Blog

30.05.2018

Metody rozbiórki obiektów budowlanych

W artykule znajdziesz:

Metody rozbiórki obiektów budowlanych

Metody rozbiórki obiektów budowlanych

Powszechnym przekonaniem jest, że o wiele łatwiej jest niszczyć rzeczy niż je tworzyć. W kilku przypadkach być może faktycznie tak jest, jednak na pewno nie w przypadku budynków. Ich rozbiórka jest tak samo, a być może nawet bardziej skomplikowana, niż samo ich budowanie.

Metody rozbiórki

Metody rozbiórki obiektów budowlanych

Jeśli ktoś chciałby dokonać rozbiórki obiektu budowlanego, może to zrealizować na kilka różnych sposobów, które różnią się między sobą metodyką działania, wykorzystanymi materiałami, oraz co oczywiste, poniesionym przez klienta kosztami usługi.

Do rozbiórki można zastosować metodę ręczna, maszynową, lub poprzez wyburzenie. To która z nich będzie najbardziej skuteczna, zależne jest od materiału z jakiego został wykonany obiekt budowlany, który ma zostać wyburzony, jak również od jego wielkości i usytuowania. W pewnych warunkach rozbiórka metodą wybuchową może okazać się całkowicie bezzasadna i nieopłacalna, np. gdy budynek jest drewniany (segregator aktów prawnych).

Charakterystyka sposobów rozbiórki

Ręczne wyburzanie budynku jest zdecydowanie najtańszym sposobem na rozebranie danej budowli. Na ogół taka forma realizowana jest w przypadku obiektów drewnianych, o niezbyt dużych gabarytach. Olbrzymim plusem tej metody jest możliwość wykorzystania powstałych w wyniku rozbiórki elementów budynków, lub rozliczenia się nimi z firmą realizującą proces rozbiórki, co jest częstą i chętnie stosowaną praktyką.

W przypadku budynków murowanych najbardziej efektywną metodą jest wyburzanie maszynowe. Obiekt usuwany jest przy pomocy ciężkiego sprzętu, co jest oczywiście szybkim i sprawnym sposobem, jednak nie pozostawiającym żadnych użytecznych resztek budynku.

Ostatnią wykorzystywaną metodą jest rozbiórka poprzez wyburzenie. Wykorzystywana jest do wyburzania obiektów o znacznych rozmiarach. Wbrew pozorom nie jest to tak szybka metoda jak można by pomyśleć. Etap końcowy polegający na efektownym złożeniu się budynku w wyniku eksplozji, poprzedzony jest kilku tygodniowym przygotowywaniem budynku i rozmieszczaniem w odpowiednich miejscach materiałów wybuchowych.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami