Blog

10.02.2022

Miękki polichlorek winylu

W artykule znajdziesz:

Miękki polichlorek winylu

Miękki polichlorek winylu gąbczasty, stosowany dotychczas w meblarstwie, wprowadza się ostatnio do produkcji wykładzin podłogowych z polichlorku winylu jako spodnią elastyczną warstwę, stanowiącą poza tym izolację termiczną i akustyczną. W ten sposób otrzymuje się wykładziny podłogowe o dobrych własnościach, przy czym mogą one być również zbrojone tkaninami, włóknem itp. Produkt ten można otrzymać bardzo wydajną a tanią metodą ciągłą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tworzywo to jest produkowane od wielu lat i stosowane przede wszystkim do izolacji chłodni. Pianizol otrzymuje się przez kondensację mocznika z formaldehydem, a spienianie odbywa się mechanicznie. Interesującą wydaje się inna metoda opracowana przez Instytut Techniki Budowlanej (patent 41877), według której spienianie następuje pod wpływem azotu wydzielającego się w reakcji kwasu azotowego z żywicą mocznikową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przez zmieszanie tych dwóch roztworów wywiązuje się z chlorku amonowego w obecności formaldehydu kwas solny, a pod działaniem kwasu solnego na azotyn sodowy kwas azotowy, ten zaś rozkłada aminy pierwszorzędowe z wydzielaniem azotu spieniającego żywicę, która równocześnie utwardza się (uprawnienia budowlane). Żywicę tę można dodatkowo wzmocnić odpowiednimi napełniaczami włóknistymi, ale najważniejsze jest to, że reakcję tę można przeprowadzać bezpośrednio na budowie. Przykład ten wskazuje, że istnieją możliwości ulepszenia porowatego tworzywa mocznikowego (program egzamin ustny).

Ciężar objętościowy

Inna metoda polega na spienianiu żywicy mocznikowej z dodatkiem innych środków wiążących, jak gips, cement itp., co daje w rezultacie produkt wprawdzie cięższy, ale o dobrych własnościach mechanicznych, a spienianie również jest możliwe bezpośrednio na budowie. Znana jest metoda spieniania tworzywa mocznikowego w postaci drobnych kuleczek o średnicy 2-60 mikronów (opinie o programie). Przy tej metodzie wskutek wydzielania się azotu oraz w wyniku zachodzącej reakcji chemicznej tworzą się kuleczki, które wytryskują przez drobne dysze. Kuleczki te utwardzają się, a po wysuszeniu poddawane są dodatkowej impregnacji dla polepszenia wodoodporności. Ciężar objętościowy pojedynczej kuleczki wynosi 0,19, ciężar nasypowy w masie 0,06, wytrzymałość na ściskanie 2-h4 kG/cm2.

Kuleczki te razem z płynną żywicą poliestrową lub epoksydową służą jako wypełnianie przestrzenne. Mieszaninę tę wylewa się wraz z odpowiednimi inicjatorami oraz aktywatorami i utwardza na zimno lub na gorąco bez ciśnienia. Otrzymane w ten sposób płyty i kształtki mają bardzo dobre własności mechaniczne i izolacyjne, a nie są drogie.

Dla budownictwa pewne znaczenie mogą mieć również: spieniony octan celulozy, polietylen, polimetakrylan metylu i poliestry. Ostatnio w kilku krajach rozpoczęto produkcję płyt budowlanych ze spienionego kopolimeru ABS (akrylonitryl-butadien-styren), posiadającego lepsze własności mechaniczne niż zwyczajny polistyren spieniony (segregator aktów prawnych). Stosowany dotychczas do kabli polietylen spieniony o bardzo drobnych porach może być również spieniany dla potrzeb budownictwa. To samo odnosi się do polipropylenu.

Wśród nowszych tworzyw termo- i chemoutwardzalnych niewątpliwie największe znaczenie osiągnęły żywice poliestrowe nienasycone. Znalazły one zastosowanie nie tylko jako żywice lane czy żywice wzmocnione włóknem szklanym do wyrobu rur, kształtek, zbiorników (promocja 3 w 1). Również stosuje się je jako chemoutwardzalne tworzywa powłokowe. Żywice poliestrowe utwardzają się pod wpływem odpowiednich związków inicjujących (najczęściej np. nadtlenku benzoilu, wodoronadtlenku hydroksycykloheksanonu czy nadtlenku ketonu metylowo-etylowego) przez usieciowanie przestrzenne za pomocą dodanego monomeru winylowego (np. styrenu lub metakrylanu metylu), bez wydzielania się produktów ubocznych. Do czasu utwardzenia żywicy monomer spełnia również rolę rozpuszczalnika, który w procesie utwardzania nie odparowuje, a sieciuje żywicę.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami