Blog
Metody uprzemysłowione
W artykule znajdziesz:
W literaturze naukowej i fachowej problematykę technologiczności rozwiązań budowlanych uwzględniono - jak dotychczas - w niewielkiej liczbie artykułów i książek. Przyczyn tego stanu można się doszukiwać z jednej strony w zbyt krótkim okresie rozwoju metod uprzemysłowionych w budownictwie, z drugiej zaś strony w potrzebie ochrony interesów przedsiębiorstw i firm, które swoje osiągnięcia w tej dziedzinie wykorzystują w przetargach i licencjach (program uprawnienia budowlane na komputer). Dotychczas nie zostały też dostatecznie w nauce wyjaśnione związki między jakością technologiczną a ogólną jakością końcową wyrobów, na której temat istnieją już dość szerokie omówienia, poparte szeregiem badań i analiz w ramach działalności naukowej nazywanej kwalitologią.
Istnieje wiele różnych poglądów na sposoby przeprowadzania oceny technologiczności rozwiązań projektowych, szczególnie rozwiązań opracowanych systemowo (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do podstawowych sposobów można zaliczyć:
- ocenę w wyniku zbadania wszystkich podstawowych cech technologiczności rozwiązań budowlanych ze szczególnym zwróceniem uwagi na przyczyny powodujące nadmierną pracochłonność, brak efektywnego wykorzystania maszyn i urządzeń oraz na przyczyny mające ujemny wpływ na poziom jakości robót i tempo realizacji poszczególnych procesów (uprawnienia budowlane),
- ocenę w wyniku analizy i podsumowania wyłącznie ogólnego nakładu robocizny w wytwórni, transporcie oraz na placu budowy (program egzamin ustny).
Analiza nakładów robocizny
Pierwszy sposób oceny - na podstawie zbioru jednolitych kryteriów i mierników - daje niewątpliwie prawidłowy obraz jakości technologicznej oraz może być niezwykle przydatny do podejmowania odpowiednich decyzji technicznych i gospodarczych. Wymaga on jednak długiego czasu, dużych nakładów i dość licznej kadry badawczej. Natomiast drugi sposób oceny - wyłącznie w wyniku znajomości osiąganych sumarycznych nakładów robocizny na realizację budynków w danym systemie budowania - nie stwarza szczegółowych podstaw do doskonalenia rozwiązań, daje tylko sygnał do szukania przyczyn powodujących niekorzystne rezultaty. Wydaje się, że pierwszy sposób oceny technologiczności jest efektywniejszy, co potwierdzają przeprowadzone ostatnio badania i analizy podstawowych systemów budownictwa ogólnego (opinie o programie).
Analizy nakładów robocizny (drugi sposób oceny), szybkości realizacji i dotrzymywania cyklu wznoszenia budynków prowadzone przez różne instytuty [14], nawet w dość szerokim zakresie, nie bardzo mogą być wykorzystane do oceny jakości technologicznej rozwiązań systemowych. W wielu przypadkach bowiem wyniki i rezultaty badań są nieporównywalne i nie mogą służyć jako podstawa do jednoznacznych wniosków. Spowodowane jest to przede wszystkim:
- różnorodną zabudową przestrzenną,
- różnorodną strukturą mieszkań w badanych budynkach,
- różnorodnym normatywem mieszkaniowym,
- różnym poziomem techniczno-organizacyjnym przedsiębiorstw wykonawstwa budowlanego,
- zróżnicowanym współczynnikiem zmianowości pracy na poszczególnych budowach,
- zróżnicowanym współczynnikiem wyposażenia poszczególnych przedsiębiorstw w sprzęt,
- różnym poziomem przygotowania zawodowego i wydajności pracy brygad roboczych,
- różnymi warunkami atmosferycznymi (segregator aktów prawnych).
Prefabrykowane konstrukcje betonowe i żelbetowe stanowią i będą nadal jeszcze stanowić większość zadań realizacyjnych budownictwa ogólnego (mieszkaniowego i użyteczności publicznej). Wynika to z dotychczasowych inwestycji w przemyśle budownictwa mieszkaniowego, z poczynionych przygotowań oraz zamierzonego rozwoju uprzemysłowienia metod realizacji procesów budowlanych (promocja 3 w 1). Szacunkowo można ocenić, że w okresie 1986 - 1990 objętość tych konstrukcji wyniesie w dalszym ciągu kilkadziesiąt milionów metrów sześciennych prefabrykatów różnych rodzajów i typów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32