Blog

Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 2
25.08.2022

Niski poziom edukacji ludności

W artykule znajdziesz:

Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 3
Niski poziom edukacji ludności

Zjawiskiem znamiennym jest występowanie analfabetyzmu w anglojęzycznych państwach Ameryki Północnej. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak Kanadzie ostatnia dekada XX w. zaznaczyła się wzrostem odsetka analfabetów do ok. 3% (w przypadku Stanów Zjednoczonych niektóre oficjalne źródła statystyczne informują, iż ok. 5% ludności w wieku 15 i więcej lat nie posiada umiejętności czytania i pisania). Sytuację tę tłumaczyć zapewne należy faktem wzrostu liczebności imigrantów z państw azjatyckich (gł. w Kanadzie) oraz z Ameryki Łacińskiej i Azji (gł. w Stanach Zjednoczonych)  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Druga poł. XX w. przyniosła wyraźne, korzystne zmiany w upowszechnianiu edukacji, gł. na poziomie elementarnym. Dotyczą one zwł. latynoskich państw kontynentu, gdzie w latach 50. XX w. analfabeci stanowili przeciętnie aż 41% ogólnej liczby mieszkańców w wieku 15 i więcej lat, obecnie zaś ich udział obniżył się do 16% (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W wielu krajach tego regionu analfabetyzm pozostaje jednak nadal bardzo ważnym problemem społecznym i ekonomicznym, a dokonujące się w tym zakresie zmiany dalekie są od oczekiwań. Uporanie się z nim ma szczególne znaczenie w państwach charakteryzujących się wysokim potencjałem demograficznym, np. w liczącej 11,3 min mieszkańców Gwatemali, która w okresie 1960-1996 zmniejszyła i tak odsetek analfabetów z 65% do 44%; analfabetyzm i niski poziom edukacji ludności stanowi jedną z istotnych barier ich rozwoju (uprawnienia budowlane).

Pod względem odsetka osób z wyższym wykształceniem prymat w Ameryce Północnej przypada Kanadzie, której ok. 38% mieszkańców należy do tej grupy, oraz Stanom Zjednoczonym, gdzie wskaźnik ów osiąga 33%. Te dwa kraje tworzą równocześnie światową czołówkę pod względem liczby studentów przypadających na 10 tys. mieszkańców, dystansując zdecydowanie inne wysoko rozwinięte gospodarczo państwa; odpowiednie wskaźniki wynoszą w Kanadzie 705 a w Stanach Zjednoczonych 565 studentów na 10 tys. mieszkańców (program egzamin ustny).

Struktura zatrudnienia

Podkreślić należy szczególne miejsce i rolę Stanów Zjednoczonych w ogólnoświatowym systemie badań naukowych. W kraju tym wydatki na prace badawcze i rozwojowe wynoszą średnio 2,75% PKB (np. w 1996 przeznaczono na ten cel 171 mid USD, a więc sumę równą 70% PKB Polski). Niewątpliwą pochodną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż w okresie 1961- 1996 spośród 225 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, fizyki, fizjologii i medycyny 127 naukowców (56,5% ogólnej liczby laureatów) pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Znajdujący się na drugim miejscu owej listy rankingowej naukowcy brytyjscy byli nagradzani trzydziestokrotnie. Dominacja naukowców ze Stanów Zjednoczonych widoczna jest jeszcze bardziej w dziedzinie nauk ekonomicznych - w latach 1970-1996 byli oni laureatami Nagrody Nobla 23 razy, reprezentując 65,7% nagrodzonych (opinie o programie).

Struktura zatrudnienia aktywnej zawodowo ludności stanowi bezpośrednie odzwierciedlenie stopnia rozwoju społeczno-ekonomicznego danego kraju. Generalnie kraje wysoko rozwinięte znamionuje strukturalna przewaga zatrudnienia w sektorze III - nieprodukcyjnym (handel, usługi, finanse), podczas gdy państwa opóźnione w rozwoju notują wysoki odsetek pracujących w sektorze I (rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo) (segregator aktów prawnych).

Oceniane z tego punktu widzenia państwa Ameryki Północnej stanowią przejrzysty, dwubiegunowy układ. )eden z biegunów to Ameryka anglojęzyczna, koncentrująca ok. 65% ludności kontynentu i reprezentująca jeden z najważniejszych i najsilniej rozwiniętych gospodarczo regionów świata; biegun drugi to Ameryka latynoska, silnie zróżnicowana

przewagi pracowników usług, stanowiących przeciętnie 36% ogółu zatrudnionych, przy rosnącym udziale takich sfer gospodarczej aktywności, jak finanse, ubezpieczenia oraz handel nieruchomościami (średnio 6%). Do typowych procesów zaliczyć należy także systematyczny spadek zatrudnienia w przemyśle (sektor II), który to dział gospodarki zapewnia pracę przeciętnie I 6% czynnej zawodowo ludności, oraz wręcz symboliczną, na poziomie 3-4%, obecność sektora I (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 8 Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 9 Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 10
Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 11
Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 12 Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 13 Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 14
Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Harmonogram wieloletni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami