Blog

Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 2
05.02.2020

Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane

Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 3
Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane

Ze względu jednak na powszechne niemal stosowanie połączeń typu żelbetowego (czyli tzw. mokre) w konstrukcjach żelbetowych prefabrykowanych hal przemysłowych stosuje się z reguły przy ich montażu metodę rozdzielczą, która zapewnia zachowanie niezbędnych przerw technologicznych dla stwardnienia betonu w stykach montażowych łączących poszczególne elementy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Metodę montażu kompleksowego można stosować do konstrukcji żelbetowych hal i innych obiektów przemysłowych (np. magazynów wielokondygnacjowych) tylko w przypadku konstrukcji o połączeniach typu stalowego (tzw. suchych), wykonywanych za pomocą spawania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Fundamenty prefabrykowane słupów konstrukcji żelbetowych powinny być wykonane szczególnie dokładnie i w sposób umożliwiający łatwe ich ustawienie oraz należyte zamocowanie w czasie montażu. W celu uniknięcia trudności spowodowanych ewentualną niedokładnością wykonania i usytuowania stóp fundamentowych w stosunku do określonych projektem siatki słupów i poziomów ich osadzenia, należy przewidzieć odpowiednie luzy umożliwiające naprowadzenie i ustawienie montowanego słupa w projektowanym miejscu.

W przypadku najbardziej rozpowszechnionego połączenia słupów ze stopami fundamentowymi typu kielichowego, tzn. w przypadku osadzania słupa w uprzednio wykonanym gnieździe w stopie fundamentowej, wymiary dna gniazda w planie powinny być o 2-3 cm większe niż wymiary stopy montowanego słupa, zaś poziom dna gniazda powinien znajdować się o 2-3 cm poniżej projektowanego poziomu posadowienia stopy (uprawnienia budowlane).
Ścianki wewnętrzne gniazda powinny być wykonane ze zbieżnością ku dołowi nie przekraczającą 5% (program egzamin ustny).

Przed przystąpieniem do montażu słupów powinny być dokładnie sprawdzone wymiary i usytuowanie stóp fundamentowych, a na górnej ich powierzchni oznaczony za pomocą teodolitu układ osi podłużnej i poprzecznej.

Jeżeli różnice w poziomie spodów kielichów są większe niż dopuszczalne (3 mm), należy przyjąć rzędną najwyższego poziomu spodu jako wyjściową, a pozostałe dna dobetonować lub wyrównać podkładkami z blachy stalowej. Przygotowanie słupów do montażu. Słupy prefabrykowane konstrukcji żelbetowych należy przed rozpoczęciem montażu wyposażyć w niezbędne urządzenia pomocnicze do montażu, jak drabinki, pomosty robocze itp. oraz odpowiednio oznaczyć, aby ułatwić pionowanie i poziomowanie słupa po ustawieniu go na fundamencie. Na ściankach słupa powinny być naniesione 3 kreski pionowe oznaczające oś pionową słupa (u góry, u dołu oraz w środku wysokości) oraz 2 kreski poziome - oznaczające poziom posadowienia słupa (kreska dolna w ustalonej odległości od wierzchu stopy fundamentowej) i poziom oparcia spodu belki podsuwnicowej lub podciągu (kreska górna) (opinie o programie).

Montaż słupów

Montaż słupów w halach przemysłowych o większej powierzchni przeprowadza się zazwyczaj za pomocą żurawi gąsienicowych lub kołowych, przy czym linia poszczególnych stanowisk roboczych żurawi jest zwykle równoległa do dłuższego boku hali. Słupy przygotowane do montażu rozmieszczone są najczęściej równolegle do przebywanej przez żuraw drogi, rzadziej zaś - prostopadle do niej.

Ustawienie słupów na podporach. Słupy konstrukcji żelbetowych prefabrykowanych, w zależności od ich ciężaru oraz udźwigu i rodzaju żurawia montażowego, mogą być montowane sposobem całkowitego zawieszenia, sposobem obrotu z nasuwaniem lub też, co jest stosowane rzadziej, sposobem obrotu (segregator aktów prawnych).
Sposób całkowitego zawieszenia charakteryzuje się tym, że podnoszony słup doprowadzony zostaje początkowo do pozycji pionowej, a następnie uniesiony przez urządzenie montażowe na pewną wysokość w górę ponad poziom terenu i w tej pozycji przeniesiony do miejsca jego ustawienia w konstrukcji.

W czasie tych czynności słup całkowicie zawieszony jest na haku żurawia montażowego, którego udźwig wobec tego musi być większy lub co najmniej równy ciężarowi montowanego słupa.
Sposób obrotu z nasuwaniem stosuje się przede wszystkim wówczas, gdy ciężar słupów przekracza udźwig będących w dyspozycji na danym placu budowy urządzeń montażowych, a inne sposoby (np. montaż częściami) nie są możliwe do zastosowania. Sposób ten polega na tym, że montowany słup w czasie całego okresu podnoszenia podwieszony jest w górnej części do urządzenia montażowego, a równocześnie dolna jego część wsparta jest na podożu (promocja 3 w 1).

Tak więc ciężar słupa częściowo tylko przejęty jest przez urządzenie montażowe, częściowo zaś przekazuje się na podłoże. Ażeby to osiągnąć, dolny koniec słupa przesuwany jest poziomo po podłożu ku podporze słupa w miarę jego podnoszenia.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 8 Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 9 Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 10
Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 11
Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 12 Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 13 Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 14
Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przestrzeń między okładziną zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami