Blog

05.10.2022

Miejscowe usunięcie otuliny

W artykule znajdziesz:

Miejscowe usunięcie otuliny

Ustalenie ilości zbrojenia w przekroju największych momentów przęsłowych jest na ogół wystarczające. Zdarzyć się jednak mogą przypadki, np. belek silnie obciążonych obciążeniem ruchomym lub belek wykazujących oznaki przeciążenia w innych przekrojach, gdy konieczne jest wykonanie dalszych odkuć, np. w ty rozpiętości, w celu stwierdzenia czy np. wkładki przenoszące momenty dodatnie nie zostały zbyt szybko odgięte (program uprawnienia budowlane na komputer).

Większe trudności występować mogą przy ustalaniu ilości zbrojenia na podporze. Wynikają one często z trudności odsłonięcia górnych powierzchni, co może być związane np. z koniecznością usuwania górnych warstw stropu, wykonywania otworów w murach spoczywających na belkach itp. Ponadto ustalenie ilości zbrojenia górą na osi podpory pośredniej (względnie na krawędzi podpory) na ogół nie wystarcza, gdyż należy ponadto stwierdzić jaka ilość prętów jest dostatecznie przedłużona poza podporę, aby można było uważać, że przenoszą one naprężenia rozciągające (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tym celu należy obliczyć minimalną długość zakotwienia i w takiej odległości wykuć dodatkowe bruzdy z obu stron podpór. Wykonanie 3 bruzd pozwoli już jednoznacznie stwierdzić ile prętów pracuje na moment zginający.

Miejscowe usunięcie otuliny w strefie rozciąganej elementu zginanego nie wpływa w sposób istotniejszy na jego nośność. Pamiętać jednak należy, że osłabia to przyczepność pręta do betonu, a także zmniejsza nośność ze względu na działanie głównych naprężeń rozciągających (uprawnienia budowlane). Dlatego też należy w miarę możności dokonywać odkuć w miejscach, gdzie wartość sił poprzecznych jest najmniejsza, w przypadku zaś konieczności rozkuwania stref rozciąganych w obszarach znaczniejszych sił poprzecznych (np. na podporach) należy zachować szczególną ostrożność.

Duże trudności

Bezpośrednie ustalenie rozkładu wkładek odgiętych przenoszących siły poprzeczne jest najczęściej niemożliwe, gdyż biegną one wewnątrz przekroju. Układ ich można odtworzyć ustalając miejsca odgięć przez wykonanie szeregu bruzd na górnej i dolnej powierzchni belki. Sposób ten należy stosować jednak jedynie wówczas, gdy bądź to rachunek, bądź obserwowane objawy świadczą o decydującej roli wytrzymałości belki na ścinanie (program egzamin ustny).

Duże trudności sprawia również ustalenie konstrukcji belki na podporach, a szczególnie prawidłowości zakotwienia wkładek dolnych. Błędy w postaci np. za krótkich prętów są tu dość częste, a to może decydować o nośności belki. Przy tym końce belki są często zakryte, wykonanie zaś odkuć związane jest na ogół z istotnym uszkodzeniem nośnych części belek. Jeśli istnieją wątpliwości co do właściwego zakotwienia prętów, np. w postaci małej długości podparcia belki lub tym bardziej w postaci zarysowań wskazujących na poślizg pręta, wówczas wynika konieczność ustalenia stanu rzeczywistego. Odkucia takie wykonywać jednak trzeba po podstemplowaniu konstrukcji oraz z góry przemyśleć należy sposób przywrócenia prawidłowego podparcia (opinie o programie).

Inwentaryzacja rzeczywistego rozkładu różnego rodzaju prętów montażowych i innych, od których nośność elementu bezpośrednio nie zależy, jest na ogół zbędna. Wyjątek w tym zakresie stanowić mogą przypadki, gdy znajomość ich układu ułatwić może interpretację powstałych zarysowań i innych uszkodzeń, lub też gdy na skutek np. znacznych uszkodzeń konstrukcji i związanych z tym zmian schematów statycznych, wkładki te pełnią nie przewidywane pierwotnie funkcje nośne (segregator aktów prawnych).

Ustalenie położenia zbrojenia w elementach osiowo i mimośrodowo ściskanych nie sprawia na ogół trudności, gdyż zbrojenie nośne tych elementów rozłożone jest wzdłuż zewnętrznych krawędzi przekroju (wyjątek stanowić tu mogą silnie obciążone elementy ram, w których zbrojenie nośne może być ułożone np. w dwóch warstwach), a więc płytkie bruzdy poziome na poszczególnych powierzchniach bocznych dostarczają żądanych informacji. Sprawę jednak komplikuje fakt, że o ile w elementach zginanych wykonanie odkuć niezbędnych dla skompletowania potrzebnych informacji nie wpływa w sposób istotny na osłabienie nośności przekroju, o tyle w elementach ściskanych wykucie bruzd osłabia przekrój, istotny dla całości konstrukcji elementów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami