Blog
Ciężar tarczy
W artykule znajdziesz:
Ciężar tarczy
Celem uzyskania gładkiej powierzchni ścian do tarcz przymocowana jest twarda płyta spilśniona lub sklejka. Długość tarcz, podyktowana jest wymiarami ścian (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tarcze z obu stron ściany łączone są za pomocą ściągów o 20 mm mających na obu końcach wywiercone otwory na kliny. Ściągi chronione są przed przyczepnością betonu gilzami z papy bitumicznej. Poszczególne tarcze w płaszczyźnie łączone są sworzniami na kliny stalowe.
Ciężar tarczy wynosi 730 kG (47 kG/m2). Montaż deskowań i demontaż wymagają 0,70 rob.godz/m- ściany.
Wielokrotność użycia - około 30 razy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Deskowania typu Grzybów. Deskowania typu Grzybów stosowane w Warszawie wykonane są z płyt stolarskich oraz szkieletu drewnianego. Płyty stolarskie wykonywane są na kleju mocznikowym i nasycone fenolem. Długość tarcz zależna jest od długości wykonywanej ściany. Grubość płyt stolarskich wynosi 20 i 22 mm.
Dla łączenia tarcz naprzeciwległych stosuje się kliny i ściągi stalowe z otworami. Ciężar tarczy wynosi 240 kG (27 kG/m2) (uprawnienia budowlane).
Deskowania ślizgowe do wykonywania ścian budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej
Konstrukcja deskowania ślizgowego używanego do ścian budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w zasadzie nie różni się od deskowań ślizgowych stosowanych do budowy silosów o przekroju prostokątnym lub wież. Analogicznie jak przy budowie wież należy w trakcie budowy pozostawić w ścianach wnęki dla oparcia stropów, belek i gzymsów oraz otwory dla późniejszego wstawienia okien i drzwi (program egzamin ustny).
Wnęki i otwory w ścianach wykonuje się w ten sposób, że w czasie betonowania wkłada się między tarcze deskowania ślizgowego skrzynki dla uformowania otworów lub wnęk i zabe- tonowuje się je. Po przesunięciu deskowania ślizgowego wyżej, skrzynki te wyjmuje się.
W podobny sposób wykonuje się w ścianach wnęki lub otwory na prefabrykowane belki stropowe lub dla przeprowadzenia zbrojenia stropów. Skrzynki otworów wykonuje się z blachy o grubości 2-P3 mm.
Deskowanie słupów ze zbrojeniem zwykłym
Kształty skrzyń, gdyż tak określa się deskowanie słupów, zależą od kształtu słupa i mogą być kwadratowe, prostokątne, wielokątne lub kołowe (opinie o programie).
Deskowanie słupów czworokątnych składa się z czterech tarcz, zbitych z desek o grubości 25-38 mm. Szerokość tarcz wewnętrznych równa jest szerokości słupa, zewnętrznych zaś jest zwiększona o dwie grubości tarczy. Boczne parcie świeżo ułożonego betonu w deskowaniu przejmują nakładki i jarzma dawane co 0,3-1,0 m, przy czym rozstaw jarzm na dole jest zawsze mniejszy niż u góry. Deskowanie słupów ustawia się albo bez podpierania, albo ze wzmacnianiem zastrzałami.
Dla sprawdzenia ustawienia zbrojenia i oczyszczenia dna skrzyni zostawia się otwór w jednej z tarcz u spodu słupa. Otwór ten przed betonowaniem zakrywa się. Parcie boczne betonu przejmują głównie jarzma. Najprostsze jarzma wykonuje się z drewna. Na końcach desek (grub, co najmniej 38 cm) przybija się nakładki stanowiące opory dla desek prostopadłych. Stosowane są też jarzma ze ściągami drucianymi. Do wiązania skrzyń słupów używane ,są też często jarzma inwentaryzowane drewniane lub metalowe. Jarzma metalowe składają się z czterech płaskowników zakończonych na jednym końcu otworami prostokątnymi, a na drugim - uchwytami. Jarzma ośmiokątne tworzy się przez nałożenie dwóch ramek czworokątnych na siebie, a sześciokątnych - przez nałożenie dwóch ramek trójkątnych. Jarzma dla słupów wielokątnych można wykonywać też przez wycięcie odpowiedniego wieloboku w ramce kwadratowej zbitej z szerokich desek (segregator aktów prawnych).
Jarzma chronią deskowanie przed wygięciem lub zniszczeniem podczas wibrowania. Skrzynię deskowania słupa u spodu mocuje się do drewnianej ramki w ten sposób, że tarcze deskowania wchodzą we wręg utworzony z dwóch warstw desek. Ramkę tę przymocowuje się do klocków drewnianych wtopionych ‘w podłoże betonowe fundamentu lub stropu. Gdy słupy mają podpierać stropy żebrowe, to w formach deskowania należy wyciąć otwory dla podciągów i belek. Dla wzmocnienia otworu i zapewnienia oparcia deskowania belki otwory obija się listewkami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32