Blog

Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 2
30.11.2022

Pasmo ścienne

W artykule znajdziesz:

Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 3
Pasmo ścienne

Dowolnie wybrane pasmo ścienne oznaczane będzie indeksem i, przy czym rozumieć się będzie, że i może przyjmować wartości od 1 do m. Podobnie, dowolnie wybrany ośrodek łączący oznaczany będzie indeksem. Wydzielone z ustroju usztywniającego pasma ścienne traktuje się jak dźwigary cienkościenne spełniające wszystkie założenia teorii Wlasowa dźwigarów cienkościennych o przekroju otwartym (program uprawnienia budowlane na komputer). W ramach tej teorii dowolne, wydzielone z ustroju usztywniającego, pasmo ścienne i rozpatrywane jest w dwóch układach współrzędnych:

  1. równoległym do globalnego układu osi OXYZ układzie o, x( y, zh którego oś zt pokrywa się z osią geometryczną zespołu ściemicgo i,
  2. w układzie krzywoliniowym, określonym linią środkową przekroju i znajdującym się na tej linii, głównym punktem początkowym oraz uzupełniającą ten układ osią przechodzącą przez środki ścinania Ai} równoległą do osi zt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Położenie dowolnego punktu na linii środkowej przekroju poprzecznego o współrzędnej zt pasma ściennego i określają współrzędne xt) jy, i współrzędna o>t w układzie krzywoliniowym związanym z punktem At. Współrzędna oj, uważana będzie za dodatnią, jeśli ruch promienia wodzącego od punktu początkowego do punktu końcowego (tego, którego współrzędną wycinkową się wyznacza) jest przeciwny ruchowi wskazówek zegara, a za ujemną, jeśli jest zgodny (uprawnienia budowlane).

Pasmo ścienne wydziela się z ustroju usztywniającego przez oddzielenie go od tarcz stropowych i rozcięcie ośrodków łączących go z innymi pasmami ściennymi. Nieznane oddziaływania tarcz stropowych na pasmo ścienne i przyjmuje się w postaci rozłożonych wydłuż osi środków ścinania At sił qxl3 qyi} skierowanych tak jak osie i momentów skręcających w, o zwrocie przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (program egzamin ustny).

Szeregi nadproży

Szeregi nadproży rozcina się w miejscach występowania zerowych momentów, które najczęściej pokrywają się ze środkami geometrycznymi nadproży rozcięcia ośrodka łączącego j oznaczana będzie symbolem Jj. W celu analizy pracy konstrukcji budynku pod działaniem sił pionowych wydzielamy z układu przestrzennego fragment złożony z pasm ścian i stropów’ o szerokości jednostkowej. Schematem statycznym wydzielonego fragmentu jest płaska rama wielokondygnacyjna z podatnymi węzłami. Ramę tę można traktować jako układ o węzłach nieprzesuwnych dzięki obecności w ustroju konstrukcyjnym budynków ścian usztywniających i tarcz snopowych o dużej sztywności redukujących do wartości pomijalnie małych przemieszczenia poziome w obszarze całego rzutu poziomego budynku (opinie o programie).

Przydatność schematów ramy do analizy ustrojów ściennych została wykazana w publikacjach szeregu autorów. Prace te poświęcone głównie analizie zachowania się konstrukcji nie były na ogół ukierunkowane na bezpośrednie zastosowanie w praktyce projektowej. Ważnym etapem w poszukiwaniach właściwego rozwiązania były prace Komisji XIII CEB zakończone wydaniem zaleceń CEB-CIB-UEAtc, gdzie za podstawę do obliczeń przyjęto schemat ramy uzupełniony o analizę odkształceń (tzw. ciągłości sprężystej) występujących w miejscu kontaktu ściany i stropu (segregator aktów prawnych).

Cechą charakterystyczną konstrukcji ściennych jest stosunkowo niewielka rozpiętość stropów między podporami-ścianami (na ogół nie przekracza ona 6 m) oraz stosunkowo niewielkie krótkotrwałe obciążenia ruchome przyłożone na strop. Siły pionowe na dolnych kondygnacjach przekazywane na ściany bezpośrednio ze stropów są wielokrotnie (7 do 20 razy) mniejsze od sił przekazywanych z wyższych kondygnacji (promocja 3 w 1).

Stosunkowo niewielkie są też momenty zginające przekazywane ze stropów na ściany. Dotyczy to szczególnie konstrukcji ze stropami prefabrykowanymi, w których na ścianę przekazują się jedynie momenty zginające od obciążeń użytkowych przyłożonych na strop po wykonaniu połączenia konstrukcyjnego elementów w węźle. Jednak i w tej fazie sztywność węzła (złącza poziomego) prefabrykowanego jest mniejsza od konstrukcji monolitycznej, co powoduje odpowiednią redukcję momentów przekazywanych na ścianę.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 8 Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 9 Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 10
Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 11
Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 12 Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 13 Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 14
Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakotwienia hakowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami