Blog
Metody technologiczne układania podłóg
W artykule znajdziesz:
W wyniku tego powstają nowe, właściwe dla tych materiałów metody technologiczne układania podłóg. Natomiast roboty związane z dotychczas stosowanymi materiałami podłogowymi (klepka z drewna twardego, posadzki z lastryka układanego na miejscu robót, posadzki skałodrzewne lub z płytek lastrykowych itp.) ulegają coraz większej i doskonalszej mechanizacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Na przykład w obecnym stanie mechanizacji nie wystarcza już zmechanizowanie tylko samego szlifowania posadzek drewnianych, lecz staje się konieczne zmechanizowanie również ich pastowania i froterowania, dokonywane za pomocą różnych urządzeń w różnych krajach, jak np. specjalne szczotki mechaniczne, polerki, maszyny do pastowania itp.
Podstawową maszyną do obróbki powierzchni posadzek z drewna twardego była jeszcze do niedawna cykliniarka, której zasadniczy schemat konstrukcyjny. Roboczym elementem cykliniarki jest obracający się ze znaczną prędkością wał 2 zaopatrzony w noże, umieszczony w dolnej części obudowy pomiędzy kółkami tocznymi 3. Przy przesuwaniu cykliniarki po posadzce noże wirującego wału roboczego jest rugują z niej warstwę drewna w postaci strużyn. Grubość strużyn reguluje się opuszczając lub podnosząc obudowę wraz z wałem roboczym za pomocą dźwigni 5 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednakże maszyna ta powodowała szybkie niszczenie posadzek (ubytki w grubości posadzek stanowiły 1,00-?-1,25 mm, co odpowiada 0,8-1,0 kG/m2 strużyn) (uprawnienia budowlane). Dlatego obecnie stoi się na stanowisku, że cykliniarki mechaniczne mogą być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach (nierówno ułożona posadzka), natomiast z reguły należy stosować szlifierki mechaniczne, przy zastosowaniu których ubytki w grubości posadzek stanowią 0,25-y0,4 mm, co odpowiada 0,2-0,3 kG/m2.
Szlifierka do posadzek klepkowych
Pożytecznym urządzeniem do robót posadzkowych jest stolik parkieciarski, osadzony na czterech nóżkach (program egzamin ustny). Stolik ten wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 0,6 kW i może pracować jako frezarka, piła tarczowa i strugarka. Do szlifowania posadzek lastrykowych i podobnych stosuje się na budowach specjalne, przesuwane ręcznie szlifierki.
Szlifierka produkcji krajowej typu SL-1 do posadzek lastrykowych ma prędkość obrotową tarczy ściernej 500 obr/min, docisk roboczy 0,32-?-0,54 kG/cm2; niezbędna przy szlifowaniu woda skrapiająca szlifowaną powierzchnię spływa przez odpowiednią rurkę ze zbiorniczka umieszczonego nad obudowy przekładni kół stożkowych napędu tarczy szlifierskiej. Wydajność 5-?-10 m2/godz (opinie o programie).
W ostatnich latach wyprodukowano nowoczesne szlifierki do posadzek lastrykowych typu SM-12 (ZREMB) o wydajności niemal dwukrotnie większej niż szlifierki typu SL-1. Agregat typu ZM-10 do szlifowania posadzek kamiennych lastrykowych itp. wydajność - 30 m2/godz.
Do szlifowania i polerowania prefabrykowanych płytek granitowych, bazaltowych, marmurowych, piaskowcowych itp. służących do wykładania podłóg, jak również ścian stosować można stałą szlifierkę krajowej produkcji typu ST-1 umocowaną do ruchomego wysięgnika o możliwości zmiany zasięgu działania do 1470 mm. Zakres robót wykończeniowych nie ogranicza się do dotychczas omówionych robót tynkowych, malarskich i posadzkowych, chociaż stanowią one podstawowe roboty wykończeniowe (segregator aktów prawnych). W nowoczesnym budownictwie w krajach wysoko uprzemysłowionych stosuje się mechanizację także wszystkich robót wykończeniowych, pomocniczych i towarzyszących robotom podstawowym, głównie w postaci wprowadzania narzędzi zmechanizowanych oraz mikromaszyn.
Stosowanie zelektryfikowanych narzędzi rozpowszechniło się w ostatnich latach w krajach wysoko rozwiniętych w tempie, które można nazwać burzliwym. Obecny rozwój w zakresie konstrukcji i liczby typów tych narzędzi oraz zastosowań przewyższa osiągnięcia w tej dziedzinie zanotowane w ostatnich trzydziestu latach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32