Blog
Metodologia ogólna
W artykule znajdziesz:
Dyscyplinę nauki zajmującą się metodami, procedurami i technikami stosowanymi w procesie projektowania nazywamy metodologią projektowania. Stawia ona sobie cele badawcze i praktyczne. Celami badawczymi są: analiza struktur procesów projektowych, badanie działania systemów projektujących oraz wysuwanie i weryfikacja hipotez związanych z projektowaniem (program uprawnienia budowlane na komputer). Cele praktyczne obejmują ustalanie najlepszych procedur, struktur i warunków działania procesu projektowania. Ze względu na stopień uogólnień wyróżniamy metodologie ogólną i metodologie szczegółowe.
Metodologia ogólna zajmuje się badaniem metod i systemów wspólnych dla wszystkich rodzajów działań projektowych, metodologie szczegółowe natomiast dotyczą pewnych klas lub rodzajów procesów projektowych. Wyróżniamy tutaj na przykład: metodologię projektowania inżynierskiego, metodologię projektowania organizacyjnego itp. (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W procesie projektowania wyróżnić można trzy podstawowe składniki:
- zbiór niesprzecznych zasad podstawowych, które stanowią podstawę procesu,
- metody projektowania służące do wykonania poszczególnych elementów projektu,
- metody oceny rozwiązali, za pomocą których dokonujemy wyboru optymalnego rozwiązania (uprawnienia budowlane).
Schemat procesu projektowania z wyszczególnieniem tych składników podano na rys. 1.2. Należy przy tym zwrócić uwagę na istotną rolę procesu modelowania, który występuje zarówno przy ustalaniu modelu konstrukcji (systemu), jak również oddziaływań na nią. Omówieniu tych problemów będzie poświęcony rozdział trzeci tego podręcznika. Widoczna na tym rysunku pętla sprzężenia zwrotnego nadaje procesowi projektowania charakter iteracyjny. Związane jest to z tradycyjnym sposobem projektowania opartym na analizie konstrukcji, który nie pozwala na jednoetapowy wybór projektu spełniającego wszystkie wymogi (program egzamin ustny).
Nowoczesne metody optymalnego projektowania
Nowoczesne metody optymalnego projektowania, które przedstawione są w rozdziale drugim, umożliwiają odejście od iteracyjnego postępowania i wówczas pętla sprzężenia zwrotnego nie jest już potrzebna. Otrzymany w ten sposób projekt jest najlepszym projektem w ramach przyjętych kryteriów. Także w tym przypadku analiza konstrukcji (systemu) jest związana z odpowiednio przyjętym modelem, poddanym działaniu adekwatnie modelowanym obciążeniom (opinie o programie).
Zbiór podstawowych zasad projektowania składa się z pewnych twierdzeń wynikających z dotychczasowych doświadczeń. Powinien on być wewnętrznie nie- sprzeczny, aby można było, stosując reguły logiki, tworzyć dalsze zasady pochodne. Z tego określenia wynika, że może istnieć wiele takich zbiorów, które stanowią podstawę różnych filozofii lub szkół projektowania.
Zasady rzeczowe projektowania zawierają treści, których istnienie zostało stwierdzone, a więc muszą być uwzględnione w procesie projektowania. Należą do nich:
- Wykonalność fizyczna stwierdzająca, że przedmiotem projektowania może być tylko taki obiekt, który można będzie wykonać.
- Struktura procesu projektowania, w której wyróżniamy dwa kierunki wzajemnych powiązań poszczególnych działań operacyjnych: kierunek pionowy, charakteryzujący się przechodzeniem od pewnej koncepcji do konkretnego wyniku, kierunek poziomy, związany ze strukturą iteracyjną oraz podziałem na poszczególne czynności w procesie projektowania (promocja 3 w 1).
Jeżeli wprowadzimy pojęcie systemu, który możemy uważać za pewien uporządkowany wewnętrznie zbiór elementów tworzących całość, za względu na pewien cel, to projektowany obiekt budowlany system można podzielić na podsystemy: konstrukcyjny, funkcjonalno-przestrzenny, instalacji i wyposażenia, eksploatacji itp. Należy przy tym zwrócić uwagę, że taki podział nie jest jednoznaczny. Tak więc pewna część obiektu może być zaliczona do odmiennych podsystemów przy zastosowaniu podziału systemu względem dwóch różnych celów (segregator aktów prawnych). Oczywiście realizacja poszczególnych podsystemów jest konieczna do wykonania obiektu systemu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32