Blog

Zaprawy cementowe zdjęcie nr 2
01.06.2022

Uziarnienie i rodzaj kruszywa

W artykule znajdziesz:

Zaprawy cementowe zdjęcie nr 3
Uziarnienie i rodzaj kruszywa

Ponadto stosowanie grubszych frakcji oznacza, że należy mieć większą liczbę pryzm segregowanego kruszywa i wobec tego dozowanie staje się odpowiednio bardziej skomplikowane. Może to być nieekonomiczne na małych budowach, lecz tam gdzie przewiduje się ułożenie dużych ilości betonu, dodatkowe wydatki związane z przygotowaniem masy betonowej mogą być jedynie marginesem oszczędności uzyskanych przez zmniejszenie zawartości cementu w mieszance. Wybór maksymalnej frakcji kruszywa może więc zależeć od posiadanego kruszywa i jego kosztu. Gdy kruszywo jest np. przesiewane na wyrobiskUj nie należy zwykle odrzucać największych frakcji, jeśli są one możliwe do zaakceptowania z przyczyn technicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Większość uwag poprzedniego podrozdziału ma zastosowanie również do rozważań o uziarnieniu kruszywa, ponieważ często jest bardziej opłacalne stosowanie materiałów miejscowych, nawet jeśli wymagają bardziej tłustej mieszanki (ale w założeniu, że masa betonowa nie będzie ulegała segregacji) niż sprowadzanie kruszywa o lepszym uziarnieniu z daleka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wielokrotnie już podkreślano, że chociaż istnieją pewne wymagania dotyczące dobrej krzywej uziarnienia, nie ma jednak uziarnienia idealnego i można wyprodukować doskonały beton przy szerokim zakresie uziarnień kruszywa. Uziarnienie ma wpływ na proporcje mieszanki o pożądanej urabialności i na stosunek wodno-cementowy; im grubsze uziarnienie, tym można stosować chudszą mieszankę, lecz jest to prawdziwe jedynie do pewnych granic, ponieważ bardzo chuda mieszanka nie będzie spoista bez odpowiedniej ilości drobnych ziaren (uprawnienia budowlane).

Stosunek kruszywa do cementu

Jest jednak możliwe odwrócenie kierunku wyboru, tj. po ustaleniu stosunku cementu do kruszywa (np. dla dużych masywów betonowych może być pożyteczna chuda mieszanka) uziarnienie należy dobrać w ten sposób, aby można było uzyskać beton o danych proporcjach wody, cementu, kruszywa i odpowiedniej urabialności. Istnieją oczywiście pewne granice zewnętrzne, które nie pozwalają na uzyskanie dobrego betonu (program egzamin ustny).

Należy również wziąć pod uwagę rodzaj kruszywa, którego tekstura powierzchni, kształt i inne właściwości mają poważny wpływ na ilościowy stosunek kruszywa do cementu potrzebnego do uzyskania wymaganej urabialności przy danym stosunku wodno-cementowym. Przy projektowaniu mieszanki już na samym początku jest więc istotna znajomość rodzaju kruszywa, jakie jest do dyspozycji (opinie o programie).

Ważną cechą odpowiedniego kruszywa jest jednorodność jego uziamienia. W przypadku kruszywa grubego uzyskuje się to stosunkowo łatwo, magazynując oddzielnie poszczególne frakcje. Jednak konieczna jest duża staranność w zachowaniu jednorodności uziarnienia kruszywa drobnego, a jest to szczególnie ważne, gdy zawartość wody w mieszance jest kontrolowana przez operatora betoniarki na podstawie stałej urabialności; gwałtowna zmiana w kierunku frakcji drobniejszych wymaga dodatkowej wody dla utrzymania tej samej urabialności, co oznacza równocześnie niższą wytrzymałość danego zarobu betonu. Również nadmiar kruszywa drobnego może uniemożliwić całkowite zagęszczenie, co również prowadzi do spadku wytrzymałości (segregator aktów prawnych).

Wynika stąd, że podczas gdy wąskie przedziały normowe dla uziarnienia kruszywa mogą być zbyt ograniczające, ważne jest, aby wahania uziarnienia kruszywa w poszczególnych zarobach nie przekraczały wyznaczonych granic. Wszystkie rozpatrzone dotychczas czynniki, wyłącznie ze stosunkiem wodno-cementowym, określają wzajemnie stosunek kruszywa do cementu w danej mieszańce. Aby uzyskać wyraźny obraz różnych wpływów, należy powrócić raz jeszcze do rys. 10-1. Dobór stosunku kruszywa do cementu jest dokonywany w oparciu o osobiste doświadczenie osoby projektującej mieszankę lub wykresy i tablice opracowane na podstawie szczegółowych badań laboratoryjnych. Najczęściej stosuje się ten drugi sposób wykorzystując jako zasadę tablice (promocja 3 w 1). Poprawiona wersja tych tablic będzie podawać zawartość kruszywa i cementu w kg/m3.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zaprawy cementowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zaprawy cementowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zaprawy cementowe zdjęcie nr 8 Zaprawy cementowe zdjęcie nr 9 Zaprawy cementowe zdjęcie nr 10
Zaprawy cementowe zdjęcie nr 11
Zaprawy cementowe zdjęcie nr 12 Zaprawy cementowe zdjęcie nr 13 Zaprawy cementowe zdjęcie nr 14
Zaprawy cementowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zaprawy cementowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zaprawy cementowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami