Blog

Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 2
30.05.2018

Metody rozbiórki obiektów budowlanych

W artykule znajdziesz:

Metody rozbiórki obiektów budowlanych

Metody rozbiórki obiektów budowlanych

Powszechnym przekonaniem jest, że o wiele łatwiej jest niszczyć rzeczy niż je tworzyć. W kilku przypadkach być może faktycznie tak jest, jednak na pewno nie w przypadku budynków. Ich rozbiórka jest tak samo, a być może nawet bardziej skomplikowana, niż samo ich budowanie.

Metody rozbiórki

Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 3
Metody rozbiórki obiektów budowlanych

Jeśli ktoś chciałby dokonać rozbiórki obiektu budowlanego, może to zrealizować na kilka różnych sposobów, które różnią się między sobą metodyką działania, wykorzystanymi materiałami, oraz co oczywiste, poniesionym przez klienta kosztami usługi.

Do rozbiórki można zastosować metodę ręczna, maszynową, lub poprzez wyburzenie. To która z nich będzie najbardziej skuteczna, zależne jest od materiału z jakiego został wykonany obiekt budowlany, który ma zostać wyburzony, jak również od jego wielkości i usytuowania. W pewnych warunkach rozbiórka metodą wybuchową może okazać się całkowicie bezzasadna i nieopłacalna, np. gdy budynek jest drewniany (segregator aktów prawnych).

Charakterystyka sposobów rozbiórki

Ręczne wyburzanie budynku jest zdecydowanie najtańszym sposobem na rozebranie danej budowli. Na ogół taka forma realizowana jest w przypadku obiektów drewnianych, o niezbyt dużych gabarytach. Olbrzymim plusem tej metody jest możliwość wykorzystania powstałych w wyniku rozbiórki elementów budynków, lub rozliczenia się nimi z firmą realizującą proces rozbiórki, co jest częstą i chętnie stosowaną praktyką.

W przypadku budynków murowanych najbardziej efektywną metodą jest wyburzanie maszynowe. Obiekt usuwany jest przy pomocy ciężkiego sprzętu, co jest oczywiście szybkim i sprawnym sposobem, jednak nie pozostawiającym żadnych użytecznych resztek budynku.

Ostatnią wykorzystywaną metodą jest rozbiórka poprzez wyburzenie. Wykorzystywana jest do wyburzania obiektów o znacznych rozmiarach. Wbrew pozorom nie jest to tak szybka metoda jak można by pomyśleć. Etap końcowy polegający na efektownym złożeniu się budynku w wyniku eksplozji, poprzedzony jest kilku tygodniowym przygotowywaniem budynku i rozmieszczaniem w odpowiednich miejscach materiałów wybuchowych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 8 Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 9 Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 10
Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 11
Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 12 Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 13 Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 14
Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nowoczesny układ rurociągów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami