Blog
Warunki pielęgnacji
W artykule znajdziesz:
Warunki pielęgnacji
Warunki pielęgnacji a energia sieciowa kamienia cementowego. Z wykresu że przerywając pielęgnację wodną betonu uzyskuje się przez kilka następnych dni szybszy przyrost wytrzymałości betonu na powietrzu niż w wodzie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po kilkunastu dniach wytrzymałości betonów przechowywanych na powietrzu i w wodzie wyrównują się, a następnie obserwuje się dalszy znaczny przyrost wytrzymałości dla pielęgnacji wodnej przy zahamowaniu tego przyrostu dla pielęgnacji powietrznej. Zjawisko to było zaobserwowane przez wielu badaczy, m. in. przez A. Kleinlogela, II. Burchartza, P. Herrmanna, A. Hummla, O. Grafa, G. D. Ciskreliego, W. Nowarę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powodem znacznego okresowego wzrostu wytrzymałości betonu po przerwaniu pielęgnacji wodnej jest wg W. Nowary wzrost energii sieciowej kamienia cementowego spowodowany większym zbliżeniem do siebie uwodnionych minerałów cementu.
Ponadto na skutek niedoboru wody następuje szybsza krystalizacja i wysychanie już utworzonego gelu, co zwiększa znacznie wytrzymałość powstałego szkieletu kamienia cementowego. W dalszej konsekwencji niedobór wody powoduje jednak zahamowanie procesu hydratacji nieuwodnionych części ziarn cementowych i w rezultacie niższą wytrzymałość betonu niż przy ciągłej pielęgnacji wodnej (uprawnienia budowlane).
Zasób energii sieciowej w kamieniu cementowym, będący sumą energii wszystkich wiązań występujących pomiędzy elementami jego sieci strukturalnej, zależy od ilości jonów spoiwa uczestniczących w danej chwili w wiązaniach, od ilości więzi, w których uczestniczy każdy jon więzi, oraz od rodzaju i wielkości poszczególnych sił więzi.
Siły te w dużym stopniu zależne są od ilości wody zawartej w kamieniu cementowym, a ściśle od wielkości sił pola elektrostatycznego tworzącego się pomiędzy elementami sieci strukturalnej wiążącego cementu, jak również od odległości środków ciężkości tych elementów (program egzamin ustny).
Drobiny wodne
Poszczególne jony tworzące kryształy i koloidy występujące w spoiwie cementowym są powiązane między sobą głównie siłami walencyjnymi.
We wzajemnych połączeniach występują jeszcze wiązania jon-dipol, dipol- -kwadrupol, dipol-oktapol, jon-dipol wzbudzony i dipol trwały-dipol wzbudzony. Siły w tych wiązaniach są też proporcjonalne do iloczynów ładunków i momentów dipolowych, zaś odwrotnie proporcjonalne do odległości r w potęgach od trzeciej do siódmej (opinie o programie).
Przy dostatecznej ilości wody w kamieniu cementowym, w wyniku istniejącego w układzie cement - woda potencjału termodynamicznego dochodzi do ciągłego narastania wiązań trwałych, walencyjnych, a tym samym do wzrostu energii sieciowej wynikającego głównie z powiększenia ilości mostków tlenowych łączących ze sobą tetraedry krzemu.
Równocześnie jednakże nadmiar wody powoduje, że dość istotną rolę w rozpatrywanym układzie odgrywają siły polaryzacji działające pomiędzy drobinami wody. Tworzą się wówczas na jonach spoiwa mineralnego wielowarstwowe osłonki dipolowe, kwadru-, a nawet oktapolowe, które, powiększając odległości środków ciężkości pomiędzy jonami czy też pomiędzy nawarstwioną liczbą dipoli a jonami, wywołują ,,pozorny” spadek energii sieciowej kamienia cementowego.
Omawiane drobiny wodne, wiązane znacznie słabszymi siłami polaryzacji, umiejscowić się mogą w zasadzie jedynie między łańcuchami i wstęgami krzemianowymi jako wiążącymi się znacznie trwalszymi wiązaniami walencyjnymi.
Wodę tego typu J. Grzymek nazywa wśródwstęgową, a D. G. Sałmonow - zeolityczną (segregator aktów prawnych).
Ze schematu można wywnioskować, że w przypadku nawarstwienia się spolaryzowanych drobin wody,
wywołanego jej nadmiarem, może nastąpić osłabienie sił polaryzacji działających w kierunku prostopadłym do przebiegających równolegle względem łańcuchów krzemianowych i łańcuchów wodnych.
W efekcie tych rozważań należy stwierdzić, że przy pielęgnacji wodnej na stępuje szybki wzrost energii sieciowej kamienia cementowego w wyniku po wstawania nowych produktów hydratacji.
Nagle przerwanie pielęgnacji wodnej powoduje dodatkowy wzrost energii sieciowej w wyniku zbliżenia do siebie środków ciężkości jonów kryształów i koloidów kamienia cementowego, spowodowanego zmniejszeniem się ilości wody wśródwstęgowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32