Blog
Miejski zespół
W artykule znajdziesz:
Podobne rozwiązanie jest najbardziej prawidłowe i owocne, ponieważ tylko w tym wypadku w pełni, szeroko i wszechstronnie zostają zaspokojone na równi z praktycznymi potrzebami miasta, również historyczno-kulturalne i architektoniczno-artystyczne wymogi i dobro zespołu miejskiego. W okresie powojennym pokojowe budownictwo miejskie łączy się we wspólnym nurcie odbudowy i rozbudowy z wysiłkami krajów demokracji ludowej nad podźwignięciem i rozwojem ich miast i osiedli (program uprawnienia budowlane na komputer).
W dorobku socjalistycznej przebudowy i odbudowy miast coraz większą rolę grają doświadczenia urbanistyki Polski Ludowej, rozwiązującej niezwykle szerokie, trudne i indywidualne zadania inwestycyjne. Przechodząc po przeglądzie praktyki radzieckiej do problemów odbudowy śródmieścia Warszawy czynimy to nie tylko ze względu na sam temat, najbliższy naszym zainteresowaniom, lecz również i dlatego, że doświadczenia stolicy Polski Ludowej stają się dziś dorobkiem o znaczeniu międzynarodowym, dorobkiem, którego analizy nie może zabraknąć w żadnej ocenie współczesnej praktyki i teorii przebudowy starych centrów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zwycięstwo władzy ludowej i podjęcie przez naród budowy ustroju socjalistycznego wypełniły twórczość architektoniczną w Polsce nową treścią, otworzyły przed nią nowe perspektywy (uprawnienia budowlane). Po raz pierwszy w swoich dziejach architektura polska, której największe wartości kształtowały się na gruncie wysiłku rzesz ludowych i ludowej twórczości - przestała być dobrem przywłaszczanym przez wąską warstwę magnaterii lub burżuazji i stała się własnością całego ludu. Po raz pierwszy w dziejach polskiej kultury materialnej miasto w całości, kształtowane jako jedna wielka kompozycja architektoniczna, stało się przedmiotem świadomej twórczości urbanistycznej wolnej od oków prywatnej własności gruntów, zbrojnej we wszystkie walory gospodarki planowej i socjalistycznej techniki (program egzamin ustny).
Rozwój twórczości architektonicznej
Po raz pierwszy wreszcie architekt w tak ważnym dla siebie procesie poznawania i odcyfrowywania bieżących i przyszłych potrzeb życia znalazł oparcie w wiedzy społecznej - w nauce marksizmu-leninizmu, w radach i wskazówkach zorganizowanej wyrazicielki dążeń narodu i jego przodującej siły - partii robotniczej, która uczyniła architekturę ważną gałęzią działalności państwowej (opinie o programie).
Rozwój twórczości architektonicznej w Polsce Ludowej odzwierciedlił wszystkie prawa rządzące narodzinami i krzepnięciem nowej, socjalistycznej kultury, odzwierciedlił wszystkie jej wewnętrzne sprzeczności, całą ostrość walki nowego ze starym, w której toku następuje istotny postęp działalności i myśli architektonicznej. „Jest rzeczą zrozumiałą -mówił prof. J. Zachwatowicz na Naradzie Architektów w r. 1953 że w dzisiejszych naszych realizacjach i projektach kryje się jeszcze dużo sprzeczności. Jako historyka architektury wcale mnie to nie dziwi, bowiem architektura naszego okresu jest odbiciem rzeczywistości, która biegnie po linii walk odbywających się w społeczeństwie, odbywających się w nas samych. Jedynie tylko przez taki właśnie z natury swej naukowy stosunek do zjawisk rzeczywistości, którymi my architekci powinniśmy żyć, uświadomimy sobie właściwą drogę, zwalczymy w samych sobie przeżytki starego" (segregator aktów prawnych).
Wobec ogromu zniszczenia miast i osiedli polskich, wobec pierwszoplanowego zadania ich odbudowy stwarzającej zarazem przesłanki przebudowy i dalszego wzrostu problem dziedzictwa i stosunku do niego, zwłaszcza zaś problem dziedzictwa przy kształtowaniu nowych układów śródmiejskich, stał się jednym z czołowych zagadnień architektury polskiej.
Przewija się on stale w toku realizacji największego dzieła urbanistyki polskiej - odbudowy i przebudowy stolicy kraju - Warszawy. Problem tradycji to problem kluczowy, jedna z podstaw samej idei odbudowy stolicy, problem, którego właściwe rozwiązanie w dużym stopniu przyczyniło się do mobilizowania sił całego narodu do dzieła odbudowy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32