Blog

14.03.2022

Miareczkowanie kulometryczne

W artykule znajdziesz:

Miareczkowanie kulometryczne

Miareczkowanie kulometryczne - oznaczanie substancji w wyniku reakcji z odczynnikiem wytwarzanym elektrolitycznie prądem o stałym natężeniu; wynik końcowy uzyskuje się na podstawie pomiaru natężenia prądu elektrolizy i czasu wytwarzania odczynnika. Miareczkowanie oscylometryczne - miareczkowanie, w którym punkt końcowy wyznacza się za pomocą pomiaru zmian częstotliwości oraz natężenia prądu w specjalnym obwodzie oscylacyjnym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Miareczkowanie potencjometryczne - miareczkowanie, w którym punkt końcowy wyznacza się za pomocą pomiaru zmian potencjału elektrody wskaźnikowej. Miareczkowanie radiometryczne - miareczkowanie. w którym czynnik miareczkujący lub substancja miareczkowana są znaczone wskaźnikiem promieniotwórczym, a punkt końcowy wyznacza się za pomocą pomiaru radiometrycznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Miareczkowanie spektrofotometryczne, miareczkowanie fotometryczne, miareczkowanie fotokolorymetryczne - miareczkowanie, w którym punkt końcowy wyznacza się za pomocą spektrofotometru na podstawie załamania na krzywej zależności absorpcji od objętości dodanego odczynnika (uprawnienia budowlane).

Miareczkowanie strąceniowe - miareczkowanie roztworem mianowanym, który z oznaczanym składnikiem tworzy trudno rozpuszczalny osad miareczkowanie termometryczne - miareczkowanie, w którym punkt końcowy miareczkowania wyznacza się na podstawie zmian temperatury roztworu (cieczy lub gazu) miareczkowanego spowodowanych ciepłem reakcji miareczkowanie turbidymetryczne, miareczkowanie heterometryczne - miareczkowanie, w którym punkt końcowy wyznacza się na podstawie załamania krzywej zmian zmętnienia w zależności od objętości dodanego odczynnika miareczkowanie wizualne - miareczkowanie, w którym punkt końcowy miareczkowania rozpoznawany jest wizualnie (na podstawie zmiany barwy, pojawienia się lub zaniku fluorescencji itp.) (program egzamin ustny).

Miarka typograficzna

Miarka typograficzna, typometr - przymiar liniowy płaski, trójgraniasty lub zwojowy, zawierający podziałkę metryczną (w mm i cm) i typograficzną (najczęściej 6 i 12, 8 i 10 punktów typograficznych) stosowany do mierzenia wymiarów składu (opinie o programie).

Miarkownik powietrza, miarkownik ciągu - urządzenie do samoczynnego utrzymywania, w kotle centralnego ogrzewania, stałej temperatury zasilania (kotły wodne) lub stałego ciśnienia pary (kotły parowe); m.p. ma wmontowany w kocioł czujnik reagujący na zmiany temperatury lub ciśnienia i urządzenie regulujące ilość dopływającego powietrza miarmaszyna - powierzchniarka miarole - drobne, puste przestrzenie w skalach magmowych, ograniczone ścianami i krawędziami kryształów różnych minerałów, stanowiące pozostałość po gazowych składnikach skrystalizowanej magmy miazga drzewna —» ścier (drzewny) miazga twórcza (drzewa) - cienka warstwa komórek w drzewie znajdująca się między bielem właściwym a korą, w której powstają nowe komórki drzewne.

Miąższość - geol. grubość warstwy skały; m. rzeczywista jest w warstwach pochyłych mniejsza od m. pozornej widocznej na powierzchni lub uzyskanej pomiarem prostopadłym miąższość drewna - objętość drewna ustalona na podstawie pomiaru jego długości i średnicy - w wypadku drewna okrągłego, a długości, grubości i szerokości - przy pomiarze materiałów tartych, sklejki, oklein, obłogów i płyt miąższość gleb - grubość wszystkich warstw glebowych od powierzchni gleby do skały macierzystej nie zmienionej przez procesy glebotwórcze; waha się w bardzo szerokich granicach, od kilku lub kilkunastu centymetrów do dwóch i więcej metrów (segregator aktów prawnych).

Micela celulozy — wiązka makromolekuł celulozy ułożonych względem siebie równolegle i powiązanych siłami międzycząsteczkowymi; odznacza się właściwościami krystalicznymi micela koloidowa - cząstka koloidowa naładowana elektrycznie i otoczona warstwą związanych z nią cząstek rozpuszczalnika; występowanie miceli w roztworach koloidalnych powoduje wrażliwość takich roztworów na działanie pola elektrycznego. Miech formierski - miech ręczny do wydmuchiwania z formy kurzu i okruchów odpadniętej masy formierskiej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami