h uzyskuje się 0,034-0,04 t/m3 materiału (opinie o programie).

Zautomatyzowany układ

Gaz wprowadza się palnikami inżektorowymi umieszczonymi po 6 sztuk z każdej strony pieca szybowego. Ciąg o podciśnieniu nie mniejszym niż 600 Pa (60 mm H20) uzyskuje się za pomocą wentylatora wyciągowego nr 9. Brykiety z gliny przygotowuje się na prasujących walcach obracających się z prędkością 0,4 rad/s (3,75 obr/min). Mają one na swoich płaszczach wklęsłości kształtu kulistego lub jajowatego, w których wyciskane są brykiety w ilości np. 14 t/h (segregator aktów prawnych).

Przy stosowaniu do przemiału szamotu młyna kulowego o działaniu ciągłym należy koniecznie utrzymywać stopień jego załadunku na określonym poziomie. W przeciwnym razie albo zmniejszy się wydajność młyna i pogorszy jakość przemiału, albo szybko zużyje się młyn. Dlatego celowe jest stosowanie automatycznego regulatora poziomu załadowania, na przykład według mocy pobieranej przez silnik, albo na podstawie sygnału dźwiękowego. Przy zwiększeniu załadowania młyna ponad normę moc pobierana przez silnik zwiększa się, co wywołuje nadanie impulsu regula- toroAvi załadowania, który za pośrednictwem magnetycznego rozrusznika unieruchamia silnik elektryczny układu zasilania.

Jeden z typowych składów masy (przed zmieszaniem) dla rur kanalizacyjnych, według danych wytwórni „Kisłotoupor”, jest następujący: mieszanina gliny o wilgotności 11-12% z szamotem o uziarnieniu z pozostałością na sicie nr 2,5 %, na sicie nr 1 40% i resztą przechodzącą przez sito nr 0,5; szamot z mieszaniny glin artiemowskiej i łukoszyńskiej o nasiąkliwości do 10%, uziarnieniu z pozostałością na sitach nr 2,5-8%, nr 1-40-45%, nr 0,5 przechodzi 40-47%. Mieszanina gliny (wg suchej masy) składa się z 24,4% gliny artiemowskiej, 24,4% łukoszyńskiej oraz po 8,1% łatnieńskiej i czasowiarskiej (promocja 3 w 1).

O automatyzacji przygotowania masy. Zautomatyzowany układ przygotowania oraz mieszania gliny i szamotu do produkcji rur został dobrze rozwiązany w wytwórni firmy „Kramer i Boyer”.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami