Blog

Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 2
05.10.2022

Miejscowe osłabienia betonu

W artykule znajdziesz:

Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 3
Miejscowe osłabienia betonu

Prawdopodobieństwo, że takie fakty wystąpiły jest dość znaczne. Dlatego też, w przypadku analizowania jakości betonu w konstrukcji betonowanej w obniżonych temperaturach z zastosowaniem różnego rodzaju zabezpieczeń, istnieje konieczność możliwie szczegółowego rozpoznania nie tylko przeciętnej wytrzymałości betonu, lecz również obszarów miejscowych osłabień (program uprawnienia budowlane na komputer).

Miejscowe osłabienie betonu wynikać może także z braku wody niezbędnej do wiązania i twardnienia betonu. Tego rodzaju uszkodzenia występują w warstwach powierzchniowych betonu poddanych po zabetonowaniu operacji słonecznej, a niedostatecznie polewanych, najczęściej w górnych partiach płyt stropowych. Znane są przypadki nie tylko obniżenia wytrzymałości w takiej warstwie, lecz również całkowitego braku wytrzymałości, wynikającego z braku wody niezbędnej do procesu wiązania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Istnieje również możliwość wystąpienia wewnątrz betonu pustek lub miejsc o znikomej wytrzymałości. Poza rzadkimi przypadkami gniazd niezwiązanego kruszywa, wymienić tu trzeba dość częste przypadki tworzenia się kawern w miejscach dużego zagęszczenia krzyżujących się prętów zbrojenia, przypadki zabetonowania kawałków drewna czy innych odpadów, niezapełnienie celowo wytworzonych otworów w betonie (np. na kotwie) itp. Stwierdzenie istnienia w betonie tego rodzaju miejscowych osłabień jest praktycznie niemożliwe. Jedyną wskazówką mogą tu być nie tłumaczące się innymi przyczynami niewłaściwości pracy konstrukcji (zarysowania, ugięcia), które sygnalizować mogą tego rodzaju osłabienia (uprawnienia budowlane).

Miejscowe osłabienia betonu powstałe w trakcie eksploatacji konstrukcji to przede wszystkim poza nie wymagającymi komentarzy uszkodzeniami mechanicznymi np. w postaci wykruszenia naroży ubytki lub osłabienia jakości betonu spowodowane korozją chemiczną oraz wpływami atmosferycznymi. Korozja chemiczna, niezależnie od jej charakteru, posuwa się stopniowo w głąb betonu tak, że na ogół łatwo odróżnić warstwę betonu skorodowanego od betonu zdrowego i określić jej grubość (program egzamin ustny).

Uszkodzenia betonu

Postęp korozji na poszczególnych powierzchniach konstrukcji jest z reguły nierównomierny: największy na powierzchniach najbardziej narażonych na korozję, jak np. na powierzchniach, po których następuje spływ agresywnych cieczy, kondensacja pary (nieocieplone powierzchnie stropów), miejsca nieszczelności powłok i wykładzin ochronnych, obszary znaczniejszego rozwarcia rys w elementach nośnych itp. (opinie o programie).

Pamiętać przy tym trzeba, że w znacznie gorszej sytuacji znajduje się powierzchnia, po której odbywa się przepływ substancji agresywnych; np. w przypadku agresywnych właściwości wody gruntowej istotnym czynnikiem wpływającym na postęp agresji jest szybkość ruchu wody. Skorodowana warstwa betonu, zależnie od rodzaju i postępu agresji, może mieć pewną wytrzymałość. Przy ocenie nośności konstrukcji warstwy tej jednak nie uwzględnia się, tym bardziej że najczęściej należy ją usunąć w trakcie robót zabezpieczających.

Uszkodzenia betonu spowodowane działaniami atmosferycznymi występują jedynie w betonach złej jakości. Rozkład powierzchniowej warstwy betonu wywołany działaniem opadów jest szczególnym przypadkiem agresji chemicznej. Nasilenie tej agresji zależy od usytuowania betonu w stosunku do kierunków wiatru; największe występuje przeważnie na powierzchniach wystawionych na zachód i północny zachód (segregator aktów prawnych).

Również najczęściej uszkodzeniom powierzchniowym ulega beton na skutek działania mrozu. Uszkodzenia betonu występują wówczas, gdy struktura betonu jest porowata, względnie gdy z innych przyczyn powstały w betonie zarysowania lub szczeliny, w których gromadząca się woda zamarzając uszkadza strukturę betonu.

Badając jakość betonu w konstrukcji, brać trzeba pod uwagę zjawisko wzrostu wytrzymałości betonu w czasie. Wzrost ten może być znaczny i dochodzić do 50% w stosunku do wytrzymałości 28-dniowej. Zjawisko to tłumaczy częste przypadki, gdy badania jakości betonu w trakcie ekspertyzy dają wartości wyższe niż wynikające z badań kontrolnych przeprowadzanych w trakcie budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 8 Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 9 Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 10
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 11
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 12 Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 13 Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 14
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami