Metody technologiczne układania podłóg

Metody technologiczne układania podłóg
Metody technologiczne układania podłóg

W wyniku tego powstają nowe, właściwe dla tych materiałów metody technologiczne układania podłóg. Natomiast roboty związane z dotychczas stosowanymi materiałami podłogowymi (klepka z drewna twardego, posadzki z lastryka układanego na miejscu robót, posadzki skałodrzewne lub z płytek lastrykowych itp.) ulegają coraz większej i doskonalszej mechanizacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Na przykład w obecnym stanie mechanizacji nie wystarcza już zmechanizowanie tylko samego szlifowania posadzek drewnianych, lecz staje się konieczne zmechanizowanie również ich pastowania i froterowania, dokonywane za pomocą różnych urządzeń w różnych krajach, jak np. specjalne szczotki mechaniczne, polerki, maszyny do pastowania itp.

Podstawową maszyną do obróbki powierzchni posadzek z drewna twardego była jeszcze do niedawna cykliniarka, której zasadniczy schemat konstrukcyjny. Roboczym elementem cykliniarki jest obracający się ze znaczną prędkością wał 2 zaopatrzony w noże, umieszczony w dolnej części obudowy pomiędzy kółkami tocznymi 3. Przy przesuwaniu cykliniarki po posadzce noże wirującego wału roboczego jest rugują z niej warstwę drewna w postaci strużyn. Grubość strużyn reguluje się opuszczając lub podnosząc obudowę wraz z wałem roboczym za pomocą dźwigni 5 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jednakże maszyna ta powodowała szybkie niszczenie posadzek (ubytki w grubości posadzek stanowiły 1,00-?-1,25 mm, co odpowiada 0,8-1,0 kG/m2 strużyn) (uprawnienia budowlane). Dlatego obecnie stoi się na stanowisku, że cykliniarki mechaniczne mogą być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach (nierówno ułożona posadzka), natomiast z reguły należy stosować szlifierki mechaniczne, przy zastosowaniu których ubytki w grubości posadzek stanowią 0,25-y0,4 mm, co odpowiada 0,2-0,3 kG/m2.

Szlifierka do posadzek klepkowych

Pożytecznym urządzeniem do robót posadzkowych jest stolik parkieciarski, osadzony na czterech nóżkach (program egzamin ustny). Stolik ten wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 0,6 kW i może pracować jako frezarka, piła tarczowa i strugarka. Do szlifowania posadzek lastrykowych i podobnych stosuje się na budowach specjalne, przesuwane ręcznie szlifierki.

Szlifierka produkcji krajowej typu SL-1 do posadzek lastrykowych ma prędkość obrotową tarczy ściernej 500 obr/min, docisk roboczy 0,32-?-0,54 kG/cm2; niezbędna przy szlifowaniu woda skrapiająca szlifowaną powierzchnię spływa przez odpowiednią rurkę ze zbiorniczka umieszczonego nad obudowy przekładni kół stożkowych napędu tarczy szlifierskiej. Wydajność 5-?-10 m2/godz (opinie o programie).

W ostatnich latach wyprodukowano nowoczesne szlifierki do posadzek lastrykowych typu SM-12 (ZREMB) o wydajności niemal dwukrotnie większej niż szlifierki typu SL-1. Agregat typu ZM-10 do szlifowania posadzek kamiennych lastrykowych itp. wydajność - 30 m2/godz.

Do szlifowania i polerowania prefabrykowanych płytek granitowych, bazaltowych, marmurowych, piaskowcowych itp. służących do wykładania podłóg, jak również ścian stosować można stałą szlifierkę krajowej produkcji typu ST-1 umocowaną do ruchomego wysięgnika o możliwości zmiany zasięgu działania do 1470 mm. Zakres robót wykończeniowych nie ogranicza się do dotychczas omówionych robót tynkowych, malarskich i posadzkowych, chociaż stanowią one podstawowe roboty wykończeniowe (segregator aktów prawnych). W nowoczesnym budownictwie w krajach wysoko uprzemysłowionych stosuje się mechanizację także wszystkich robót wykończeniowych, pomocniczych i towarzyszących robotom podstawowym, głównie w postaci wprowadzania narzędzi zmechanizowanych oraz mikromaszyn.

Stosowanie zelektryfikowanych narzędzi rozpowszechniło się w ostatnich latach w krajach wysoko rozwiniętych w tempie, które można nazwać burzliwym. Obecny rozwój w zakresie konstrukcji i liczby typów tych narzędzi oraz zastosowań przewyższa osiągnięcia w tej dziedzinie zanotowane w ostatnich trzydziestu latach (promocja 3 w 1).

38 478

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


38 478

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !