Blog

23.07.2018

Miejsca gromadzenia odpadów stałych na działce budowlanej

W artykule znajdziesz:

Miejsca gromadzenia odpadów stałych na działce budowlanej


Właściciel działki budowlanej, planując jej zagospodarowanie, musi ustalić również miejsca gromadzenia odpadów stałych. Decyzja jest uwarunkowana rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, które szczegółowo określa, jak powinna być rozplanowana działka budowlana, z uwzględnieniem miejsca gromadzenia odpadów stałych. Jakie są więc najważniejsze wytyczne?Miejscami do gromadzenia odpadów według rozporządzenia mogą być:

  • zadaszone osłony lub pomieszczenia o pełnych bądź ażurowych ścianach; 
  • wyodrębnione pomieszczenia w budynku, które odpowiadają wymogom opisanym dokładniej w rozporządzeniu;
  • - utwardzone place, na których ustawione będą kontenery z zamykanymi otworami do wrzucania odpadów; 
  • utwardzone place z otworami do wrzucania odpadów, znajdującymi się na ziemi oraz kontenerami osadzonymi pod ziemią lub częściowo pod ziemią.

    Oferta: Program do nauki na uprawnienia budowlane dostępny jest w wersji na komputer oraz na telefon. Na egzamin ustny przygotujesz się z trybem Egzamin Ustny 2018. Opinie o nas możesz przeczytać w zakładce Opinie o programie. Sprawdź również nasz segregator.

Wytyczne

Nie są to wszystkie wytyczne, jakie określił Minister Infrastruktury. Dodatkowo nakazuje on, by dojście od miejsca dojazdu śmieciarki do miejsca gromadzenia odpadów stałych było utwardzone, aby dostęp do odpadów nie był ograniczony, a ich transport do śmieciarki przebiegał sprawnie. W przypadku budynków wielorodzinnych, miejsca gromadzenia odpadów stałych powinny być dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Kolejnym bardzo ważnym elementem przy ustalaniu miejsca gromadzenia odpadów stałych, są odległości. Jeśli działka budowlana służy zabudowie jednorodzinnej, sprawa jest prosta i odległości nie mają takiego znaczenia. Jednak w przypadku zabudowy wielorodzinnej, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Minimalne odległości

Rozporządzenie określa tutaj minimalne odległości miejsca gromadzenia odpadów stałych:

  • 3 metry od miejsca, gdzie kończy się działka budowlana;
  • 10 metrów od okien i drzwi budynków, w których mieszkają ludzie;
  • 10 metrów od placów zabaw dla dzieci, boisk sportowych i miejsc rekreacyjnych.

Rozporządzenie określa także dodatkowe warunki, jakie powinna spełnić prawidłowo zagospodarowana działka budowlana. Spełnienie tych warunków gwarantuje, że żaden urząd ani sąsiad nie będzie mógł mieć uzasadnionych pretensji do właściciela działki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami