Blog

02.06.2020

Budynki przemysłowe

W artykule znajdziesz:

Budynki przemysłowe

Budynki przemysłowe

Budynki przemysłowe, jak wszystkie inne, składają się z elementów nośnych i wykończeniowych. Do elementów nośnych zaliczamy fundamenty, ściany, szkielety, stropy i konstrukcje przekryć dachowych. Elementami wykończeniowymi są ściany działowe i wypełniające, wrota, okna, drzwi, świetliki, posadzki oraz wyposażenie instalacyjne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sposób posadowienia budynków przemysłowych zależy od rodzaju obciążeń przenoszonych przez konstrukcję budynku i warunków gruntowych. Budynki przemysłowe są stawiane zarówno na fundamentach płytkich, jak i głębokich. Ściany budynków przemysłowych ze względu na sposób wykonania można podzielić na: monolityczne, murowane, prefabrykowane. Ściany monolityczne wykonuje się najczęściej z betonu zwykłego lub na lekkim kruszywie w deskowaniach przestawnych. Beton zbrojony stosuje się w budynkach magazynowych, gdyż składowany materiał może wywierać parcie poziome na ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ściany murowane z cegły zwykłej, silikatowej lub bloczków gazobetonowych są stosowane bardzo często. Czasem, gdy zależy na oświetleniu bez widoczności i niepotrzebne jest wietrzenie przez okna, wykonuje się ściany z luksferów.

Ściany z elementów prefabrykowanych są projektowane z reguły jako złożone. Prostym rozwiązaniem jest ściana o zewnętrznej płycie żelbetowej, pustce powietrznej i wewnętrznej płycie z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, pilśniowej, paździerzowej itp. W Polsce i Związku Radzieckim rozpowszechnione są stypizowane elementy ścienne złożone z żelbetowej płyty żebrowej wypełnionej lekkim betonem ocieplającym, pokrytym od wewnątrz tynkiem. W budynkach nie- ocieplonych stosowane są same płyty bez wypełnienia ocieplającego. Przy dużych rozmiarach pól szkieletu stosowane są też wypełnienia w postaci rusztu żelbetowego, którego pola zapełnia się czasem elementami okiennymi lub elementami osłonowymi (uprawnienia budowlane).

Na Zachodzie rozpowszechniły się wypełniające (osłonowe) elementy pokryte od zewnątrz blachą emaliowaną, od wewnątrz płytą z tworzyw sztucznych lub azbestowo-cementową i ocieplone warstwą korka, spienionego tworzywa sztucznego, wełną mineralną itp. Ściany zewnętrzne powinny być tak skonstruowane, aby:
a) przenosiły bez szkodliwych odkształceń ciężar własny i ewentualnie inne obciążenia,
b) nie ulegały uszkodzeniom od zmian termicznych,
c) były odporne na wpływy atmosferyczne,
d) zapewniały dobrą izolację dźwiękową, cieplną, wzrokową itp., zależnie od przeznaczenia budynku,
e) miały ładny wygląd zewnętrzny,
f) zabezpieczały przed pożarem,
g) były łatwe do konserwacji.

Ściany wewnętrzne

Ścianom wewnętrznym stawia się również powyższe wymagania (program egzamin ustny)..
Z punktu widzenia konstrukcyjnego rozróżnia się ściany nośne, usztywniające konstrukcję i spełniające tylko zadania izolacyjne.
Ściany nośne monolityczne są wykonywane z betonu zwykłego lub na lekkim kruszywie jako zbrojone i niezbrojone, zależnie od wielkości przenoszonych obciążeń.
Ściany nośne murowane nie wchodzą w zakres budownictwa betonowego nawet w przypadku wykonywania ich z cegły cementowej lub bloczków betonowych (opinie o programie).

Ściany nośne prefabrykowane są zestawiane z płyt fałdowych, żebrowych lub wielokanałowych. Płyty mogą być jednolite z betonu zwykłego lub na lekkim kruszywie oraz złożone, tj. o wyraźnej warstwie nośnej, warstwie izolacyjnej i fakturowej. Wysokość płyt projektuje się równą wysokości jednej lub kilku kondygnacji.
Płyty ścienne wymiaruje się tak samo jak słupy, przyjmując te same ograniczenia smukłości (segregator aktów prawnych).
Ściany usztywniające w budynkach halowych mogą być też zestawiane z płyt pełnych, żebrowych, wielokanałowych, lub jeśli tworzą ścianę zewnętrzną - wielowarstwowych. Konstrukcja płyt usztywniających nie różni się od płyt ścian nośnych.

Mając kąty obrotu cp-, można je przyjąć za kąt y odkształcenia płyty ściennej i znaleźć r = yG oraz sprawdzić naprężenia główne w płycie.
Wypełnienie pól szkieletu, pełniące tylko zadanie izolacyjne, wykonuje się z płyt pełnych z lekkiego betonu i płyt wielowarstwowych (promocja 3 w 1).

Na Zachodzie rozpowszechniły się płyty złożone z blachy emaliowanej jako warstwy zewnętrznej, izolacji z korka, ze spienionych tworzyw sztucznych itp. materiałów oraz od wewnątrz płyty z tworzyw sztucznych, paździerzy, płyt pilśniowych itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami