Blog

Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 2
08.09.2021

Miejsce budowy

W artykule znajdziesz:

Miejsce budowy

Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 3
Miejsce budowy

Pod względem przepuszczalności grodzą powinna być tak szczelna, aby spełniła swe zadanie, co nastąpi jeżeli grodzą i grunt pod nią będą przepuszczać tylko tyle wody, aby napływ nie przewyższał wydajności pomp, którymi się dysponuje, oraz aby w dnie nie powstało zjawisko przebicia lub upłynnienia się gruntu, które może się stać przyczyną zawalenia się grodzy i gwałtownego wtargnięcia wody na miejsce budowy.

Ze względu na koszt pompowania celowe jest, by szczelność grodzy była jak największa a nawet zupełna, jednakże nie należy dążyć do tego za wszelką cenę. Należy wybrać takie rozwiązanie, przy którym suma kosztów budowy grodzy i pompowania przez okres budowy danego obiektu będzie najmniejsza (program uprawnienia budowlane na komputer).
Istotne jest ustalenie rzędnej wierzchu grodzy. Wierzch grodzy powinien być założony na ok. 50 cm powyżej tego najwyższego poziomu wody, przed którym miejsce budowy ma być zabezpieczone. W miarę możności powinien to być najwyższy spodziewany poziom wody.
Sytuacja grodz zależy całkowicie od usytuowania budowli, której wykonaniu grodzą ma służyć.
Jeżeli budowla ta znajduje się „na środku” obszaru zalanego wodą, w oddaleniu od jego brzegów, wówczas grodzę zakłada się jako zamknięty (najczęściej prostokątny) „pierścień” otaczający przyszłe miejsce budowy.

Jeżeli budowla leży w pobliżu wysokiego, niezalewanego przez wodę brzegu, wówczas grodzę zakłada się w taki sposób, aby odgradzała miejsce budowy od strony wody i łączyła się obu końcami z brzegiem.
Końce grodzy powinny być tak założone, aby woda nie mogła wokół nich wtargnąć w jej obręb. Z tych względów, jeżeli wysoki brzeg jest nie obudowany, końce grodzy muszą być wpuszczone weń na odpowiednią długość, jeżeli zaś brzeg jest obudowany trwałą i wystarczająco wysoką konstrukcją, np. nabrzeżem, wówczas końce grodzy muszą łączyć się z nim w sposób szczelny.
W budownictwie portowym często grodzą zamyka się basen w celu wykonania w nim robót budowlanych, np. przy budowie lub odbudowie nabrzeży.

Można potem z basenu odpompować wodę (częściowo lub całkowicie), a zamierzone roboty przeprowadzić na sucho (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy silnym dopływie wody gruntowej do basenu od strony lądu zakłada się zwykle dodatkowo wokół basenu wieńce studni wierconych, połączonych rurami (lewarami) z agregatami pompowymi i za ich pomocą obniża się sztucznie poziom wody gruntowej wokół basenu tak, że przestaje ona doń dopływać.

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Grodze należy tak zaprojektować, aby w przestrzeni przez nią otoczonej zmieściła się nie tylko projektowana budowla, ale również, aby było zapewnione niezbędne miejsce na ustawienie sprzętu, deskowań i rusztowań na podręczne składy materiałowe (główne składy materiałów zakłada się na brzegu) oraz na pasy komunikacyjne wokół budowli i wewnętrznej strony grodzy (uprawnienia budowlane). Pasy te są niezbędne ze względu na organizację robót przy wykonywaniu fundamentów, jak i konieczność wykonywania stałej, dokładnej inspekcji stanu grodzy na całej jej długości.
Grodze mogą być wykonane w różny sposób. W warunkach portowych, gdy brak zwykle miejsca oraz gdy dno jest miękkie i pozwala na wbijanie w siebie pali, najczęściej stosowane są grodze ze ścianek szczelnych: pojedynczych, podwójnych lub kolistych (program egzamin ustny).

Ścianka szczelna w rzadkich wypadkach tylko może być wystarczająca jako grodzą, gdyż nie ma potrzebnej szczelności, a po wtóre, najczęściej, jeżeli grunt pod grodzą jest przepuszczalny, droga, jaką woda ma do przebycia w gruncie wokół ścianki, jest za krótka, aby zabezpieczyć dostatecznie miejsce budowy przed jej napływem (opinie o programie). Z tych powodów ściankę szczelną należy obsypywać piaskiem, przy czym można tego dokonać w dwojaki sposób:
- od strony wody,
- od strony miejsca budowy (segregator aktów prawnych).

Pierwszy sposób jest o tyle lepszy, że wymaga zwykle mniejszej długości ścianki i mniejszej przestrzeni w obrębie placu budowy, a w konsekwencji mniejszego nakładu energii na pompowanie wody. Wadą jego jest natomiast, że z powodu jednostronnego naporu wody i nasypu ścianka musi być bardzo mocna, a więc kosztowna, a co najważniejsze, grodzą taka jest niekorzystna pod względem hydrologicznym. Linie prądu wody, przepływającej pod grodzą, obrazują, że u podnóża ścianki od strony miejsca budowy grunt może być bardzo łatwo upłynniony, co prowadzi z reguły do zawalenia się grodzy i zalania miejsca budowy. Aby temu zapobiec, głębokość wbicia ścianki musi być równa co najmniej różnicy poziomów pomiędzy poziomem wody na zewnątrz grodzy a dnem wykopu na placu budowy. Jest to warunek, który znacznie podnosi koszt ścianki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 8 Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 9 Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 10
Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 11
Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 12 Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 13 Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 14
Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki środowiska przyrodniczego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami