Blog
Metody rozbiórki obiektów budowlanych
W artykule znajdziesz:
Metody rozbiórki obiektów budowlanych
Metody rozbiórki obiektów budowlanych
Powszechnym przekonaniem jest, że o wiele łatwiej jest niszczyć rzeczy niż je tworzyć. W kilku przypadkach być może faktycznie tak jest, jednak na pewno nie w przypadku budynków. Ich rozbiórka jest tak samo, a być może nawet bardziej skomplikowana, niż samo ich budowanie.
Metody rozbiórki
Jeśli ktoś chciałby dokonać rozbiórki obiektu budowlanego, może to zrealizować na kilka różnych sposobów, które różnią się między sobą metodyką działania, wykorzystanymi materiałami, oraz co oczywiste, poniesionym przez klienta kosztami usługi.
Do rozbiórki można zastosować metodę ręczna, maszynową, lub poprzez wyburzenie. To która z nich będzie najbardziej skuteczna, zależne jest od materiału z jakiego został wykonany obiekt budowlany, który ma zostać wyburzony, jak również od jego wielkości i usytuowania. W pewnych warunkach rozbiórka metodą wybuchową może okazać się całkowicie bezzasadna i nieopłacalna, np. gdy budynek jest drewniany (segregator aktów prawnych).
Charakterystyka sposobów rozbiórki
Ręczne wyburzanie budynku jest zdecydowanie najtańszym sposobem na rozebranie danej budowli. Na ogół taka forma realizowana jest w przypadku obiektów drewnianych, o niezbyt dużych gabarytach. Olbrzymim plusem tej metody jest możliwość wykorzystania powstałych w wyniku rozbiórki elementów budynków, lub rozliczenia się nimi z firmą realizującą proces rozbiórki, co jest częstą i chętnie stosowaną praktyką.
W przypadku budynków murowanych najbardziej efektywną metodą jest wyburzanie maszynowe. Obiekt usuwany jest przy pomocy ciężkiego sprzętu, co jest oczywiście szybkim i sprawnym sposobem, jednak nie pozostawiającym żadnych użytecznych resztek budynku.
Ostatnią wykorzystywaną metodą jest rozbiórka poprzez wyburzenie. Wykorzystywana jest do wyburzania obiektów o znacznych rozmiarach. Wbrew pozorom nie jest to tak szybka metoda jak można by pomyśleć. Etap końcowy polegający na efektownym złożeniu się budynku w wyniku eksplozji, poprzedzony jest kilku tygodniowym przygotowywaniem budynku i rozmieszczaniem w odpowiednich miejscach materiałów wybuchowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32