Blog

10.02.2022

Metoda wtryskowa

W artykule znajdziesz:

Metoda wtryskowa

Metoda wtryskowa jest szybka i wydajna, przyczyniła się więc ogromnie do rozwoju tworzyw sztucznych i ich zastosowania. Wykorzystuje się tu zdolność uplastyczniania termoplastów pod wpływem temperatury i ciśnienia tłoka w cylindrze, aż do osiągnięcia stanu płynności, co pozwala na ich przetłoczenie przez rozdzielacz i wylotnik do matrycy (program uprawnienia budowlane na komputer). W wielu przypadkach trudno jest uplastycznić tworzywo bez rozkładu (np. polichlorek winylu) w zwykłych wtryskarkach, ulepszono metodę wtryskową przez zastosowanie agregatu ślimakowego. Ślimak obracając się uplastycznia i przetłacza termoplast do przodu, a następnie pod wpływem urządzenia hydraulicznego przesuwa się (podobnie jak tłok we wtryskarce tłokowej) i wtryskuje masę przez dyszę do zamkniętej formy manometr wskazuje ciśnienie działające na ślimak) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Po wypełnieniu formy masą chłodzi się ją, a w tym czasie ślimak dociska masę z mniejszym ciśnieniem (ciśnienie na manometrze częściowo spadło). W trzeciej fazie tłok cofa się do tyłu, tłocząc splastyfikowaną masę stale do przodu; w tym czasie forma otwiera się i gotowa kształtka wypada (uprawnienia budowlane).

Zastosowanie metody wtryskowej jest ekonomiczne przy produkcji długich serii; krótkie serie nie są opłacalne ze względu na wysoki koszt form. Przy produkcji artykułów dla budownictwa stosuje się przede wszystkim wtryskarki ślimakowe, gdyż oprócz możliwości wtryskiwania termoplastów trudno uplastyczniających się, można na nich produkować kształtki większe i o lepszych własnościach niż na wtryskarkach tłokowych (program egzamin ustny).

Metodą wtryskową produkuje się armaturę, okucia budowlane (zbrojone stalowymi wkładkami) oraz szereg elementów elektrotechnicznych, mniejsze elementy do lamp i urządzeń do oświetlenia, a w tym również przezroczyste i lekkie klosze z polimetakrylanu metylu, octanomaślanu celulozy i poliwęglanu (opinie o programie).

Wyroby z tłoczyw

Metodą wtryskową (z plastyfikacją wstępną) produkuje się ostatnio z polichlorku winylu (z kilkunastoprocentowym dodatkiem zmiękczaczy) różne drobne kształtki dla instalacji elektrycznej. Wyroby te mają piękne barwy oraz są odporne na uderzenia, a tańsze niż podobne wyroby z tłoczyw fenolowych i mocznikowych (większa wydajność metody wtryskowej) (segregator aktów prawnych).

Ostatnio zaczyna się stosować technikę wtryskową do formowania kształtek z tworzyw utwardzalnych, co może również przyczynić się do szybszego ich rozwoju i do dalszego zastosowania w budownictwie. Podobnie wtryskuje się również tworzywa gumowe, elastomery i inne tworzywa o niskiej płynności w specjalnych wtryskarkach ślimakowych z karuzelowym systemem wielu form, co umożliwia produkcję wielkich i skomplikowanych kształtek.

Nie produkuje się dotychczas metodą wtryskową wielkich elementów z tworzyw sztucznych, jednak w miarę dalszego rozwoju techniki wtryskowej oraz w miarę spadku cen tworzyw sztucznych należy spodziewać się w przyszłości uruchomienia seryjnej produkcji wielkich elementów z tworzyw sztucznych dla budownictwa tą właśnie metodą. Wskazują na to ostatnie postępy w dziedzinie urządzeń wtryskowych i rozwoju produkcji tworzyw sztucznych wzmocnionych (napełnionych) drobnymi włóknami pochodzenia mineralnego. Można więc sobie wyobrazić, że duże wtryskarki produkować będą automatycznie odpowiedniej wielkości elementy prefabrykowane (posiadające odpowiednie zaczepy łączące) z tworzyw sztucznych częściowo spienionych i wzmocnionych, a budowa domów może przypominać układanie klocków dziecięcych(promocja 3 w 1).

Technika prasowania jest najstarszą techniką formowania tworzyw sztucznych, stosowaną przede wszystkim do klasycznych duroplastów, ostatnio unowocześnioną przez automatyzację. Płyty warstwowe Unilam prasuje się z arkuszy papieru nasyconych żywicą fenolowo-formaldehydową (warstwy wewnętrzne) i żywicą aminową - najczęściej melaminowo-formaldehydową (okładziny) na wielkich prasach piętrowych. Proces prasowania poprzedza powlekanie papieru żywicą i jej suszenie, co wymaga stosowania wielkich powlekarek.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami