Blog
Miejsce gromadzenia odpadów
W artykule znajdziesz:
Obowiązki związane z miejscem gromadzenia odpadów stałych
Spółdzielnie Mieszkaniowo Budowlane mają wobec użytkowników lokali szereg obowiązków, które powinny być ujęte w
regulaminie, dotyczącym porządku domowego oraz zasad współżycia społecznego (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Spółdzielnia Mieszkaniowo Budowlana i jej obowiązki. Spółdzielnia, jako zarządca, powinna dbać o stan sanitarno-porządkowy budynków, ich otoczenia oraz pomieszczeń i urządzeń części wspólnej, czyli klatek schodowych, korytarzy piwnicznych, pralni i suszarni, portali, chodników, placów manewrowych i miejsc postojowych (program na komputer). Do niej należy również troska o tereny zielone, place zabaw oraz miejsca gromadzenia odpadów stałych (program na telefon).
Miejsce gromadzenia odpadów stałych - przepisy prawne
O miejscu gromadzenia odpadów stałych mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (opinie o programie).
Na działce należy więc wyznaczyć miejsce na pojemniki przeznaczone do czasowego gromadzenia odpadów stałych, uwzględniając możliwość ich segregacji (segregator aktów prawnych).
Na takie miejsca nadają się:
- zadaszone przestrzenie bądź pomieszczenia ze ścianami (pełnymi lub ażurowymi);
- pomieszczenia wyznaczone do tego celu w budynku, z posadzką znajdującą się powyżej poziomu powierzchni dojazdu dla pojazdów odbierających odpady (nie wyżej jednak niż 0,15 m), a także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzone w odpowiedni daszek, zmywalne ściany i podłogi, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną i sztuczne oświetlenie;
- utwardzone place przeznaczone do ustawianie kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.
Miejsce, pomiędzy wejściami do pomieszczeń a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek, musi być utwardzone, aby umożliwić przemieszczanie pojemników wyposażonych w kółka lub przewożenie ich na wózkach (promocja 3 w 1).
Ważna jest również odległość miejsc przeznaczonych na pojemniki i kontenery. Nie powinna być mniejsza niż 10 m od okien i drzwi budynków zamieszkałych (program egzamin ustny).
Na uwagę zasługuje też wprowadzona zmiana, dotycząca zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej. Dopuszcza ona w tych miejscach możliwość gromadzenia odpadów bez konieczności zachowania odpowiednich odległości.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32