Blog

Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 2
05.02.2020

Metody montażu konstrukcji obiektów uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Metody montażu konstrukcji obiektów uprawnienia budowlane

Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 3
Metody montażu konstrukcji obiektów uprawnienia budowlane

Metody montażu konstrukcji obiektów.Montaż konstrukcji metodą narastania polega na kolejnym ustawianiu jednego na drugim i łączeniu poszczególnych elementów lub części (zespołów) montowanej konstrukcji.

Metoda ta stosowana jest głównie do montażu konstrukcji zbiorników, budynków mieszkalnych i przemysłowych oraz masztów radiowych i telewizyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Montaż konstrukcji metodą rozdzielczą polega na kolejnym ustawianiu poszczególnych elementów jednego typu danej konstrukcji, np. wszystkich słupów, a następnie wszystkich podciągów, później wiązarów itp. Metoda ta stosowana jest głównie do montażu żelbetowych prefabrykowanych konstrukcji hal przemysłowych o złączach monolitycznych.

Montaż konstrukcji metodą kompleksową polega na kolejnym ustawianiu wszystkich rodzajów elementów danej konstrukcji, znajdujących się w przekroju poprzecznym montowanego obiektu. Metoda ta stosowana jest głównie do montażu stalowych konstrukcji hal przemysłowych lub żelbetowych prefabrykowanych, o złączach „stalowych” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Montaż konstrukcji metodą wspornikową polega na łączeniu kolejno ze sobą poszczególnych elementów montowanej konstrukcji w taki sposób, aby tworzyły one sztywne układy konstrukcyjne wspornikowe, utrzymujące się samodzielnie i mogące utrzymać na sobie montującą je maszynę montażową. Montaż konstrukcji metodą wspornikową stosowany jest głównie przy budowie mostów. Konstrukcje mostowe mogą być montowane metodą wspornikową dwoma sposobami, a mianowicie: sposobem nawisowym, kiedy konstrukcja w czasie montażu spoczywa tylko na stałych podporach mostu oraz sposobem półnawisowym, kiedy konstrukcja w czasie montażu, poza oparciem na podporach stałych, podtrzymywana jest dodatkowo na prowizorycznych podporach pośrednich, ustawionych w określonych odstępach.

Metoda podbudowania

Montaż konstrukcji metodą podbudowania polega na podnoszeniu do góry całych segmentów montowanej konstrukcji z jednoczesnym podstawieniem i przyłączeniem od spodu nowych segmentów tej konstrukcji, zmontowanych uprzednio na innym miejscu. Montaż konstrukcji metodą podbudowania jest stosowany głównie przy budowie stalowych konstrukcji zbiorników cylindrycznych (uprawnienia budowlane). Ostatnio metoda ta znalazła również zastosowanie przy wznoszeniu prefabrykowanych budynków wielokondygnacjowych.

Montaż konstrukcji metoaą nasuwania polega na wstępnym zmontowaniu konstrukcji lub jej poszczególnych części na dogodnym miejscu w poziomie terenu w pozycji leżącej, a następnie nasunięciu tak zmontowanej konstrukcji w całości na fundamenty. Montaż tą metodą przęseł mostowych może być przeprowadzony przez nasunięcie podłużne lub poprzeczne (program egzamin ustny).

Montaż konstrukcji na rusztowaniach polega na tym, że poszczególne elementy lub części montowanej konstrukcji przed ostatecznym ich zamocowaniem opierają się na uprzednio przygotowanym rusztowaniu ciągłym. Montaż konstrukcji na rusztowaniach stosowany jest głównie przy budowie mostów lub też konstrukcji hal przemysłowych z ciężkich elementów prefabrykowanych.

Montaż konstrukcji metodą podnoszenia pionowego polega na podnoszeniu pionowo do góry części lub całej konstrukcji zmontowanej wstępnie (scalonej) początkowo na miejscu montażu zasadniczego, w poziomie terenu budowy.

Montaż konstrukcji metodą obrotu polega na wstępnym zmontowaniu całej konstrukcji lub jej części w poziomie terenu w pozycji leżącej, a następnie na doprowadzeniu jej zgodnie z projektem do pozycji pionowej przez obrót dookoła punktu jej podparcia na fundamencie. Montaż konstrukcji metodą obrotu nie wymaga całkowitego przeniesienia ciężaru podnoszonej konstrukcji przez maszynę montażową (opinie o programie). Stosowany jest on głównie do montażu konstrukcji wysokich obiektów budowlanych, jak np. wieże, maszty, kominy itp.

Podstawową zasadą przy wyborze metody montażu jest, ażeby jak najwięcej bardziej pracochłonnych czynności ręcznych mogło być wykonanych w warunkach najkorzystniejszych, tj. w poziomie terenu, a więc jeszcze
przed podniesieniem konstrukcji do góry (segregator aktów prawnych). Z tych względów m. in. montaż konstrukcji zespołami (częściami) konstrukcyjnymi i montaż konstrukcji w całości jest korzystniejszy niż montaż pojedynczymi elementami. Jednakże wybór tej czy innej metody montażu w dużym stopniu zależy od rodzaju montowanej konstrukcji i jej rozwiązania technicznego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 8 Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 9 Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 10
Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 11
Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 12 Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 13 Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 14
Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stopień trudności połączenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami